100 днів влади на Тернопільщині: ретроспективний погляд

Політика
15 Березня 2021, 14:09

Аналізувати діяльність влади за перші 100 днів ввійшло в історію ще у ХIX столітті.  Історики захоплювались швидкими змінами, які запровадив Наполеон  у Франції, і з тих пір почали порівнювати менеджерські вміння керівників урядів та мерів. У Тернополі вперше  намагатись прозвітувати за 100 днів роботи у 2010 році, коли ще було популярним гасло партії «Свобода»: «Зміни в Україні почнуться з Тернопільщини».

 

Тоді «Свободівці» щойно отримали більшість у міській раді, яку додали до більшості в Тернопільській облраді, яку здобули роком раніше. Намагаючись виглядати цивілізовано, тягнибоківці вирішили провести публічний звіт у найбільшому залі області. Затія провалилася, бо більшість присутніх ставили конкретні питання про виконання передвиборчих обіцянок. Наприклад,  чому патріотичними гаслами прикривається «схематоз» із землями і комунальним майном? Скептично налаштовані тернополяни виявились тоді праві: за десятиліття аеропорт так і не запрацював, сміттєпереробна лінія, закуплена за кошти платників податків, яку мали встановити на тернопільській смітярці у Малашівцях, «зігнила» у Скалаті. Нібито націоналісти не спромоглися навіть виготовити значки «Виробник екологічно чистої продукції» для фермерів краю. Щоб не ганьбитися, за якийсь час передвиборчу программу зняли з партійного сайту «Свободи».

 

У мера Сергія Надала ситуація була не краща: з усіх обіцянок реалізував лише «бруківку з підігрівом», про яку забули під час другої каденції. А нині – за третьої – навіть не вмикають електрику.

 

Читайте також: Надал отримав офіційні відсотки. Як відбулися вибори на Тернопільщин

 

Здавалося, що краяни навчаться відрізняти популізм від націоналізму і більше не повірять пустим обіцянкам. Проте у 2020 році «свободівці» отримали контроль вже аж у трьох тернопільських  радах: обласній, міській та районній. Де забракло голосів – створили коаліції зі «Слугами народу» та колишніми регіоналами із «За майбутнє».

 

Суміш відразу себе й проявила у «всій красі». Тернопільська облрада взялася за  родзинку №1 у Тернополі –  парк «Загребелля», який розташований над озером. 3 лютого, під час V пленарного засідання, депутати погодили нові межі парку. До прийняття скандального рішення громадськість проєкту не бачила. Більше того, навіть за місяць після прийняття рішення – воно не оприлюднене на сайті облради. Запити журналістів облрада відверто ігнорує.

 

У Тернопільській міській раді мер Сергій Надал має свою ручну більшість зі «свободівців» та штучно створенного проекту під вибори «Порядок. Відповідальність. Справедливість». Після першого обрання мером у 2010 році Сергій Надал мав більшість, але не мав рішучості. Мер перші півроку щопонеділка зустрічався з журналістами, громадськістю, розповідав про свою роботу, ділився планами, слухав критичні запитання, намагався вирішувати актуальні проблеми міста. Врешті, за півроку йому набридло «бавитися в демократію». Нині з міського бюджету витрачаються сотні тисяч гривень на так зване «висвітлення діяльності». Поруч з мером вже багато років не бачили критично думаючих журналістів. Є лише пропагандисти. Тернополяни слухають проплачену ними ж рекламу у маршрутках, на місцевому телебаченні і радіо. Там не лунає роками жодного критичного питання. Але й рейтинги традиційних ЗМІ, які «обслуговують» владу, впали до рівня статистичної похибки.

 

Читайте також: Перемогла децентралізація

 

Під час виборчих перегонів 2020 у Тернополі завмерли усі скандальні будівництва. Але після переобрання мера – у центральному парку імені Шевченка у перші 100 днів третьої каденції мера розпочалось будівництво шестиповерхового спортивно-оздоровчого центру, до якого причетні дружина мера та син колишнього депутата міськради Гладкого, голови земельної комісії і партійно-свободівського соратника мера.

Необхідність будівництва у парку пояснюють нібито потребою спортсменів, які приїжджають раз на рік на триденні змагання з водомоторного спорту.  Насправді на озері зведено за 60 мільйонів гривень водну арену Тернополя, яка має обслуговувати чемпіонати світу і Європи.

 

Читайте також: На Тернопільщині все буде «Свобода»

 

Тернополяни знають, що роками добитися від депутатів міської ради справедливого рішення вкрай складно. Десятки випадків, коли людям не погоджували приватизувати їхні гаражі чи прибудинкові території. Але ось нардепу Гевку на останній сесії виділили земельну ділянку під гараж в самому центрі Тернополя на вулиці Коперніка. Так само п’ятьом «особливим» краянам виділили гектар землі на березі Івачівського водосховища. Однак більшість тішаться, що Тернопільська міська рада настільки патріотична, що присвоїла імя Романа Шухевича міському стадіону. І цього року там зіграють півфінали і фінал Кубка України з футболу.

 

Більшість тернополян, навпевно, й не знають про так звані звіти мера, які тривають десятиліття. Запам’ятавши провальний перший звіт, керівництво мерії зробило кардинальні висновки. Зал заповнюється армією чиновників, які змушені відбути захід. Вони мовчать. Питань не задають. А мікрофон, як було при першому звіті, тепер відсутній. Запитувати можна лише через записки. І навіть за такого псевдозвітування мер примудрився потрапити у конфуз у 2017 році. Надал заявив, що Тернопіль до зими готовий. А наступного ранку випав сніг і техніка півтижня не могла розчистити вулиці.