Приазов’я
Бірючий
фото: Дмитро Охріменко
Бірючий — один із найбільших островів Азовського моря. Його довжина становить близько 24 км, проте в найвужчих місцях ширина коси не перевищує 100 м.
Колишня радянська база відпочинку на острові стала місцем мистецької резиденції. Із 2006 року після неї на узбережжі залишається чимало арт-об’єктів.
Читайте також: Життя у форматі «мора-мора»
Полтавщина
Опішне
фото: Сергій Коровайний
В Україні працює близько десяти осередків гончарства, серед яких найбільший — селище Опішне на Полтавщині. Родина Пошивайлів, найстаріша династія гончарів в Україні, заснувала тут музей гончарства, у якому замість вітрин — парк глиняних скульптур.
Полісся
Природний парк Прип’ять-Стохід
фото: Павло Пашко
Прип’ять-Стохід — природний парк із мальовничими заплавами, пронизаний безліччю водних ходів. Саме тому одна з річок називається Стохід. Вона справді має десятки рукавів, якими можна чудово сплавлятися на байдарках. А ще в парку цікаво спостерігати за птахами: їх тут живе близько 200 видів.
Читайте також: Погляд на Схід і зі Сходу
Бессарабія
Фрумушика-Нова
фото: Павло Пашко
Фрумушика-Нова — сучасна копія села, заснованого на цих землях у XVIII ст. і зруйнованого за радянських часів під час створення полігону. У 2006 році родина Паларієвих почала відновлювати село за картографічними записами й побудувала музейно-відпочинковий комплекс та одну з найбільших у Європі овечих ферм. Також родина встановила найбільший у світі пам’ятник чабану. Монумент занесено до Книги рекордів Гіннеса, його висота — 6,4 м.
Сіверщина
Обирок
Хутір Обирок — мистецьке поселення поблизу міста Бахмач, у якому відбуваються фестивалі та працюють арт-резиденції. Це місце оточене сосновим лісом, а тому ідеальне для відпочинку.
Цього літа на хуторі заплановано такі події:
- 5–18 липня — кемп для підлітків «Діти природи»
- 27 липня – 2 серпня — Школа барабанів
- 1–15 серпня — Курс Дизайну екоспільнот
- 8–9 серпня — Літній з’їзд екоспільнот
- 8–9 серпня — фестиваль позитивного кіно «Кіносарай»
Поділля
Гіпсові печери
фото: Поліна Забіжко
Поділля знане своїми гіпсовими печерами, найдовша з яких називається Оптимістична. Її дозволено відвідувати у супроводі спелеологів. Екскурсійні печери, у які можна ходити на повний зріст і в будь-якому взутті — Кришталева й Вертеба. В останній розташовано перший в Україні підземний музей трипільської культури. А в печеру Млинки вхід для недосвідчених відвідувачів закритий.
Читайте також: Варто наважитися
Карпати
Луквиця
фото: Аліна Кондратенко
У карпатському селі Луквиця є летовище й база для навчання основ авіації. Усі охочі політати в горах можуть зробити це під наглядом інструктора.
На території летовища стоїть вертоліт МІ-2. Він уже давно не в робочому стані, а тому його тут використовують як тренувальний апарат. На тренажері можна увімкнути різноманітні ефекти: від звичайного гудіння вертольота до симуляції увімкнення правого й лівого двигуна. А ще він дає змогу обрати кінцевим пунктом будь-який аеропорт світу.
Буковина
«Памір»
фото: Павло Пашко
«Памір» — закинута радіолокаційна станція в буковинських Карпатах. Колишній секретний об’єкт розташовано на горі Томнатик, майже на кордоні з Румунією. На висоті 1565 м над рівнем моря збереглися п’ять антенних куполів. Там було розміщено систему стеження за повітряним простором. Цими стежками зараз проходять туристичні маршрути, тому мандрівники часто тут ночують.
Таврія
«Кам’яні вишиванки»
фото: Микита Завілінський
Нова Каховка — молоде містечко, створене в 1950-х роках для будівельників гідровузла. Усі споруди було зведено за єдиним планом, тож вони вийшли одноманітними й невиразними. Але тоді до міста приїхав художник Григорій Довженко, послідовник школи бойчукістів. Разом із колегами він створив 80 різьблених панно, що прикрасили стіни всіх будинків і змінили обличчя міста. Ці витвори називають «кам’яними вишиванками».
Причорномор’я
Ольвія
фото: Павло Пашко
Ольвія — одне з найбільших грецьких міст в Україні, руїни якого збереглися й відкриті для відвідування. Нині це Національний історико-археологічний заповідник і музей, що містить знахідки античної культури: саркофаг, різноманітні побутові чаші й тарілки.
Ольвія розташована на березі Бузького лиману, який сполучається з Дніпровсько-Бузьким. Звідси можна дістатися на каяках аж до Станіславських круч: обривистих глиняних скель біля сіл Олександрівка і Станіслав. Щоправда, цей маршрут годиться для досвідчених каякерів, адже відстань становить близько 20 км, а погода на лимані доволі мінлива.
Читайте також: Острів і його сепаратисти
Подніпров’я й Запоріжжя
Центр народного мистецтва «Петриківка»
фото: Юрій Стефаняк
Село Петриківка відоме завдяки однойменному виду народного малярства: петриківському розпису, або петриківці. Раніше ним розмальовували оселі, музичні інструменти і предмети побуту. Петриківський розпис у 2013 році було внесено до реєстру ЮНЕСКО як надбання світової нематеріальної культурної спадщини людства. Десятки художників тут досі створюють унікальні візерунки, водночас використовуючи традиційну технологію виготовлення пензлика, яку називають «котячка».
Наддніпрянщина
Інтерактивний музей «Зерноленд»
фото: Катерина Акварельна
У селі Івківці є музей створення хліба просто неба, у якому відвідувачі долучаються до всіх етапів процесу. Для цього тут навіть відновлено автентичний вітряний млин. А також на території музею є власна кузня, гончарня, етнографічний музей і містечко дерев’яних ігор гайдамацьких часів.
Волинь
Кременець
фото: Дмитро Бартош
Єдина в Україні дерев’яна санна траса розташована в місті Кременець. Тут відбувається літній чемпіонат України із санного спорту, а на менш стрімких ділянках траси катаються туристи.
Фото: Павло Пашко
У хорошу погоду в Кременці можна піднятися на Замкову гору й помилуватися панорамним виглядом міста, а також банями Почаївської лаври. Тут збереглися надбрамна вежа, готична арка-заїзд і частково бічні оборонні мури Кременецького замку.
Закарпаття
Чайовня на Гембі
фото: Траян Мустяце
На горі Гемба в Карпатах, до якої веде канатна дорога, розташована затишна чайовня. Сюди варто приїхати навіть задля панорамного краєвиду з вікна. У хатинці пахне дровами, а гриби та ягоди до млинців збирають у лісі поблизу. Каву тут готують на двох пісках, які спеціально привезли з Грузії та з берегів річки Ганг.
Слобожанщина
Крейдяні гори
фото: Павло Пашко
Дворічанський національний парк — найбільший в Україні осередок крейдяних ландшафтів, із яких відкривається чудова панорама. Крім крейдяних схилів у парку є заплава й річище річки Оскіл, які збереглися у відносно первісному стані, а також байрачні діброви й соснові та вільхові ліси.
Галичина
Олеський замок
фото: Павло Пашко
Олеський замок — найстаріший на Галичині. Він стоїть на пагорбі, а тому його добре видно з дороги. У 1806 році замок пережив пожежу і згодом перебував у досить занедбаному стані. Проте в 1970-х роках його відреставрували й повернули вигляд XVIII ст., коли він був у найбільшому розквіті. Зараз тут музей-заповідник із гарним парком довкола.