179,5:1,7 на користь «Газпрому»

ut.net.ua
7 Грудня 2007, 00:00
4 грудня ВАТ «Газпром» повідомив про досягнення домовленостей з в. о. міністра палива та енегретики України Юрієм Бойком щодо ціни на газ у 2008 році. Ціна на імпортний газ для України підвищиться на 49,5 дол. – з нинішніх 130 дол. за 1 тис. м3 і коштуватиме 179,5 дол. Зросте також і транзитний тариф, за яким «Газпром» оплачує «Нафтогазу України» послуги з транспортування російського газу до Європи, але всього лише на 10 центів (з 1,6 дол. до 1,7 дол. за транзит 1 тис. м3 газу на 100 км відстані). Як відомо, перше серйозне підвищення цін на російський газ в 2005 році (з 50 до 95 дол.) супроводжувалося значно суттєвішим зростанням транзитної ставки – з 1,09 до 1,6 дол. Однак під час наступного зростання цін в 2006 році (з 95 до 130 дол.) Уряд взагалі не ставив питання про збільшення плати за транзит.
 
Угода про газову ціну, підписана українською стороною, свідчить про її комплексний програш у всіх напрямках перемовин. Так, нещодавня зустріч в. о. прем’єра Януковича та в. о. міністра Бойка з президентом Туркменистану зазнала невдачі – туркменська сторона заявила про підвищення ціни до 130 дол. в 1-му півріччі 2008 року та до 150 дол. – в 2-му.
 
Російська сторона, яка мала з Туркменистаном контракт на закупівлю газу за ціною 100 дол. до кінця 2009 року (саме цей газ отримувала Україна за посередництва компанії «РосУкрЕнерго»), дуже легко погодилася на нові вимоги туркменів. Росія явно вела лінію на те, щоб середньоазійський газ став для України якнайдорожчим – і українські перемовники, попри регулярні візити до Москви, з цим погодилися. І нарешті, суто декларативне підвищення транзитної ставки позбавляє Україну можливості заробляти на транзиті російського газу до Європи.
 
За попередніми розрахунками, Україна після підвищення ціни заплатить за 55 млрд м3 імпортного газу в 2008 році на 2,7 млрд дол. більше. Натомість збільшення транзитної ставки дасть змогу збільшити виручку за транзит близько 120 млрд м3 російського газу до Європи лише на 120 млн дол. За таких цін на імпортний газ певні галузі економіки України, в першу чергу, хімічна, опиняться на межі рентабельності.

Схоже, що легкість, з якою урядовці Януковича погодилися на такі невигідні умови, свідчить про бажання створити проблеми майбутньому коаліційному Уряду Тимошенко. Нова влада отримає «у спадок» не лише критичну для економіки газову ціну і мізерну транзитну ставку, але й неминучий політичний конфлікт з Росією за спроби переглянути і те, і інше.