Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи
17 лютого, 2013   ▪   Майкл Бініон   ▪   Велика Британія   ▪   Версія для друку

Невтомна леді. На чому тримається загадкова популярність британської королеви

Несподіване відречення від престолу королеви Нідерландів Беатрікс на користь її сина кронпринца Віллема-Александера викликало шквал спекуляцій у Великій Британії. Може, Єлизавета ІІ вчинить так само?
Матеріал друкованого видання
№ 7 (275)
від 14 лютого, 2013
Невтомна леді. На чому тримається загадкова популярність британської королеви

Їй 86, вона на 11 років старша за нідерландську правительку і посідає трон понад шість десятиліть. Її син принц Чарльз, який нині наближається до загальноприйнятого пенсійного віку, чекав на престол довше, ніж будь-який інший монарший нащадок в історії острівної держави. Чи не час королеві поступитися троном?

Однак майже всі певні, що вона не зречеться. Британська монархія суттєво відмінна від дому Оранської династії в Нідерландах, як різняться й конституційні принципи. Випадок добровільної відмови від престолу досі був лише один: у 1936-му Едуард VIII передав стерно влади своєму братові, батькові нинішньої королеви, після єдиного року правління. Те зречення було вимушеним – його намір одружитися із двічі розлученою американкою Вол­­­ліс Сімпсон викликав цілу бурю, призвів до розколу в кра­­їні, політичної кризи й мало не знищив монархії. Королеві тоді було 10 років, і вона досі добре пам’ятає цю травму. Тож у своєму знаменитому зверненні на 21-й день народження вона пообіцяла присвятити все життя, «хоч би яким довгим чи коротким воно було», служінню британському народові та імперії. Торік, під час святкування діамантового ювілею свого перебування на престолі, вона ще раз підкреслила, що має довічне зобов’язання перед народом.

Єлизавета за тривалістю правління є другою серед живих монархів у світі й так само другою серед вінценосних осіб в історії Британії 

Крім того, необхідності відмовлятися від правительських обов’язків у неї немає. Вона, як на свій вік, у чудовій формі. Нині Єлизавета за тривалістю правління є другою серед живих монархів у світі (після короля Таїланду Пуміпона Адульядета) й так само другою серед вінценосних осіб в історії Британії. Хоча через три роки може побити рекорд королеви Вікторії. До того ж нині (можливо, більше, ніж будь-коли від моменту коронації в 1953-му) вона заживає шаленої популярності. Мало хто проміняв би королеву на її сина з невдалим першим шлюбом за плечима та суперечливими висловлюваннями. Чимало людей сподіваються (щоправда, марно), що одного дня корона перейде від королеви відразу до її онука принца Вільяма.

Якби Єлизавета зреклася престолу, могли б виникнути несподівані конституційні проб­­леми. Адже вона очолює англіканську церкву, і її відхід поставив би на порядок денний, уперше за 450 років, непросте питання про розділен­­ня церкви й держави. Крім того, зречення престолу можливе лише на основі спеціального парламентського акта, а королева є конституційним мо­­­нархом іще 15 країн, зокрема Канади, Австралії та Нової Зеландії, тож їхню думку мали б врахувати теж. А ще вона стоїть на чолі Співдружності націй, що включає 54 країни колишньої Британської імперії. Чимало з них задоволені з того, що Єлизавета є номінальним керівником організації, за створення якої ратувала, але навряд чи автоматично визнають принца Чарльза на її місці.

Читайте також: Її величність. Острівна монархія напередодні діамантового ювілею Єлизавети ІІ впевнено дивиться в майбутнє

У чому ж таємниця незмінної популярності королеви? Яке значення має монархія для політичної системи й національної ідентичності Британії? Більшість громадян переконані, що королеві вдалося впоратися з численними викликами завдяки надзвичайно глибокому розумінню ролі конституційного монарха в сучасній демократичній державі. Перше: вона перебуває поза партійною політикою і не втручається в жодні урядові рішення чи справи національного значення. Справді, Єлизавета дуже рідко висловлює власну думку щодо якихось питань. Це не означає, що вона не має впливу. Відповідно до Конституції, завдання британського монарха – слухати, радити й попереджати. Саме цим і займається вінценосна особа щотижня на приватній аудієнції із прем’єр-міністром. Ця традиція бере початок від першого прем’єра королеви Єлизавети Вінстона Черчилля, якому на той час було 80 із гаком років, а їй – лише 26. Відтоді впродовж останніх 60 років щотижня вона обговорювала британську і світову політику із 12 різними очільниками правлячого кабінету. Тож не знайти людини, яка мала б досвід чи розуміла управління державою на її рівні. Зустрічей із прем’єрами ніяк не фіксують. Однак усі вони як один розповідають, якими цінними були для них аудієнції і як королева ділилася своїм досвідом.

Єлизавета дуже рідко висловлює власну думку. АЛЕ Це не означає, що вона не має впливу. завдання британського монарха – слухати, радити й попереджати 

Друге: королева повинна виконувати всі обов’язки глави держави, а саме відкривати засідання парламенту, здійснювати офіційні візити, прийма­­ти високих гостей, нагороджувати людей званнями лордів і лицарів або державними орденами, читати всі урядові документи, здійснювати регулярні візити по всій країні, відкривати масштабні інфраструктурні проекти й діяти від імені британського народу, як-от у зверненнях до Організації Об’єднаних Націй, відкритті Олімпійських ігор чи висловленні співчуття країнам, постраждалим від природних катастроф. Попри поважний вік, королева займається всім цим, не порушуючи розпорядку. Вона підписала понад 3,5 тис. парламентських актів, здійснила 261 закордонний візит, відвідавши 116 кра­­їн, об’їхала 22 рази Канаду, 16 – Австралію і 5 – Францію. Спустила на воду 21 корабель, прийняла 102 офіційні візити, позувала для 129 портретів, розважала понад 1,5 млн відвідувачів на пікніках у Букінгемському палаці, відправила 175 тис. телеграм із привітаннями для людей, які святкували сотий день народження, а також відповіла на близько 3,5 млн листів. Ніхто у Великій Британії не заперечить, що це працьовита й сумлінна особистість.

Дивіться також: Коронація Єлизавети II в 1953 році

Третій секрет полягає в тому, що Єлизавета навчилася адаптувати монархію до мінливих соціальних умов і настроїв. Вона дозволила розголошувати трохи більше інформації про себе, але ніколи не давала інтерв’ю і ніколи не дозволяла цитувати свої особисті погляди. Мета – зберегти «таємницю» навколо двору. Однак водночас вона погодилася платити податок на прибуток, приймає розлучених чоловіків і жінок у Букінгемському палаці (що колись було заборонено), уповноважила палацових розпорядників давати більше інформації пресі й відреагувала на народне невдоволення щодо витрат і поведінки її величезної родини, запровадивши суворіші правила й урізавши державне фінансування для членів королівського дому. Стиль і головне призначення монархії не зазнали жодних кардинальних змін, однак завдяки поступовій еволюції во­­на крокує в ногу з розвитком громадської думки. Наприк­лад, торік королева потішила Британію, вдавши, ніби вистрибує з парашутом із літака в товаристві Джеймса Бонда на відкритті Олімпійських ігор у Лондоні. 60 років тому такий жарт був немислимий.

Насамкінець ніхто не закликає до виходу королеви на пенсію, бо вона залишається одним із небагатьох непохитних інститутів країни. Класи змішуються, іммігранти становлять дедалі більший відсоток населення, багатокультурний і поліетнічний люд змінює обличчя багатьох міст, зникають будівлі та інститути, формуються й розпадаються політичні партії та альянси… На тому тлі королеву сприймають як уособлення національної ідентичності й історичної тривалості. Щороку це буває підкреслено в її різдвяному телезверненні. Монархія в Англії прожила понад тисячу років із короткою перервою в пері­­од Олівера Кромвеля (1649–1660). Але більшість сучасних жителів острівної держави знали в своєму житті лише одного монарха – королеву Єлизавету ІІ. Навіть на думку переконаних республіканців, по­ки вона жива, мало що може змінитися.


Матеріали за темою:

--> --> -->
Реклама
Останні публікації згорнути
 • Скільки регіональних осередків має кожна парламентська партія? В яких регіонах найбільше партійних представництв, та яка партія має найбільшу мережу? Відповіді на ці питання шукала Громадянська мережа ОПОРА. Аналіз ґрунтується на інформації, яка була надана на запит до Міністерства юстиції України щодо всіх зареєстрованих в Україні структурних осередків шести парламентських політичних партій, які мають свої фракції у Верховній Раді («Блок Петра Порошенка», «Народний фронт», «Опозиційний блок», Об’єднання «Самопоміч», Радикальна партія Олега Ляшка, Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина»).
  30 травня,
 • Протягом тижня західні ЗМІ писали про політичну кар'єру Савченко, повернення викрадених активів, призначення Андерса Фог Расмуссена радником Порошенка та напади на журналістів в Україні
  30 травня, Віталій Рибак
 • У Франції є прошарок політиків, які демонструють якщо не прихильність до України, то бодай стійкість супроти московських впливів. Із ними можна й треба співпрацювати, принаймні ситуативно
  30 травня, Алла Лазарева
 • Пострадянська автократія намагається перетворити чорне золото на модерність
  29 травня, The Economist
 • За перипетіями Великодня і травневих свят залишилася майже непоміченою одна не менш знакова подія, яку оминули увагою вітчизняні ЗМІ. 6 травня Арсєній Павлов, відомий більшості під позивним Моторола, лідер батальйону «Спарта», що стратив 15 наших бійців в аеропорту, отримав ключі від квартири в самісінькому центрі Донецька у висотній новобудові.
  29 травня, Станіслав Васін
 • Деякі західні оглядачі останнім часом порушують питання про те, чи є Туреччині місце в НАТО і чи надійний вона партнер для Альянсу. Скептики в країні (особливо наближені до влади) також аналізують вигоди від союзництва, яке триває десятки років, та обстоюють більш незалежний підхід до зовнішніх відносин. Утім, останні події показують: сторони потрібні одна одній у контексті масштабних глобальних викликів, щоб успішно пройти період неспокою.
  29 травня, Пінар Севінчлідір
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів RedTram
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
работа Харьков оптимизатор любовный гороскоп на год Жеральдин Пайя http://avtosale.ua/
©2007-2016 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено