2-9 жовтня оголосять нових Нобелівських лауреатів

3 Жовтня 2023, 13:32

2 жовтня у Норвегії та Швеції розпочався Нобелівський тиждень, під час якого стануть відомі лауреати цієї престижної премії за 2023 рік.

У понеділок Нобелівський комітет у Стокгольмі оголосив переможців в галузі медицини та фізіології. Ними стали професори з Пенсильванського університету Каталін Каріко (Угорщина) та Дрю Вайсман (США), яких нагородили за відкриття, які дозволили розробити новий тип вакцин на основі матричної РНК. Їхнє дослідження допомогло Pfizer, BioNTech і Moderna створити вакцини для профілактики Covid-19, які врятували десятки мільйонів життів.

У вівторок стануть відомі лауреати з фізики, у середу — з хімії, у четвер — з літератури, у п’ятниці назвуть того, хто отримає премію за сприяння встановленню миру, а в наступний понеділок, 9 жовтня, буде оголошено нобеліанта з економіки.

Список усіх претендентів, згідно з правилами Нобелівського комітету, буде оприлюднений лише через 50 років після вручення. Втім, букмекерам це не заважає робити свої прогнози. Найбільше зацікавлення щороку викликають дві премії — з миру та літератури.

Фаворитами на Нобелівську премію миру (де цьогоріч 351 номінант) нині є Володимир Зеленський, білоруська політична діячка Світлана Тіхановська, російський опозиціонер Олексій Навальний, уйгурський активіст Ільхам Тохті, міністр тихоокеанскої держави Тувалу в Полінезії Саймон Кофе, Всесвітня організація охорони здоров’я, Папа Римський Франциск, екоактивістка Ґрета Тунберґ та інші.

Тоді як в списку на Нобелівську премії в галузі літератури ведуть перед норвезький прозаїк і драматург Йон Фоссе, угорський романіст Ласло Краснагоркаї, китайська авторка Цань Сюе, австралієць Джеральд Мурнейн, канадійка Енн Карсон, кенієць Нґуґі ва Тхіонґо румунський поет і прозаїк Мірча Кертереску, китайський прозаїк Янь Ляньке, сирійський поет Адоніс, ізраїльський письменник Давид Ґроссман, японський романіст Харукі Муракамі, албанський письменник Ісмаїл Кадаре та інші.

Усі лауреати отримають свої нагороди (медаль, диплом і солідну суму) на офіційній церемонії 10 грудня, у річницю смерті Альфреда Нобеля. Премію миру вручатиме голова норвезького Нобелівського комітету в Осло, а інші премії — шведський король у Концертному залі Стокгольма.

Нобелівська премія одна з найпрестижніших міжнародних премій, яку щорічно присуджують за видатні наукові дослідження, революційні винаходи або значний внесок у культуру чи розвиток суспільства. Сума премії змінюється щороку залежно від доходів Фонду Нобеля. В 2023-му вона становитиме майже 1 млн доларів США (11 млн шведських крон).