10 років Скнилівської трагедії: постраджалі й досі шукають справедливості

27 Липня 2012, 08:38

Трагедія сталася 27 липня 2002 року на військовому аеродромі Скнилів (Львів), де відбувалося авіашоу з нагоди 60-ти річчя 14-го авіаційного корпусу ВПС України.

Під час маневру Су-27 зачепив літак, що стояв на стоянці, після чого змінив курс і впав на глядачів авіашоу. Під час падіння пілоти катапультувалися. Опісля літак вибухнув.

Загинули 77 осіб, зокрема 28 дітей. Отримали травми понад 240 людей, з яких 83 – діти.

Урядова комісія визнала, що причиною катастрофи Су-27 була помилка пілотів. Крім того, причинами, що призвели до катастрофи, названі неправильне розташування глядацької та льотної зон.

При цьому льотчики вказували на погану організацію шоу, зокрема на те, що їхні польотні карти суттєво відрізнялися від місцевості, де мали бути проведені маневри.

У двох кримінальних справах, порушених у зв’язку з падінням літака у натовп глядачів, з десяти підсудних українські судді виправдали п’ятьох.

До відповідальності за трагедію  безпосередньо притягнено 5 осіб. Так, командир екіпажу літака СУ-27 полковник Володимир Топонар отримав 14 років позбавлення волі. Другий пілот, полковник Юрій Єгоров, засуджений до 8 років позбавлення волі.

Генерал-майор Анатолій Третяков – до 6 років, підполковник Юрій Яцюк – до 5 років, полковник Анатолій Лукіних – до 4 років (умовно). Командира військової частини Олега Дзюбецього до кримінальної відповідальності притягнуто не було за відсутністю складу злочину.

Нині покарання у в’язниці відбуває лише пілот Топонар.

7 листопада 2007 року своїм указом президент Віктор Ющенко помилував деяких обвинувачених у цій справі, зокрема Анатолія Третьякова; також скоротив строк ув'язнення Юрію Єгорову з 8 до 3 років.

Кримінальні справи стосовно чотирьох генералів, причетних до організації авіашоу, Генпрокуратура виділила в окреме провадження. У 2008 році Військовий апеляційний суд Центрального регіону виправдав їх.

Більше того, у серпні 2010 року президент Віктор Янукович призначив командувачем Повітряних сил Збройних сил України генерал-лейтенанта Сергія Онищенко, причетного до трагедії у Скнилові.

Після того як у березні 2006 року Верховний Суд України залишив вироки чинними, постраждалі звернулися до Європейського суду з прав людини. Вони висловили невдоволення розслідуванням. Зокрема, вони вимагають офіційних вибачень від держави, позбавлення винуватців трагедії військових звань, збільшення розміру моральних відшкодувань.

Очікується, що Європейський суд винесе рішення по цій справі найближчим часом.

Постраждалі внаслідок Скнилівської трагедії та їхні родичі створили громадську організацію «Скнилівська трагедія».

При вході до Скнилівського летовища до перших роковин трагедії на кошти жертводавців з усього світу була споруджена каплиця всіх Святих українського народу.

За загиблих, а також травмованим внаслідок катастрофи держава виплатила від 10 до 100 тисяч гривень.

Цього року до 10-ї річниці пам'яті жертв Скнилівської трагедії Львівська міська рада виплатить постраждалим сім'ям одноразову матеріальну допомогу, для чого виділено 74 тисячі гривень.