Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи
25 січня, 2014   ▪   Олесь Кульчинський   ▪   Версія для друку

Патріарх Варфоломій: «Час скликати Вселенський Собор»

Вселенський Патріарх про перспективи українського і світового православ’я
Матеріал друкованого видання
№ 3 (323)
від 16 січня, 2014
Патріарх Варфоломій: «Час скликати Вселенський Собор»

У світовому православ’ї назбиралося чимало нагальних питань: і щодо автокефалії церков, зокрема Української, і щодо викликів модернізації, і щодо відносин між патріархатами. Теоретично відповіді на них мав би дати Вселенський Собор. Однак його не скликали близько тисячі років. Про можливість такого зібрання та завдання, що стояли б перед ним, Тижню розповів Вселенський Патріарх Варфоломій.

У. Т.: Які умови треба виконати, щоб українці нарешті отримали свою національну автокефальну православну церкву?

– Вселенський патріархат – це інституція з історією тривалістю 17 століть. Історично він є центром усіх помісних автокефальних православних церков, будучи їхнім провідником не адміністративно, а з огляду на своє верховенство у скеруванні вселенської православної координації та єдності. Як такий Вселенський патріархат має наднаціональний і надрегіональний характер. Однак, навіть наділений такою високою відповідальністю, дуже дбайливо ставиться до збереження незалежності та єдності православних церков у всьому світі. Цим ми керуємось у нашій владі й відповідальності, коли йдеться про визнання автокефалії або відновлення автономії церков, як-от Православної автокефальної церкви Албанії у 1992 році та Естонської апостольської православної церкви у 1996-му.
Що стосується Православної церкви в Україні, то досягнення смиренної і бажаної згоди серед відповідних інституцій та людей на славу Божу і на благо вірян бачилося б як благословення Господнє. Коли є добрий намір, зав­жди знайдеться і спосіб його втілити. Де люди збираються в ім’я Христа, там Він дасть правильне рішення.
Однак провідною нормою зав­жди повинна залишатися єдність Тіла Христового. Нічого й ніколи не має підривати чи зраджувати цей ключовий принцип. І коли такий надзвичайно важливий критерій єдності ставиться під загрозу заради національного принципу, який Православна церква одноголосно засудила як «єресь філетизму» на Синоді Вселенського патріархату 1872 року в Константинополі, тоді ми перестаємо бути вірними апостольській традиції.

У. Т.:  Повноцінного Вселенського Собору не скликали вже близько тисячі років. Відомо, що всі такі зібрання впливали на перебіг дальшої історії церкви. Чи є сьогодні можливість та потреба проводити Собор і чи існує щодо цього консенсус як серед 15 православних автономних церков, так і серед католиків? Які питання можуть бути винесені на нього?

– Православна церква століттями надає Вселенським Соборам найвищу вагу і статус. На них не лише формулювалися базові принципи та доктрини нашої віри, а й об’єднувалися духовні лідери вселенської церкви. Впродовж останніх століть ми не мали нагоди побачити благословення й добра таких Соборів, але однією з головних причин цього були тяжкі часи й випробування, які спіткали Православну церкву в останнє тисячоліття загалом та в періоди переслідувань багатьох автокефальних церков у країнах Середземно­мор’я, Близького Сходу та Радянського Союзу впродовж останніх століть. Ми переконані, що нині час скликати Собор, аби продемонструвати єдність нашої церкви в усьому світі й дати світові спільно її доказ у час глобальної кризи.

У. Т.: Як ви ставитеся до питання потреби оновлення православ’я, проведення в ньому своєрідного руху Рисорджименто, як у Римо-католицькій церкві після ІІ Ватиканського Собору? Це справді потрібно Православній церкві а чи вона й так, у нинішньому вигляді, може відповідати на виклики часу?

– Вселенський Собор буде справді віхою в історії Православної церкви. Це зумовлено тим, що, на відміну від Римо-католицької, ІІ Ватиканський Собор якої приніс їй радикальне оновлення і трансформацію, Православна церква має інший сенс традиції та розвитку. Справді, у Православній церкві відбуваються зростання і зміни, але це природне розширення й еволюція. У нашій церкві зміни не стаються внаслідок засідань чи Соборів. Їх не можна нав’язати згори донизу; вони завжди насущно й неподільно відбуваються в цілому Тілі Христовому. Саме тому ми наполягаємо й повторюємо, що головна мета Вселенського Собору – це вказувати і стверджувати єдність церкви. Ми не намагаємося віднайти масштабні й революційні зміни. Ми стараємося залишатись об’єд­на­ними у свідченні Божого світу. Бо чи може для нас як учнів Христа існувати щось цінніше за дотримання Його заповідей «любити ближнього» і «всім бути одним»?


Матеріали за темою:

--> --> -->
Реклама
Останні публікації згорнути
 • Саміт лідерів країн-членів ЄС, що проходить 28-29 червня в Брюсселі, майже виключно присвячений потенційному виходу Британії з організації
  29 червня, Віталій Рибак
 • Тиждень звернувся до Асли Айдинташбаш, експерта Європейської ради з міжнародних відносинз проханням прокоментувати останні заяви турецького президента щодо Росії
  29 червня, Віталій Рибак
 • 16 січня 2015-го десантники 25-ої бригади отримали наказ здійснити марш зі свого місця розташування до південно-західної околиці Авдіївки (мікрорайон Хімік). Разом з десантниками в цей сектор висунулися й бригадні артилерійські підрозділи.
  28 червня, Анатолій Шара
 • Хто і як сьогодні змінює Конституцію України? Який зв’язок між цими нововведеннями та ключовими реформами в державі? Про це Тижню розповів експерт із конституційного та адміністративного права, голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко
  28 червня, Анна Корбут
 • Протягом тижня західні ЗМІ писали про візит Володимира Гройсмана до Берліну, значення Brexit для України, стабілізацію української економіки та переклад книги Олега Шинкаренка на англійську
  28 червня, Віталій Рибак
 • Багато блогерів та журналістів вже не раз робили аналіз справ «молодих, але невизнаних» республік. Хтось перевіряв бюджети, дехто слідкував за темпами виробництва на окупованих територіях. Інших цікавив політичний бомонд Донецьку чи Луганську.
  28 червня, Павло Василів
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів RedTram
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
работа Харьков оптимизатор любовный гороскоп на год Жеральдин Пайя http://avtosale.ua/
©2007-2016 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено