Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
20 лютого, 2013   ▪   Грем Еллісон   ▪   Версія для друку

Урок від Північної Кореї: ядерна зброя продається

Найнебезпечніше повідомлення, яке Північна Корея відправила своїм третім випробуванням ядерної зброї: ядерна зброя продається.
Урок від Північної Кореї: ядерна зброя продається

Значенням цього тесту аж ніяк не є непокора з боку північнокорейського лідера Кім Чен Уна до вимог з боку міжнародного співтовариства. Насправді будь-які обмеження тільки підбурюють політичну еліту Пхеньяну їх порушувати. Реальне значення в тому, що цей тест, за оцінкою американських чиновників, швидше за все підживлювався високозбагаченим ураном, а не плутонієм, який послужив основою попередніх випробувань у Північній Кореї. Випробування бомби на основі урану оголосило всьому світу, в тому числі потенційним покупцям, що Північна Корея наразі має нову, невідому лінію виробництва матеріалів для зброї

Остання провокація з боку Північної Кореї також має нагадати про межі західної політики на чолі зі Сполученими Штатами, котра орієнтована на «ізоляцію» королівства-відлюдника. Така політика не ізолює нас від наслідків дій Північної Кореї. Десятиліттями увага американської зовнішньої політики була прикута до спроб Ірану побудувати свою першу ядерну зброю. І саме впродовж цих років, як переконані американські посадовці, Північна Корея придбала досить плутонію, щоб створити арсенал у 6-10 ядерних бомб залежно від розміру, а зараз скоріш за все виробляє достатньо високозбагаченого урану, що отримувати по кілька нових бомб на рік.

Ядерну зброю можна зробити лише з двох елементів: високозбагаченого урану і плутонію. Жоден з них не зустрічається у природі. Для того, щоб виробляти достатньо кожного палива потрібне велике промислове підприємство. Північна Корея набула свій запас плутонію на реакторі в Йонбені, але його закрили у 2007 році під час обнадійливих переговорів про згортання її ядерної програми. До того часу Пхеньян зменшив свої арсенали до однієї бомби, яку випробував у 2006 році й другої - 2009 року. Можна лише сподіватись, що країна продовжить проведення тестів зброї на основі плутонію допоки цей запас не закінчиться.

Але ці цифри краще ілюструються більш реалістичним американським припущенням, що Північна Корея скоріш за все в третьому тесті використала паливо з урану замість того, щоб і далі виснажуватиме свої обмежені запаси плутонію.

Два роки тому Північна Корея явила світу завод зі збагачення урану в Йонбені, який може виробляти достатньо високозбагаченого урану для декількох бомб на рік. Втім, доказів, що його таки було введено в експлуатацію немає. Тому американські експерти вважають, що Пхеньян має інший прихований від людського ока паралельний завод, який працює вже кілька років. Станом на сьогодні він мав би вже виробити урану, якого б вистачило на кілька бомб.

Звідси похмурий висновок: Північна Корея тепер має нову товарну культуру – культуру, яку легше продавати, ніж плутоній. Високозбагачений уран важче виявити і легше експортувати. А ще з нього легше зробити бомбу. Модель бомби на основі урану, скинутої на Хіросіму 1945 року, була настільки елементарною, а її створення настільки надійним, що США навіть не потрудилися її випробувати перед використанням. Тим не менш вона забрала життя більше 100 тис чоловік. Як висловився колишній міністр оборони Роберт М. Гейтс північні корейці «продадуть що завгодно будь-кому, хто достатньо готівки, щоб її купити».

За продаж ракет Ірану, Сирії, Пакистану та іншим країнам у розвідувальних колах Північна Корея відома як «Супермаркет ракет» (“Missiles ‘R’ Us”).  

Хто може бути зацікавлений у купівлі зброї за кілька сотень мільйонів доларів?

На сьогодні Іран вкладає мільярди доларів щороку у свої ядерні поневіряння. У той час як ядро ​​аль-Каїди значно зменшилося, а її ресурси виснажуються, чоловік, який замінив Усаму бен Ладена, Айман аль-Завахірі, вже більше десятка років прагне заволодіти ядерною зброєю. А ще є вороги Ізраїлю, в тому числі багатії в низці арабських країн, які можуть купити бомбу для груп бойовиків Хізбалли або ХАМАСу.

Президент Обама справедливо визначив ядерний тероризм як «найбільшу загрозу для безпеки США». І якщо в найближчому майбутньому терористи підірвуть ядерну бомбу в американському місті, то є серйозна ймовірність, що її вміст походить з Північної Кореї.

Адміністрації Буша і Обами неодноразово попереджали північнокорейський режим, що він не уникне «повної відповідальності» за продаж ядерної зброї, матеріалів чи технологій. США використали саме ці слова перед продажем Північною Кореєю свого реактора Сирії, який до сьогодні міг би виробити достатньо плутонію, щоб створити першу ядерну бомбу, якби його не зруйнували внаслідок ізраїльського авіаудару 2007 року. З якими наслідками для Північної Кореї? Пхеньяну заплатили; Сирія постраждала від бомбардування, а США вже невдовзі повернулися за стіл шестисторонніх переговорів.

Враховуючи провал американських спроб змусити батька Кім Чен Ина Кім Чен Іра до відповідальності, коли той продав президенту Сирїі Башару Асаду технології для бомби, чи може молодший Кім уявити, що йому зійде з рук продаж ядерної зброї або виготовлення матеріалу для бомби?

Терміновим завданням США наразі є переконати Кіма і рятувальний круг його режиму Китай, що Північна Корея відповідатиме за усю ядерну зброю північнокорейського походження.

Обама повинен відправити Кіму прямий, недвозначний сигнал (з копією китайському керівництву в Пекіні) з попередженням, що якщо ядерна бомба північнокорейського походження вибухне на американській землі або на території американського союзника, Сполучені Штати реагуватимуть так, ніби сама Північна Корея влучила в США своїми ракетами. Однозначно потужне повідомлення, підкріплене реальною загрозою співмірної сили, є єдиною гарантією, що навіть ревна та ізольована Північна Корея почує.


Автор: Еллісон Грем, директор Центру з питань науки і міжнародних відносин імені Белфера при Гарвардській школі державного управління імені Кеннеді, автор книжки «Ядерний тероризм: остання катастрофа, якої можна уникнути».
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Як автоматизується полювання на відмивачів грошей
  19 листопада, The Economist
 • Експертиза, яка дає змогу вийти за межі лише виробництва культурного проекту й піднятися до рівня стратегування і, що головне, втілення тих стратегій у життя, — це дуже рідкісна річ в українському культурному середовищі. У наших реаліях навіть міністр культури має бути бодай трохи митцем, але чомусь не обов’язково професійним менеджером і політиком, здатним аналізувати статистичні дані, розуміти політичні наслідки слів та дій, а також передбачати ефективність інвестицій.
  18 листопада, Тетяна Філевська
 • На балконі нашого офісу Вася смачно затягується цигаркою, яку підкурює від іншої цигарки, і продовжує свій монолог у мій бік, але вже й не дивиться на мене: — Так, а ще мені треба, щоб ти начитав для радіо українські класні прислів’я, ще картинка, ще... — я вже й не слухаю. Усі його слова далі звучать як «бла-бла-бла», а в моїй голові народжується діалог для опонування.
  18 листопада, Тарас Білка
 • Івона Костина, заступниця керівника громадської організації «Побратими», яка займається психосоціальною адаптацією ветеранів, була координатором команди Іnvictus Games в Україні. У вересні в рамках цих ігор в Канаді вона відвідала дві тематичні конференції й поділилася отриманим досвідом.
  17 листопада, Ганна Чабарай
 • Кажуть, якщо довго й наполегливо про щось мріяти, мрія обов’язково здійсниться. Можливо, українські політики в це не вірять, але після Революції гідності вони справляли враження безнадійних, але наполегливих мрійників, бо використовували чи не кожну можливість, щоб публічно заявити про необхідність «плану Маршалла» для України.
  17 листопада, Любомир Шавалюк
 • Велика чистка в Саудівській Аравії: Мугаммад ібн Салман посуває конкурентів на владу
  17 листопада, The Economist
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.