Кріс Г’юз колись працював у Facebook. Понад те, він був одним із розробників найбільшого та найпопулярнішого соціального онлайн-проекту, що змінив сучасний світ. Зараз Г’юз є ідеологом розділення Facebook і називає владу Марка Цукерберґа одноосібною, безпрецедентною та навіть проблемною. Про це він написав у своїй колонці для The New York Times у травні 2019 року й закликав розділити компанію, якій окрім соцмережі Facebook належать фотосервіс Instagram і месенджер WhatsApp, тобто ще дві популярні платформи.
Під монопольним тріумвіратом захитався п’єдестал
Монопольне становище Facebook та його супутніх проектів не викликає сумніву. За даними різних аналітичних сервісів (див. «Світова статистика використання соцмереж»), Facebook контролює понад 60% ринку соціальних мереж, близько 6,5% належить Instagram. Сервіси-конкуренти Facebook — Pinterest, Twitter (по 11%), Tumblr (менш як 1%). Є ще SnapChat та локальні проекти, популярні в Китаї, Росії, Південній Кореї. Проте жоден із них не можна вважати повноцінним суперником Facebook. Водночас в онлайн-просторі час від часу з’являються сервіси, які намагаються боротися з гегемонією проекту Марка Цукерберґа. Деякі з них швидко закриваються, деякі залишаються локальними, якісь Facebook поглинає (як, власне, й сталося з Instagram). Хоча всі розуміють, що цьому ринку потрібна поява конкурента йому. Понад те, ринок готовий до нього, однак шлях розвитку Facebook, його оперативна реакція на запити користувачів, постійна змінюваність, пристосовуваність (як-от орієнтація на спілкування в групах та новини від близьких друзів) і навіть дещо агресивна поведінка компанії щодо інших соціальних сервісів унеможливлюють народження альтернативної соціальної мережі.
Нещодавно генеральний директор Twitter Джек Дорсі повідомив про старт розробки стандартів для децентралізованих соцмереж із відкритим вихідним кодом. Інакше кажучи, директор Twitter хоче створити відкриту альтернативу Twitter та решті соцмереж. Його ідея — зробити їх таким самим універсальним сервісом, як електронна пошта: ми можемо надсилати листа з пошти на Gmail на Ukr.net чи Yahoo, натомість надіслати повідомлення з Facebook у Twitter чи Snapchat — ні. Джек Дорсі хоче це змінити. А ще знайти спосіб боротьби з ненавистю, переслідуваннями, поширенням фейків та іншими проблемами сучасних соціальних мереж.
Читайте також: Проривна технологія
Ідея створити конкурента для Facebook, з одного боку, більш ніж очевидна, а з другого — дуже важко реалізована. Незважаючи на всі проблеми, які переживає творіння Марка Цукерберґа за останні роки (скандали з витоком даних та історія Cambridge Analytica, порушення приватності користувачів, приховане стеження за ними, хакерські атаки), згадана соцмережа лише збільшує свою аудиторію, а її материнська компанія — доходи.
Однак останнім часом американці менше користуються Facebook. Дослідники Edison Research підрахували, що його аудиторія в США скоротилася 2019-го на 15 млн порівняно з 2017-м. Найбільше падіння зачепило користувачів віком від 12 до 34 років. Дослідники з Pew Internet Research виявили, що у 2018-му більш як половина американців змінила свої налаштування конфіденційності Facebook, понад 42% користувачів зробило перерву в щоденному його використанні, а 26% видалили відповідну програму зі свого смартфона. Усі ці процеси — безпосередній наслідок історії з витоком даних унаслідок діяльності компанії Cambridge Analytica. Найцікавішим у дослідженні було те, що Facebook перестав бути основною соцмережею для підлітків 13–17 років. Вони більше цікавляться Instagram, YouTube та Snapchat. Зменшення кількості часу, проведеного у Facebook, і навіть кампанія #deletefacebook, що пройшла у 2018‑му як протест проти порушення конфіденційності користувачів, здається, не вплинули на його гегемонію. Він не лише тримається на плаву, а й час від часу анонсує нові функції.
Не Facebook єдиним: глобальні соціальні альтернативи
Сьогодні на ринку соціальних мереж окрім тріумвірату Facebook — Instagram — WhatsApp працює ще кілька компаній. Ділову соціальну мережу LinkedIn не можна розглядати як повноцінного конкурента Facebook хоча б тому, що її початкова мета зовсім інша. Це не розваги та комунікації з друзями, а інструмент професійної презентації та ділового спілкування.
Сервіс мікроблогінгу Twitter стартував доволі непогано, проте з часом програв Facebook з погляду рекламних можливостей. Та й інтерес аудиторії до проектів останнього більший, аніж до малозрозумілої платформи для 140-символьних публікацій. Фотосервіс Pinterest може конкурувати хіба що з Instagram, проте його функції орієнтовані радше на збереження світлин і малюнків, аніж на обмін повідомленнями чи написання постів. Він успішно знайшов свою нішу, навчився заробляти і є самодостатнім та фінансово успішним. Зокрема, завдяки тому, що його автори вирішили не робити з нього соціальну мережу з її класичними функціями взаємодії користувачів. Конкурентом Facebook, особливо серед підлітків та молоді, може бути сервіс Snapchat. Принаймні саме тут з’явилися пости, що зникали за 24 год після публікації (тепер нам усім відомі як Instagram Stories). Молодь любить Snapchat за фільтри та можливості групової комунікації.
Конкурентами Facebook можна назвати й сервіси Quora та Reddit. Quora — сервіс запитань і відповідей. Діалоги тут часто змістовніші, ніж у Facebook, вони добре індексуються, тож відображаються у верхній частині пошукової видачі, якщо надіслати англійською відповідний запит. Reddit з’явився раніше за Quora. Це величезний універсальний форум для обговорення багатьох тем, особливо популярний серед міленіалів та ІТ-фахівців. Проект було створено майже одночасно з Facebook, проте нині він на піку популярності, що підтверджує його висока відвідуваність (1,2 млрд користувачів щомісяця).
Цікаво, що серед конкурентів Facebook немає проектів найбільшої пошукової системи Google. Компанія не раз намагалася створити власну соцмережу, проте всі спроби виявилися невдалими. Google+, останній соціальний проект Google, проіснував найдовше, майже сім років, але його популярність була такою незначною, що у квітні 2019 року він був остаточно закритий.
Локальні конкуренти: як живе Китай без Facebook і Twitter
Окрім глобальних конкурентів Facebook є ще низка локальних проектів, орієнтованих на ринки кількох країн. Найуспішнішим, якщо оцінювати за розміром аудиторії, є китайський WeChat — 1,1 млрд користувачів. Понад 800 млн юзерів налічує також найпопулярніший у Піднебесній месенджер QQ, 554 млн — найбільша соцмережа Qzone, 486 млн — сервіс мікроблогів Weibo.
Соціальний сервіс WeChat сміливо можна назвати глобальним конкурентом Facebook. Його аудиторія перевищує мільярд користувачів навіть з огляду на те, що створювався він виключно для Китаю. Звісно, не останню чергу в появі таких потужних соцмереж відіграла заборона в КНР Facebook і Twitter. Проте на сьогодні китайські інтернет-користувачі, попри таке обмеження, почуваються комфортно й активно використовують локальні продукти.
WeChat уже випередив Facebook за кількістю пропонованих функцій. Серед них платіжні транзакції, власна платіжна система, здійснення телефонних дзвінків, сервіс знайомств, виклику таксі, шопінгу, спілкування з друзями тощо. Саме тому експерти назвали WeChat суперзастосунком.
У Південній Кореї працює аналогічний майданчик Kakao. Він стартував як месенджер KaKao Talk, а з часом на його основі з’явилися й інші продукти: потокові музика та відео, фотосервіс, ігри, замовлення таксі (KakaoStory, KakaoTaxi, KakaoTV, Zap, KakaoGroup, KakaoTopic, KakaoMusic, KakaoStyle, KakaoHome, KakaoPage, KakaoPlace, KakaoAlbum, KakaoAgit, KakaoGame, KakaoAccount) тощо.
У Японії щось подібне пропонує месенджер Line, щоправда, кількість застосунків на платформі трохи менша, проте й тут є функції платежів, замовлення таксі, онлайн-покупки.
Найпопулярнішою соцмережею в Росії (та й в Україні до 2017 року) є проект «ВКонтакте».
«Молодші брати»: нішеві соціальні мережі
Спроби створити соціальну мережу, яка принаймні наблизилася б за популярністю до Facebook, робляться давно. Ось деякі з таких сервісів.
Соціальна мережа MeWe обіцяє користувачам відсутність реклами і відповідно відсутність стеження за користувачами. Решта майже як у Facebook, принаймні тут є приватні й публічні групи, стрічка новин, функції чату. Компанія заробляє на продажу преміум-акаунтів і називає себе соцмережею нового покоління.
Mastodon бере лаконічністю (довжина посту не повинна перевищувати 500 символів) і пропонує спілкування за інтересами.
Сервіс Vero поміж своїх переваг називає зрозумілі налаштування конфіденційності кожного посту, а також хронологічну стрічку новин без усіляких алгоритмів, які вирішують за вас, що читати.
FamilyWall позиціонує себе першим сімейним соціальним проектом. Побудований він на основі спільних списків справ і календарів. Крім того, є можливість спільного використання фото та відео, а також спілкування в чаті.
У листопаді 2019 року засновник Вікіпедії Джиммі Вельс запустив власну соціальну мережу WT:Social. Планується, що вона конкуруватиме з іншими проектами завдяки якісному контенту. Крім того, застосовуватиметься інша, не рекламна модель монетизації. Як і Вікіпедія, WT:Social працюватиме на пожертви користувачів, натомість пропонуючи їм якісний контент. Мета проекту — боротьба зі штучним накручуванням інтересу до постів через скандальні заголовки. На момент запуску доступ до сервісу можна придбати за $100 на рік, або $12,99 на місяць. Така ціна доступна для тих, хто хоче випробувати платформу вже сьогодні. Для безплатного доступу користувачам доведеться почекати своєї черги. Не виключено, що з часом проект перетвориться на майданчик для громадянських журналістів, але не стане повноцінною соцмережею.
Український контекст: бажання створити альтернативу «ВКонтакте»
До заборони «ВКонтакте» у 2017 році саме ця російська мережа була найпопулярнішою в Україні. Після указу президента про блокування доступу до неї серед українців зросла популярність Facebook та Instagram, проте були спроби запровадити власну альтернативу творінню Павла Дурова. Наступного дня після публікації указу з’явилось оголошення про запуск сомережі Ukrainians, яка проіснувала лише кілька місяців, після чого її ідеологи повідомили про закриття проекту та роботу над «ЄСвоє». На доменному імені Ukrainians нині розміщена реклама. Що стосується «ЄСвоє», то й ця платформа не стала по-справжньому популярною. Достовірної інформації про кількість зареєстрованих її користувачів наразі немає. Сайт доступний, проте Facebook-сторінка «ЄСвоє» перестала оновлюватися наприкінці грудня 2018-го.
Ще один український сервіс Nimses з’явився не так на тлі закриття «ВКонтакте», як з огляду на значне зростання ціни на криптовалютні активи та інтересу до криптовалют. Він буквально вистрілив улітку 2017 року, за чотири дні після офіційного старту ставши лідером інтернет-магазинів застосунків App Store та Google Play в Україні та Росії. Окрім традиційних соціальних функцій у Nimses передбачені пошук за геолокацією, рейтинг активності (німб) та власна криптовалюта нім, що нараховувалася за активність користувачів у сервісі. Розробники обіцяли, що через півроку за цю валюту можна буде купувати реальні товари. Наприклад, кава мала б коштувати 35 німів. Згодом на платформі з’явився власний музичний сервіс. Щоправда, платежі на основі вбудованої криптовалюти реалізувати наразі не вдалося. Проте компанія працює, розробляє нові функції, періодично запускає рекламні кампанії й очікує нового раунду фінансування.
Читайте також: Скільки Gram буде в одній Libra?
2019 року стало відомо про два нові українські майданчики. Це платформа Slate (sl8), яка, за словами її засновника Дмитра Іванова, знатиме про своїх користувачів якомога менше, і крафтові соціальні мережі від відомого українського технологічного підприємця Олексія Мася. І той, і той обіцяють уникнути проблем із конфіденційністю даних і не стежити за ними. Slate планує запровадити іншу модель монетизації соціальної платформи, зокрема платну підписку. Тоді як ідея проекту Олексія Мася полягає в створенні індивідуально налаштованих соцмереж для кожної людини чи компанії «за власними лекалами». Платформа ще не запрацювала, проте на сторінці з її описом ведеться активний збір коштів.
TikTok: успішне нашестя китайських музичних відео
Найуспішнішим потенційним конкурентом Facebook-гегемонії сьогодні можна вважати китайський проект TikTok, що завоював світ (розробник — компанія ByteDance). На сьогодні цей мобільний застосунок є найбільш завантажуваним і у версії для iOS, і для Android. Лише для App Store кількість завантажень перевищила 1,5 млрд разів. Аудиторія TikTok — підлітки та молодь. Це помітне явище на ринку соціальних мереж. На маркетингових сайтах публікуються статті з порадами щодо реклами в TikTok, а політики намагаються переформатувати свою рекламу під цей проект. У відповідь TikTok офіційно заборонив розміщення політичної реклами на своїх платформах, однак винахідливі користувачі намагаються обійти цю заборону, часто доволі успішно.
У Facebook, своєю чергою, не випускають з уваги цього китайського вискочку й нещодавно запустили спеціальну Instagram-функцію Reels, призначену для запису музичних відео. Наразі ця функція тестується в бразильській версії Instagram. А в Мексиці Facebook просуває окремий застосунок Lasso, який цілковито клонує функції TikTok.
Інтерес аудиторії до TikTok помітили й американські конгресмени, які вже встигли назвати цей сервіс загрозою національній безпеці, через те що дані його користувачів зберігаються на серверах, які фізично розміщені в Китаї. Цікаво, що проблеми з конфіденційністю даних користувачів TikTok були нещодавно описані в німецькій пресі. Автори публікації проаналізували їх шлях від моменту введення логіна й пароля до власне ідентифікації юзера й дійшли висновку, що вони справді передаються на сервери в Піднебесній, що суперечить європейському законодавству щодо обробки персональних даних, а саме нещодавно ухваленому акту GDPR (General Data Protected Regulation). Усе це дає підстави припустити, що TikTok зіткнеться з аналогічними проблемами й на ринку ЄС.
Цікаво, що феномен TikTok привів до появи цілої низки його клонів — соціальних сервісів на основі музичних відео, серед яких Firework, Triller та Cocoon.
Вбити триглавого монстра: місія майже неможлива?
Попри наявність конкурентів, ми не можемо говорити про те, що хоча б один із них є реальною альтернативою Facebook та його дочірніх проектів: фотосервісу Instagram і месенджера WhatsApp.
Facebook з’явився на ринку тоді, коли у світі ще не було потужних соцмереж. Із цим, власне, і пов’язаний його успіх. Поступово він став лідером і навчився монетизувати час, який проводять користувачі на його сторінках. А коли з’являлися альтернативи, які так чи інакше могли конкурувати з ним, купував цілі компанії (майже 80 компаній — цілком чи у вигляді окремих функцій). Що й сталося, наприклад, зі Snapchat та його функцією Stories, якій завдячує зростанням своєї популярності Instagram.
Ще одна причина гегемонії Facebook — уміння слухати свою аудиторію. Його керівництво дуже чітко відчуває потреби аудиторії, вносить відповідні зміни у свої продукти чи купує нові. Facebook дуже стрімко змінюється. Часом ці зміни непомітні, часом ідуть не на користь кінцевим користувачам (як-от збільшення кількості рекламних блоків чи використання алгоритмів для формування стрічок у Facebook та Instagram), але вміння тонко відчувати інтереси користувачів і бачити, де можна заробити, є визначальним в успіху цього проекту. Саме тому повторити його успіх буде дуже важко.
Читайте також: Соцмережі: тихі бої
Окрім того, користувачі вже звикли до Facebook та його екосистеми. І перейти на нову платформу людині важко, особливо якщо на старій не лише звичний інтерфейс, а й звичні люди та навіть налагоджені бізнес-канали.
Водночас ахіллесовою п’ятою Facebook, яку він так і не зміг захистити, є робота з персональними даними користувачів. Не виключено, що його майбутній конкурент якраз і запропонує користувачам кращий захист їхніх даних та обережнішу роботу з ними.
Надалі є кілька варіантів розвитку ситуації на ринку соцмереж. Не слід відкидати можливість розділення Facebook на окремі компанії, за що виступає кілька американських конгресменів. Це може вплинути на популярність проекту, але не сприятиме появі конкурентів.
США наблизилися до ухвалення закону про персональні дані — американського аналога європейського GDPR. Не виключено, що документ унеможливить таку роботу з персональними даними, до якої вдається Facebook, що ускладнить функціонування мережі в її нинішньому вигляді й змусить трансформуватися.
Ще один можливий розвиток подій — люди втомляться від соціальних сервісів у теперішньому форматі й Facebook відійде в минуле. Уже сьогодні ми спостерігаємо падіння інтересу молоді до нього як до універсального соціального сервісу. Тенденція може стати стійкішою, нові користувачі вибиратимуть інші платформи, у Facebook з’явиться кілька конкурентів.
Інший варіант — розпорошення аудиторії між різними соціальними проектами або нішевими сервісами (як новими, так і наявними). Ці платформи переберуть на себе увагу користувачів, а Facebook залишиться в минулому або стане майданчиком для брендів.
Чи просто соціальні мережі втратять популярність, а інтерес аудиторії перекинеться на щось нове, можливо, з елементами штучного інтелекту чи доповненої реальності. Адже в умовах сучасного вкрай мінливого світу 15 років існування онлайн-проекту (Facebook з’явився у 2004-му) — це дуже багато.