Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи
24 лютого, 2013   ▪   Аріелль Тедрель   ▪   Франція   ▪   Версія для друку

Слабка ланка ЄС. Румунія демонструє труднощі у пристосуванні до базових цінностей Євросоюзу

Від Лондона до Афін європейський дім повсюди дає тріщини. Скрізь від півночі й до півдня економічна криза поглиблює нерівність, усі спокушаються виявити власну ідентичність.
Матеріал друкованого видання
№ 7 (275)
від 14 лютого, 2013
Слабка ланка ЄС. Румунія демонструє труднощі у пристосуванні до базових цінностей Євросоюзу

Після запеклих боїв за інтеграцію до Європейського Союзу й отримання економічних дивідендів від свого членства, країни так званої Нової Європи роблять поступку власним націоналістам. Після Угорщини Віктора Орбана Румунія Віктора Понти теж ризикує перетворитися своєю чергою на «авторитарну демократію». Угорщина є правою, Румунію вважають лівою, але обидві вони демонструють слабкість європейського кістяка і всі труднощі деяких посткомуністичних країн у пристосовуванні до цінностей ЄС.

Гримуча суміш

Румунія пережила безпрецедентну політичну кризу. Це сталося 27 квітня 2012 року, коли правоцентристському урядові Міхая Резвана Унґуряну, що був на той час біля керма три місяці, винесли вотум недовіри через його програму приватизації. Тиск сягнув найвищої точки, коли урядовець лівого центру Віктор Понта, змінивши Унґуряну, спробував змістити з посади президента Траяна Бесеску, якого звинуватив у «перевищенні владних повноважень» та «авторитарному ухилі». Це був свого роду бліцкриг. За тиждень очільник правлячого кабінету жонглював постановами про відставку спікерів обох палат парламенту й омбудсмена, зменшення прав Конституційного суду, щоб розпочати процедуру усунення Бесеску. Ці силові методи зазнали суворої критики з боку Сполучених Штатів та Євросоюзу, які попереджали Бухарест про наслідки «посягань на правову державу». Румунський президент залишився на посаді, бо референдум не відбувся, не зібравши необхідного кворуму.

Вибори в законодавчі органи 9 грудня дозволили Вікторові Понті взяти реванш. Румунський електорат різко засудив політику суворої ощадності, яку провадили від 2009 року Траян Бесеску та його політсила, владна Демократично-ліберальна партія (правий центр): понад 200 тис. службовців було звільнено, зарплату зменшено на чверть, ПДВ зріс від 19% до 24%. Це вмить забезпечило переконливу перемогу Соціально-ліберального союзу (СЛС), коаліції на чолі з Віктором Понтою. Але проблема в тому, що соціал-демократи спрямували свою кампанію проти бюджетної непоступливості в річище антиєвропейської незалежницької риторики. Популістськи звучало незадоволення тим, що усунення Траяна Бесеску, схвалене більш ніж 80% виборців, свого часу не було підтримане на референдумі 29 липня, бо прийшло замало громадян (як «співали» в СЛС, саме через «диктат» Євросоюзу).

СЛС – це дещо протиприродний альянс, який включає в себе Соціал-демократичну партію, лібералів та Консервативну партію Дана Войкулеску, багатющого медіа-магната й, за чутками, колишнього агента Секуритате, таємної поліції комуністичних часів. Згуртувала ці три політсили ненависть до Траяна Бесеску.

Читайте також: Румунія: вибори пройшли, політичне протистояння триває

Відповідальність за утворення цієї гримучої суміші – цілком на румунському президенті. Імпульсивний, крикливий і підбурливий прибічник застосування сили й політиканських маневрів, цей колишній капітан торговельного судна, що прийшов до стерна держави у 2005-му, нерідко поводився так, ніби він і досі командує на кораблі. 2007 року парламент безуспішно намагався позбавити його влади. Одначе не можна пояснювати кризу винятково авторитарною особою Траяна Бесеску. Важливим чинником є також недостатня незалежність правосуддя. Це відзначає звіт Європейської комісії, опублікований 30 січня. Там констатовано, що «брак поваги до незалежного правосуддя викликає занепокоєння» і що «проблематичним є досягнення цілей», визначених Європейським Союзом. Умовою приєднання Румунії до зони вільного пересування (Шенгенської) є реформа системи судочинства, про що теж ішлося в цьому документі.

Політичні порахунки

У Румунії велика корупція є дуже поширеним злом. Вже давно зарекомендувавши себе як країна, нездатна боротися з утратою авторитету закону, внутрішніми конфліктами, службовими зловживаннями, вона вдалася до послуг міжнародних організацій, які дали певний результат. Відтак Національна антикорупційна дирекція (НАД) стала жахом для румунських еліт, розпочавши масштабні лови: 4700 процесів за шість років, серед засуджених – десятки міністрів, парламентаріїв, сотні офіцерів поліції, ба навіть екс-прем’єр Адріан Нестасе, наставник Віктора Понти, який дістав минулого літа два роки суворого режиму, хоча невдовзі його достроково звільнили.

Щоб продемонструвати такі результати, потрібні були неослабний тиск Євросоюзу й трохи політичної волі. Варто зазначити, відколи Траян Бесеску прийшов до керма, боротьба з великою корупцією притихла. Під його владою правосуддя не могло знищити ті мережі впливу, які залишилися у спадок від комунізму, проте воно поклало край безкарності. Детонатором цієї політичної боротьби було засудження Адріана Нестасе. Безпрецедентний вирок, який шокував чи не половину політиків.

Переконлива перемога СЛС на грудневих виборах змусила Траяна Бесеску поновити прем’єрські повноваження Віктора Понти. Президент, чий мандат закінчується 2014 року, нині дуже ослаблений. Одначе «бойових дій» не завершено. У Брюсселі Понта кається. Він визнав «агресивність румунської політичної боротьби» й поквапився «виправляти репутацію» своєї держави. Насправді прем’єр-міністр та його однодумці не відмовляються від послуг занадто ревних суддів. Парламент повернувся до ворожнечі, відмовившись поновити імунітет трьох депутатів. Уряд Віктора Понти прийшов їм на допомогу: запропонував два тижні тому зміцнити статус обраних, посиливши їхній імунітет.

Хоча цей проект визнали «несвоєчасним» і громадянське суспільство, й деякі народні обранці, зокрема й із більшості, його все-таки було негайно затверджено. Зокрема, віднині румунська прокуратура зобов’язана представити «конкретні законні обґрунтовані причини, що виправдають» вимогу затримати депутата на місці злочину. Нині румунське правосуддя переслідує 23 парламентаріїв.

На цей момент точиться запекла боротьба за посади генерального прокурора й голови НАД. Кандидати, яких пропонувала міністр юстиції Мона Північеру, Вища рада магістратури визнала некомпетентними. Посилаючись на «брак прозорості в процесі відбору, організованому Міністерством юстиції», Траян Бесеску відмовляється їх призначати. І краю протистоянню сил румунського президента та його затятого ворога Віктора Понти не видно.


Матеріали за темою:

--> --> -->
Реклама
Останні публікації згорнути
 • Пострадянська автократія намагається перетворити чорне золото на модерність
  29 травня, The Economist
 • За перипетіями Великодня і травневих свят залишилася майже непоміченою одна не менш знакова подія, яку оминули увагою вітчизняні ЗМІ. 6 травня Арсєній Павлов, відомий більшості під позивним Моторола, лідер батальйону «Спарта», що стратив 15 наших бійців в аеропорту, отримав ключі від квартири в самісінькому центрі Донецька у висотній новобудові.
  29 травня, Станіслав Васін
 • Деякі західні оглядачі останнім часом порушують питання про те, чи є Туреччині місце в НАТО і чи надійний вона партнер для Альянсу. Скептики в країні (особливо наближені до влади) також аналізують вигоди від союзництва, яке триває десятки років, та обстоюють більш незалежний підхід до зовнішніх відносин. Утім, останні події показують: сторони потрібні одна одній у контексті масштабних глобальних викликів, щоб успішно пройти період неспокою.
  29 травня, Пінар Севінчлідір
 • Тиждень поспілкувався з головою Проектного Офісу Реформ Міністерства оборони про перспективи реформування оборонної сфери в співпраці із західними партнерами.
  28 травня, Богдан Буткевич
 • Позаблокова Фінляндія адаптує свою оборонну стратегію відповідно до вимог часу
  28 травня, Анатолій Шара
 • 14 травня у кварталі Сонячний у Луганську в приміщенні супермаркету «Абсолют», що працював ще кілька днів тому, відкрився великий і сяючий новими кольорами «Спар» із величезною вивіскою «7:00 — 22:00». Якщо брати мірки довоєнні, то хіба це подія? Так, відкриття чергового супермаркету у великому місті — майже буденне явище.
  28 травня, Яна Вікторова
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів RedTram
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
работа Харьков оптимизатор любовный гороскоп на год Жеральдин Пайя http://avtosale.ua/
©2007-2016 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено