Що таке криптовалюта та що з нею можна робити?

19 Вересня 2023, 16:06

Дізнайтеся, як швидко та легко конвертувати криптомонети з калькулятором криптовалюти. Оптимальні інвестиції на ринку цифрових активів. Що таке криптовалюта? Основні факти

Ринок цифрових активів відкриває перед користувачами багато різноманітних варіантів заробітку. При цьому ніхто не дає гарантії отримання прибутку. Щоб швидко конвертувати одну криптомонету на іншу, можна використовувати калькулятор криптовалюти. Але перед тим як стати частиною криптоіндустрії, необхідно відповідально підійти до вивчення теоретичного матеріалу. До того ж, вся інформація сьогодні знаходиться у вільному доступі. Не засмучуйтеся, якщо на самому початку ви зіткнетеся зі збитковими угодами. На ринку діє просте правило: чим більше досвіду, тим вищий шанс на успіх.

Про криптовалюту простою мовою: що це?

Це цифрові валюти, що базуються на технології блокчейну. Головна відмінність від фіатних грошей полягає у тому, що у цій системі відсутній центральний орган. Тобто немає єдиної організації, яка відповідальна за управління та підтримку курсу крипти. Подібними задачами займаються всі користувачі криптовалютної мережі через інтернет. Криптоактиви – це ефективний платіжний засіб, який використовується для оплати сервісів та продуктів, якщо виробник приймає їх. Але більшість людей віддає перевагу цифровим монетам як інвестиційному інструменту на кшталт акцій чи дорогоцінних металів.

Перші згадки про платіжну мережу Біткоїн з’явилися у 2008 році. Їх презентував нікому невідомий Сатоші Накамото. Це псевдонім, який приховує за собою криптотворця або навіть групу розробників. У роботі Накамото посилається на B-money як головну технологію розробки Bitcoin.

Принцип роботи

Розбираючись, що таке крипта, перше, що треба знати – вона немає фізичної форми. До того ж, вона не зберігається на електронних гаманцях користувачів, оскільки завжди знаходиться в блокчейні. Але криптогаманці – це те, що потрібно для проведення операцій з монетами. Всі відомості щодо криптотранзакцій можна знайти в блокчейні у вигляді записів, які поєднуються між собою в блоки, створюючи єдиний ланцюжок.

Кожна сторінка реєстру схожа на блок, а вся група сторінок – на книгу чи блокчейн. Ця технологія передбачає, що всі, хто використовує крипту, має свою точну копію цієї книги. Під час транзакції усі копії автоматично оновлюються на комп’ютерах кожного учасника мережі. Усі записи зберігаються точними та ідентичними. Для запобігання шахрайським діям для перевірки кожної криптотранзакції застосовується один із двох основних методів – Proof of Work або Proof of Stake.

Чим відрізняються між собою алгоритми PoW та PoS?

Для видобутку та заробітку крипти сьогодні існують різні способи. Вони пов’язані механізмами консенсусу. Їх є досить багато, але вони будуються на двох базових принципах – Proof of Work та Proof of Stake. Кожен із цих алгоритмів має свої характерні особливості:

  • Кожен блок пов’язаний зі складною математичною задачею, яка називається хеш-головоломкою. Усі комп’ютери, які майнять криптомонети на певному блоці, будуть конкурентами між собою. Їхня мета – першими вирішити задачу, щоб отримати за це винагороду.
  • У цьому випадку не передбачається класичний майнінг. Тут для роботи не потрібні комп’ютери. Принцип заснований на іншому: криптомонети, якими ви вже володієте, заморожуються в блокчейні на певний період. Виходячи з того, яку суму було заморожено, розраховується компенсація для виплати користувачеві.

Популярні криптовалюти: види

Крипторинок сьогодні пропонує тисячі різноманітних криптовалют, але серед них усіх можна виділити три найяскравіші приклади: Біткоїн (BTC) та затребувані альткоїни Ефір (ETH) та Tether (USDT).

  • Біткоїн

Це перша та найвідоміша крипта. Вона функціонує з урахуванням механізму консенсусу PoW. У цьому випадку майнери змагаються між собою, щоби першими підтвердити транзакцію. Тим самим підтримується робота усієї мережі. BTC з самого початку був задуманий дефіцитним активом: його пропозиція обмежена 21 мільйонами монет. Завдяки цьому ціна Біткоіна підтримуватиметься на високому рівні навіть з часом.

  • Ефір

Це друга за популярністю цифрова валюта, яка з’явилася на крипторинці у 2015 році. Окрім грошових переказів, Ефір можна використовувати й з іншою метою. Криптовалюта передбачає програмування за допомогою смарт-контрактів. Починав Ефір як і Біткоін, тобто працював на основі механізму консенсусу PoW. Але після цього проєкт обрав більш екологічний та енергоефективний шлях розвитку, перейшовши на модель PoS. Як наслідок – мережа перестала використовувати обчислювальні потужності комп’ютерних вузлів. Тепер за безпеку системи відповідають самі користувачі, які підтверджують криптотранзакції та вносять ETH у стейкінг.

  • Tether

Під USDT мають на увазі стейблкоїн, який має прив’язку до долара США. Його запустила компанія Tether Limited у 2014 році. Стейблкоїни – це така крипта, у якої курс прив’язаний до резервного активу, наприклад, до фіату. Якщо говорити про USDT, то тут кожен токен забезпечений еквівалентною кількістю активів, що зберігається в резервах компанії. Таким чином, Tether має всі переваги цифрових монет, але передбачає мінімальні коливання вартості.

Що таке криптовалюта простими словами: відмінність від токенів

Ті, хто тільки починають свій шлях у криптоіндустрії, часто вважають, що крипта та токени – це те саме. Обидва види криптоактивів можуть торгуватися на біржах та передаватися між адресами блокчейну. Безпосередньо криптовалюта є альтернативою грошей, що дозволяє її використовувати як засіб обміну, для заощаджень або відразу виконувати обидві цілі. Функціонально всі криптомонети взаємозамінні. З цього випливає, що одна монета коштує стільки ж, скільки будь-яка інша.

Наприклад, Біткоїн та інші ранні криптовалюти розробляли як валюти. А ось уже пізніші блокчейни розраховані на розширений функціонал. Той самий Ethereum, окрім задач валюти, дає розробникам можливість запускати код (смарт-контракти) у розподіленій мережі та створювати токени для децентралізованих додатків.

Криптотокени можуть застосовуватися як вся інша крипта, але вони виділяються більшою гнучкістю. Розробники можуть представити мільйони однакових токенів або випустити лише кілька, але з унікальними властивостями. В них може закладатися різнопланове призначення – від цифрових квитанцій, які вказують частку у компанії, і до балів лояльності. Протокол, який підтримує смарт-контракти, передбачає відокремлення базової валюти (використовується для оплати транзакцій або додатків) безпосередньо від криптотокенів. Якщо знову говорити про проєкт Ethereum, то тут у якості нативної валюти виступає ETH: вона потрібна для створення та передачі токенів у мережі Ethereum. Самі криптотокени реалізовані згідно зі стандартами ERC-20 або ERC-721.

Плюси та мінуси крипти

Насамперед варто згадати про переваги, які надають цифрові монети:

  • Відсутність посередників. Для перерахування грошей іншому користувачеві потрібно лише підключення до інтернету. Треті особи на кшталт банків та інших установ у цьому випадку виключені.
  • Практично моментальні транзакції. Швидкість переказів істотно збільшується порівняно з банківською системою, оскільки немає посередників у цьому ланцюжку.
  • Незмінність записів. Криптографія у криптовалюті працює таким чином, що ніхто не зможе змінити записи про транзакції, які вже потрапили до блоків. Це виключає маніпуляції та шахрайську діяльність.
  • Спрощені грошові перекази через кордони. Якщо ви хочете переслати гроші з однієї країни до іншої, то криптоактиви – чудовий варіант проміжної валюти. Як це працює, наприклад, якщо ви хочете переслати долари з Америки до України: спочатку відбувається конвертація у крипту, далі виконується криптотранзакція, а потім криптовалюта конвертується у фіат. Це один із способів для здійснення транскордонних платежів.

Недоліки, про які потрібно знати:

  • Цифровий слід, по якому можуть визначати власника. Незважаючи на анонімність криптодіяльності, деякі агентства, наприклад, ФБР США можуть розшифровувати слід. Це дозволяє уряду мініторити фінансові операції населення.
  • Використання для відмивання грошей та незаконних покупок. Однак це зараз зустрічається все рідше, оскільки існують надійні методи для знаходження та блокування подібних облікових записів з подальшим притягненням до відповідальності.
  • Концентрованість. Вивчаючи основи криптотрейдингу, ви дізнаєтесь про термін «кіт». Це користувач, який зосереджує у себе стільки криптомонет, що це дає можливість впливати на курс.
  • Для видобутку потрібно багато енергії. Однак ця проблема поступово вирішується більш екологічною моделлю створення нових коїнів.
  • Низька надійність деяких криптобірж та гаманців. Минулого року хакери зламали Wormhole, технічний міст між блокчейнами. Під час цієї атаки було вкрадено криптоактивів на 325 млн. дол. Щоб підтримати розвиток Wormhole, криптобіржа Jump Trading замінила вкрадені гроші.
  • Сильна волатильність. Але цю особливість можна також віднести і до плюсів, тому що за наявності певних знань та досвіду ви зможете заробляти на різких коливаннях ціни.

Що таке криптогаманець та який краще вибрати?

У криптовалютному гаманці не утримуються ваші гроші. Він потрібний для того, щоб зберігати ваші закриті ключі. Криптосховища бувають кількох видів. Ви можете зустріти на крипторинці як спеціальні пристрої та паперові гаманці, так і програми для телефону чи комп’ютера. Криптогаманець – це інтерфейс, який потрібен користувачам для взаємодії з криптовалютною мережею.

Від вибраного типу сховища залежить набір доступних функцій. Наприклад, той самий паперовий криптогаманець не зможете підписувати транзакції та показувати актуальний курс. Якщо ви займаєтеся активним трейдингом та кожен день робите операції з криптою, то найкраще підійдуть програмні гаманці. Один із яскравих прикладів – бренд Trust Wallet. Максимальну безпеку допоможуть забезпечити апаратні криптогаманці. Це чудове рішення для довгострокових заощаджень. Як правило, криптоінвестори та трейдери мають обидва види сховищ.

Що сьогодні можна купити за криптовалюту?

Спочатку Біткоін створювали як засіб для щоденних транзакцій для покупки всього, чого тільки захочеться – від чашки кави та до нерухомості. На даний момент цей план реалізовано лише частково. Крипта – це ефективний спосіб оплати для наступних сфер:

  • Сайти електронної комерції та технологічних компаній.

Такий платіжний інструмент вже реалізований у Microsoft, AT&T, newegg.com. Одним із перших ресурсів, який став приймати BTC, стала платформа електронної комерції Overstock. Ви можете використовувати Біткоїни також на інших відомих сайтах: Shopify, Rakuten, Home Depot та ін.

  • Автомобілі.

Цифровими монетами можна сплачувати за покупку машин. До цієї категорії входять як автодилери масових брендів, так і продавці люксових брендів.

  • Предмети розкоші.

Скористатися криптоактивами можна в інтернет-магазині Bitdials, де у продажу можна знайти годинник Rolex, Patek Philippe та інші ексклюзивні годинники.

  • Страхування.

Біткоїнами можна розплачуватись у швейцарській страховій компанії AXA, а також для страховки нерухомості та автомобілів у США від компанії Premier Shield Insurance.

Як використовувати крипту?

Оплачувати товари та послуги цифровими активами можна не лише за кордоном, а й на території України. Сьогодні такий платіжний засіб у нашій країні впроваджено і в магазинах електроніки, і в аптеках, і в готелях, і навіть для покупки нерухомості. На початку повномасштабної війни в Україні запустили офіційний криптовалютний фонд Aid for Ukraine. Пожертвувати можна Біткоїни, Ефіри та інші види криптовалюти.

Один із популярних підходів до застосування криптогрошей – інвестиції. Така стратегія називається HODL та передбачає довгострокові вкладення. Тобто, вам необхідно придбати криптомонети і чекати, коли їхній курс виросте. Різниця у вартості становитиме ваш прибуток. Однак варто заздалегідь прораховувати всі ризики, оскільки є й такі проєкти, які з часом можуть просто зникнути, що призведе до збитків.

Звідки брати криптовалюту?

Існує кілька способів, щоб придбати цифрові активи:

  • Купівля.

Це найбільш очевидний та простий варіант. Придбати коїни та токени можна на спеціальних торгових платформах чи криптобіржах. WhiteBIT – одна з найбільших криптомайданчиків у Європі, яка орієнтована і на новачків, і на досвідчених трейдерів. Для українців передбачені цікаві переваги: верифікація через госпортал Дія, нульові комісії при використанні картки monobank та ін. Придбати крипту можна за допомогою державної чи іншої цифрової валюти.

Зверніть увагу, що всі угоди такого плану передбачають комісію. Деякі сучасні криптобіржі надають послуги P2-обміну. У такому випадку операція здійснюється безпосередньо між двома користувачами, тому можуть бути відсутніми комісії майданчика. Але тут також потрібно пройти процедуру верифікації.

  • Майнінг.

У ході цього процесу створюються нові блоки в блокчейн-мережі, за що учасники отримують винагороду. Стати майнером можна лише в тому випадку, якщо ви маєте достатню обчислювальну потужність. Наприклад, раніше для майнінгу було достатньо стандартного ПК, але зараз все набагато складніше. Отримати гарний прибуток можна лише за умови створення повноцінної майнінг-ферми. Популярне рішення – майнінг-пули, в які поєднуються майнери, щоб спростити задачу.

  • Трейдинг.

Криптоторгівля багато в чому схожа на класичну. Тут працює те саме правило: купити дешевше, продати дорожче. Короткострокові угоди стали можливими завдяки високій волатильності віртуальних монет.

  • Стейкінг.

Цей підхід схожий на майнінг, адже тут теж все строїться на блокчейні. Але у майнінгу ваш заробіток залежить від технічних потужностей, а у разі стейкінгу – від кількості криптомонет у вашому гаманці. Це ще один вид інвестування: необхідно відправити крипту на обслуговування блокчейна, за що видається нагорода.

3 основні стратегії заробітку на крипті

Коли ви вже добре розумієтеся на тому, що таке криптовалюта, то можна переходити до практичної частини. Заробляти можна багатьма способами, але є такі, які особливо затребувані:

  • Купи та тримай. Цей підхід передбачає покупку криптоактивів, коли спостерігається спад вартості, після чого ви якийсь час їх тримаєте у себе, чекаючи на зростання курсу, а потім продаєте.
  • Дей-трейдінг. Принцип полягає в тому, щоб відкрити угоду на початку дня, а закрити її наприкінці торгового дня.
  • Swing Trading. Прибуток будується на кракто- та середньострокових угодах. Допускається відкривати такі угоди хоч на кілька днів. Але серед користувачів більш популярна стратегія, коли позиції тримаються відкритими кілька тижнів.

Щоб зрозуміти, як надалі змінюватиметься ціна, рекомендується вивчати технічний та фундаментальний аналіз.

Як безпечно інвестувати у криптовалюту: поради експертів

Криптовалюта – це актив, який пов’язаний із високими ризиками. Якщо ви хочете, щоб ваші інвестиції дали бажаний результат, варто дослухатися до рекомендацій, які працюють на практиці:

  • Аналізуйте криптобіржі.

Намагайтеся приділити вибору біржі достатньо часу. Сьогодні на крипторинці вони представлені у великій кількості. Знайти відповідні майданчики можна, оцінивши відгуки користувачів, репутацію платформи, умови та інші важливі параметри.

  • Вивчайте способи зберігання криптомонет.

Ви можете зберігати свої криптоактиви як на біржі, так і на цифровому гаманці. Кожен тип криптогаманців має свої плюси, технічні вимоги та рівень безпеки. Орієнтуйтесь на ваші задачі, щоб визначити оптимальний конкретно у вашому випадку варіант.

  • Диверсифікуйте інвестиційний портфель.

За допомогою диверсифікації ви зможете скласти успішну інвестиційну стратегію. Це правило можна застосувати і до криптоіндустрії. Наприклад, не потрібно всі гроші витрачати тільки на Біткоїн через те, що він у всіх на слуху. Існує безліч інших перспективних проєктів, тому вкладайте кошти в кілька монет.

  • Підготуйтеся до високої волатильності.

Крипторинку характерна дуже висока волатильність, отже, необхідно заздалегідь усвідомлювати, що курс може різко коливатись. Якщо ваш інвестиційний портфель чи моральний стан не готові до подібного, слід розглянути альтернативні варіанти для інвестицій.

Незважаючи на те, що крипта залишається на піку популярності, важливо розуміти, що цей ринок ще тільки розвивається, а сама валюта є досить спекулятивною. Вкладання у нове завжди передбачає деякі ризики. Тому обов’язково проводьте власні дослідження та спочатку інвестуйте консервативно.

Регулювання криптовалюти в Україні та світі

Президент Володимир Зеленський у березні 2022 року підписав закон «Про віртуальні активи». Це дозволило легалізувати криптоактиви в Україні та вивести криптосферу з тіні. Що це дає для української криптовалюти:

  • Українські та іноземні криптобіржі можуть працювати легально в Україні.
  • У банках можна відкривати рахунки для криптокомпаній.
  • Українці зможуть захищати свої інвестиції у цифрових активах.
  • Держава захищатиме право на криптоактиви в суді.

Застосування цифрових монет у якості грошей залежить безпосередньо від політики держави. Біткоїни як універсальний договірний засіб розглядаються в Євросоюзі, а деякі азіатські країни (наприклад, Японія) прийняли його на офіційному рівні або повністю заборонили (Китай). Крипта – це ефективний спосіб заощадження капіталу. Також цей інструмент захищений від ризику крадіжки при проникненні в будинок сторонніх осіб та від форс-мажорних ситуацій на кшталт пожежі та повені.

Автор:
Тиждень