Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
28 березня, 2013   ▪   Богдан Цюпин   ▪   Велика Британія   ▪   Версія для друку

Смерть олігарха. Долю Боріса Бєрєзовского дуже хочуть перетворити на застереження для інших опонентів Кремля

Велика Британія від кінця 1990-х стала місцем притулку для багатьох утікачів з РФ і згодом перетворилася на місце баталій між могутніми пострадянськими угрупованнями, до котрих, як підозрюють, може бути причетний і Кремль.
Матеріал друкованого видання
№ 13 (281)
від 28 березня, 2013
Смерть олігарха. Долю Боріса Бєрєзовского дуже хочуть перетворити на застереження для інших опонентів Кремля

«Йому допомогли, це точно, – із беззастережною впевненістю коментує новину про смерть Боріса Бєрєзовского один із лондонських правників пострадянського походження. – А як інакше? Щоб він отак просто вирішив накласти на себе руки?.. Якраз перед тим, як мав давати свідчення на судовому дізнанні про вбивство Літвінєнка (екс-співробітника ФСБ, отруєного в листопаді 2006-го полонієм у Лондоні. – Ред.)?..»

Можливо, така сама думка промайнула й у британських слідчих, які в минулі вихідні відрядили до помешкання колись могутнього російського олігарха бригаду фахівців із радіоактивних і хімічних речовин та біологічних засобів. Однак досить швидко сусідів у кількакілометровому радіусі довкола оселі 67-річного Бєрєзовского в містечку Аскот неподалік Лондона вже заспокоювали повідомленням, що небезпечних речовин не виявлено.

«До завершення повного патолого-анатомічного обстеження було б недоречно висловлювати припущення про причину смерті, – заявив старший інспектор Кевін Бравн, один із керівників слідства. – На цьому етапі не маємо жодних свідчень, які давали б підстави припускати причетність третьої сторони». У наступній заяві Скотленд-Ярду було зазначено: «За результатами обстеження, здійсненого патологом Міністерства внутрішніх справ, встановлено, що причиною смерті є повішення. Патолог не виявив жодних ознак насильницької боротьби».

Однак наразі британська поліція не наважується стверджувати, що Боріс Бєрєзовскій повісився сам, а додаткові біологічні та хімічні аналізи можуть забрати ще принаймні кілька тижнів. Родичі й близькі, які побували в будинку небіжчика, сказали представникам преси, що не бачили слідів крові і що він був повністю одягнений, а біля його тіла лежав шарф.

Згідно з розповідями, мертвого олігарха виявив його охоронець по обіді в суботу 23 березня в зачиненій ванній кімнаті, куди той зайшов, як припускають, звечора у п’ятницю. Боріс Бєрєзовскій останніми місяцями жив у маєтку, що за кілька кілометрів від Віндзорського замку англійської королеви. Офіційно особняком володіє колишня дружина олігарха 53-річна Ґаліна Бєшарова.

Мало хто може повірити в тиху смерть Боріса Бєрєзовского, життя якого було переповнене інтригами й кривавими епізодами. Навіть скептичні критики теорії змови змушені враховувати факт, що за останні кілька років в околицях Лондона раптово розпрощалися з життям або ж ледве уберегли його забагато вихідців з Росії (див. Російська рулетка у Британії).

Велика Британія від кінця 1990-х стала місцем притулку для багатьох утікачів з РФ і згодом перетворилася на місце баталій між могутніми пострадянськими угрупованнями, до котрих, як підозрюють, може бути причетний і Кремль.

Один із найвідоміших замахів на Бєрєзовского стався ще в Росії 1994 року, коли вибухом відірвало голову його водієві. Достеменно відома принаймні ще одна спроба вбити олігарха у Британії 2007 року, але загалом замахів на його життя налічують шість.

Судова поразка, збитки й депресія

Останніми місяцями Боріса Бєрєзовского на людях не бачили. Знайомі стверджують, що він навіть не відповідав на дзвінки, хіба що спілкувався через sms. Програвши торік у лондонському суді позов проти колишнього бізнес-партнера – найбагатшого росіянина Романа Абрамовіча (див. Тиждень, № 36/2012), олігарх, згідно з повідомленнями, бував у лікарні, і йому поставили діагноз: «Депресія».

Бєрєзовскій завжди однозначно заперечував на повідомлення, буцімто йому загрожувало банкрутство, хоч і визнавав, що російська влада давно зробила все можливе, аби він більше не міг заробляти гроші в РФ. Один із його радників, близький до нього колишній активіст Консервативної партії лорд Белл стверджував, що олігарх «не мав грошей і загубив усе».

Суд заморозив близько $200 млн його статків, і Бєрєзовскій, колись екстравагантний мільярдер, міг розкошелюватися лише на £10 тис. щотижня. Преса повідомляла, що він готувався продати за £50 тис. роботу Енді Воргола зі своєї колекції – портрет Лєніна.

Не вельми доброзичливі до Боріса Бєрєзовского знавці стверджують, що він справді витрачав багато й був дуже жадібний до грошей, але ще більше любив владу та інтриги.

Розбитий і розкаяний?

Російський журналіст Ілья Жиґульов із видання Forbes-Russia стверджує, що брав, як виявилося згодом, останнє інтерв’ю в Боріса Бєрєзовского в Лондоні. За словами медійника, напередодні смерті олігарх мав поганий вигляд, картав себе за те, що «недооцінив інертність» Росії і «переоцінив Захід».

Коли вірити опублікованому текстові розмови, то Боріс Бєрєзовскій сказав, мовляв, утратив «сенс життя». Одна з останніх фраз начебто лунала так: «Я не знаю, що мені робити? Мені 67 років, а я не знаю, що мені далі робити!» Згідно з теперішнім уявленням про розвиток подій того вік-енду, ймовірно, що через кілька годин після цього олігарх був мертвий.

Але, як запевняє журналіст, запису розмови, який підтверджував би слова Бєрєзовского, що свідчить про його розпач і близькість до самогубства, немає. Ілья Жиґульов каже, що діалог насправді не був офіційним інтерв’ю, його ніколи не мало бути опубліковано, і Боріс Бєрєзовскій наполіг, щоб усе відбувалося оff the record.

Водночас і Кремль вирішив оприлюднити інформацію, яка лягає в русло припущень, що олігарх карався й каявся. Речник президента РФ Дмітрій Пєсков повідомив, що той буцімто нещодавно написав Путіну листа, в якому «просив вибачення» й говорив, що дуже «хоче повернутися в Росію». У московських ЗМІ раптом з’явилися рядки, що їх називають цитатою з цього каяття: «Я накоїв багато помилок, розумію, як важко мене пробачити, але я заплутався і благаю простити мені». Однак повного тексту послання так і не було опубліковано, мовляв, воно «занадто особисте».

Боріс Бєрєзовскій був людиною протилежностей. З одного боку, стверджував, нібито зроду не шкодував за тим, що вже сталося, бо «такі шкодування не мають сенсу», але із іншого – від його імені у Facebook було опубліковано іншу сповідь, датовану лютим минулого року.

«Я каюсь і прошу вибачення за жадібність. Я прагнув багатства... Пробачте мене. Я каюсь і прошу вибачення за те, що привів до влади Владіміра Путіна. За те, що був зобов’язаний, але не зміг розгледіти в ньому жадібного тирана й узурпатора, людину, яка зневажила свободу й зупинила розвиток Росії. Багато з нас не розпізнали його тоді, але це не виправдовує мене. Простіть мені».

Те, що сталося з опальним олігархом Борісом Бєрєзовскім, як і повідомлення про обставини його смерті, надто підходить для повчальної казки, яку із задоволенням переповідатимуть у Москві. Про те, як, збагатівши, хтось набрався зухвалості, посмів вступити в поєдинок із Кремлем і був покараний, утративши все, включно з життям.

Російська рулетка у Британії

Олеґ Ґордієвскій. Колишній полковник КГБ й агент МІ6 стверджує, що на нього вдома, під Лондоном, було вчинено замах із застосуванням отрути

 

 

Александр Літвінєнко. Екс-офіцер ФСБ, який знайшов притулок в Англії, помер 2006 року від отруєння полонієм. Британська поліція назвала підозрюваного: росіянина Андрєя Луґового. Москва відмовилася його видати

 

 

Аркадій (Бадрі) Патаркацишвілі. Бізнес-партнер Боріса Бєрєзовского, був змушений утекти з Росії, мав проблеми із владою в Грузії. Помер у віці 52 років від раптового серцевого нападу вдома, біля Лондона, у 2008-му. Поліція не виявила підозрілих обставин

 

 

Алєксандр Пєрєпєлічний. Втік з РФ до Британії 2009 року. Постачав тамтешнім «органам» інформацію про фінансові операції ключових російських діячів. Раптово помер у листопаді 2012 року під час ранкової пробіжки неподалік свого помешкання на околиці Лондона. Два розтини тіла 44-річного чоловіка не допомогли з’ясувати причини смерті

 

 

Ґєрман Ґорбунцов. Російський банкір, якому приписують зв’язки зі спецслужбами Кремля й чеченськими бойовиками. Торік був обстріляний під дверима помешкання у Східному Лондоні, однак вижив.

 

 

.
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Колишній аеророзвідник, ветеран АТО Євген Ярило та його брат-шахтар Євген Гущин відкрили в Києві ветеранську тату-майстерню Der Igel (з нім. «їжак»). Обоє кардинально змінили рід занять, дуже цим задоволені й закликають інших займатися тим, чим справді хочеться.
  21 жовтня, Ганна Чабарай
 • Президент Польщі проти свого колишнього керівника
  21 жовтня, The Economist
 • В Україні зростає кількість муніципальних структур, які претендують на виконання функцій поліції
  20 жовтня, Андрій Голуб
 • Майор авіації в відставці, який з 2014 року перебуває у СІЗО Бахмута, нещодавно отримав вирок в десять років позбавлення волі за звинуваченням у здирництві. Підсудний наголошує на тому, що давав свідченням під тискам і тортурами, але уповноважені органи не квапляться розслідувати заяви про катування
  20 жовтня, Єлизавета Гончарова
 • 2017-го минає 25 років як відкрився український офіс глобального лідера юридичних консалтингових послуг, міжнародної компанії Baker McKenzie. На святкування цієї річниці до Києва завітав виконавчий директор компанії Пол Ролінсон, із яким Тиждень розмовляв про глобальні економічні тенденції та пов’язані з ними юридичні виклики.
  20 жовтня, Любомир Шавалюк
 • Учасниця 83-го Міжнародного Конгресу PEN, виконавчий директор Південноафриканського PEN-клубу, дисидентка часів апартеїду Мерґі Орфорд розповіла Тижню про досвід насильства та вразливість демократії, російські впливи в ПАР, біженців і природу криміналу.
  20 жовтня, Ганна Трегуб
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено