Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи
6 лютого, 2013   ▪   Наталя Гуменюк   ▪   Київ – Каїр   ▪   Версія для друку

Незавершена революція

Тахрір – єгипетський Майдан тривалістю у два роки
Матеріал друкованого видання
№ 5 (273)
від 31 січня, 2013
Незавершена революція

Хвиля насильства накри­­ла Єгипет, коли відзначали другу річницю повстання, що повалило диктатуру Госні Мубарака. У сутичках із поліцією загинуло понад півсотні людей. Тисячі громадян вийшли на вулиці, звинувачуючи президента Мохаммеда Морсі у зраді революції. Влада оголосила 30-денний надзвичайний стан у трьох провінціях: Порт-Саїді, Суеці й Ісмаїлії. Насильство спалахнуло після засудження до смертної кари 21 футбольного фана за бійку на стадіоні Порт-Саїда в лютому 2012-го. Тоді в сутичці між уболівальниками місцевої команди й клубу з Каїра загинули 74 особи. Родичі жертв привітали вирок оплесками. Прихильники засуджених, а також їхні кревні спробували взяти штурмом тюрму, де утримують ув’язнених.

рік тому

За кілька місяців після падіння Госні Мубарака в поліцейському відділку побили відомого єгипетського публіциста. Медійник вимагав від чоловіка в погонах ввічливого ставлення, адже піс­­ля зміни влади правоохоронці мали б стати слугами народу. «Про що ти? – грубо обір­вав той. – Революція відбулася в телевізорі».

Тортури, сваволя правоохоронців та армії були не менш серйозними причинами народного повстання в державі Мубарака, ніж корупція та бідність. Єгипет – найбільш населена, ключова країна регіону. Тож хоч Арабська весна й почалася в Тунісі, символом змін на Близькому Сході став «майдан Визволення» – каїрський Тахрір. Там 25 січня 2011-го сотні тисяч людей зібралися з вимогою усунення режиму, який керував країною кілька десятиліть.

Велич цієї місцини відразу непомітна. Вхід до метро завалений сміттям, у сувенірних ятках поряд із зображенням екс-лідера продають прапори з Веселим Роджером. Хіба що, позуючи для фото, всміхаються туристи. Навряд чи вони пам’ятають, що єгипетська революція не була оксамитова. За місяць протистояння загинуло 800 осіб, а за два роки в сутичках із поліцією та ісламістами – ще 1 тис. Звістки про чергові смерті з’являються мало не щотижня.

Поруч із Тахріром розміщений Національний музей Єгип­­ту. Його працівники досі чергують після роботи, охороняючи експонати. Старий професор пригадує, як урятував маску Тутанхамона – спрямував мародерів не у сховища, а до сувенірної крамниці. Там «пам’ятки» блищали яскравіше. На сусідній вулиці навпроти магазину відомого спортивного бренда розпродають одяг і взуття тієї самої марки. «Ці хлопці й досі щовечора торгують награбованим за кілька тижнів безвладдя, доки тривали протести», – зауважує політичний активіст Алі Талібаб. «То були найнатхненніші дні в історії нашої країни, але не обійшлося без хаосу й беззаконня. Одного дня поліція не заступила на роботу. У такий спосіб влада переконувала, що військова диктатура краща за анархію».

Зростання злочинності – чи не найгірша пореволюційна змі­­­­на. Будь-хто, чи офіціант, чи співробітник міжнародної організації, розповість, що це лихий задум старого режиму. Прихильники Мубарака, які залишились у правоохоронних органах, свідомо не виконують своєї повсякденної роботи, аби довес­­ти, що «Брати-мусульмани» неспроможні керувати країною.

Справжні зміни помітні у традиційних кав’ярнях просто неба, де чоловіки курять кальян. Тепер тут не бояться говорити про політику, хай і образ­­но. Провладну партію, як і раніше, називають «акулою», революцію – «конем», якого осідлали ісламісти. Медіа кличуть «хамелеонами».

Ті, хто служив у колишній верхівці влади, лояльні й до нинішнього уряду. Журналісти Гішам Аллам та Абдельрахман Чалабі – автори гучних розслідувань про наближених до екс-пре­­зидента олігархів. Вони викрили, що права рука Мубарака, засновник Шарм ель-Шейха Гусейн Салем заробив $2 млрд на монопольному продажі газу до Ізраїлю, а гроші ховав на рахунках у Швейцарії. Те викриття робилося на хвилі змін. Нині отримати документи про статки наближених до влади бізнесменів важче, ніж довести, що в підвалах Міністерства внутрішніх справ досі катують політичних опонентів.

некомпетентні ісламісти

Непросто досліджувати й джерела фінансування «Братів-мусульман», зокрема з Катару. Популярність ісламістів тримається на щедрих милостинях біднякам. Це особливо актуаль­­но напередодні запланованих на квітень парламентських виборів. Нещодавно в передмісті Александрії партія влади оплатила кампанію з очищення районів від щурів. Практику передвиборного благодійництва перейняли й опозиціонери: со­ціал-демократи будують школи на околицях Гізи, ліберали з Руху 6 квітня посилають мобільні клініки у відсталу глибинку.

У селах провінції Мінья в Центральному Єгипті чи не найбільша ознака цивілізації – мобільний телефон, яким викликають візника на бричці. Життя у сільській місцевості легше: прогодовуватися можна з городу. Тут майже одностайно голосували за «Братів-мусульман», бо ті вірять в Аллаха, а значить не крастимуть і не брехатимуть.

Оплотом ісламістів провінцію не назвеш – через низьку явку виборців. Із 90 млн право голосу мають 53 млн. Під час президентських перегонів на діль­­ниці прийшла половина, під час референдуму щодо Конституції в грудні – третина. Якщо порахувати, то в обох випадках «Братів-мусуль­ман» підтримав лише кожен дев’ятий.

Проти Мурсі виступають і ультраконсервативні салафіти, які хочуть запровадити устрій часів пророка Мугаммеда. Вони звинуватили президента в порушенні законів шаріату, бо той погодився на п’ятимільярдну позику від МВФ. А іслам кредити забороняє.

Банкір Могаммед Елянсарі – із небагатьох каїрців, які не були на Тахрірі в січні 2011-го. Тоді він вважав, що політика не має робитися на площах, а стабільність важливіша за суспільні та громадянські свободи. Однак у листопаді 2012-го серед найперших прийшов туди з гаслом: «Геть Мурсі!» Могаммед твердить, що ісламісти некомпетентні й ведуть країну до економічного краху. «Релігія річ другорядна», – пояснює фінансист.

«Мене бентежать далекі від демократичних наміри «Братів-мусульман», але їхній прихід до влади– не кінець світу», – пояснює Асма Магфуз, лауреатка Премії імені Андрєя Сахарова «За свободу думки». Ікона революції – так називають 27-річну дівчину. Два роки тому 25 січня саме вона в інтернет-відеозвер­ненні закликала всіх, хто має муж­­ність, вийти на майдан: «Від­­сиджуватися вдома – все одно, що підтримувати режим». Асма носить хіджаб, вихована в консервативній родині. Переконує, що революція в Єгипті завдячує арабським жінкам, які були в перших лавах протестів. На дум­­ку моєї співрозмовниці, все пішло не так саме тоді, коли їх почали витискати з майдану. Проти них почали цілеспрямовану кампанію насильства: їх заарештовували, ґвалтували, а їхню участь у мітингах називали соромом для родини. «Проти мене та інших активістів досі ведеться інформаційна вій­­на, сворюють підробні акаунти, з яких від мого імені поширюють нісенітниці, чутки, ніби я збагатіла на революції», – скаржиться Асма, з котрою зустрічаємося у скромній кав’ярні в житловому районі Каїра. За її словами, дискредитація революціонерів на користь й представникам старого режиму, й ісламістам, які уклали між собою угоду, аби зберегти систему. «Я збрехала б, сказавши, ніби знаю вихід. Ми не сподівалися, що буде легко. Коли Обама переміг на виборах, американці навряд чи вважали, що мети досягнуто. Так само повалення Мубарака стало лише початком. Хорошим політиком вважають того, хто дасть кусень хліба. Ми прагнемо пояснити, що обирати треба осіб, які створять умови для самостійного заробітку».

Ваель Аббас – один із найвпливовіших місцевих блогерів. Має 150 тис. послідовників у Twitter, 45 тис. – у Facebook. Інтернет-щоденник, у якому критикував владу, веде від 2004-го. Ваель вважає, що революція провалилася: «Всі медіа досі державні, чимало політактивістів залишається за ґратами, злочинців не покарано. Великі ідеї загубилися серед інформаційного шу­му. Скажіть, що я агент ЦРУ, Моссаду й КГБ водночас, – і люди повірять. Наша система освіти 60 років привчала єгиптян до послуху, а не до вміння аналізувати. Інші країни повинні не брати приклад із Єгипту, а вчитися на наших помилках».


Матеріали за темою:

--> --> -->
Реклама
Останні публікації згорнути
 • Пострадянська автократія намагається перетворити чорне золото на модерність
  29 травня, The Economist
 • За перипетіями Великодня і травневих свят залишилася майже непоміченою одна не менш знакова подія, яку оминули увагою вітчизняні ЗМІ. 6 травня Арсєній Павлов, відомий більшості під позивним Моторола, лідер батальйону «Спарта», що стратив 15 наших бійців в аеропорту, отримав ключі від квартири в самісінькому центрі Донецька у висотній новобудові.
  29 травня, Станіслав Васін
 • Деякі західні оглядачі останнім часом порушують питання про те, чи є Туреччині місце в НАТО і чи надійний вона партнер для Альянсу. Скептики в країні (особливо наближені до влади) також аналізують вигоди від союзництва, яке триває десятки років, та обстоюють більш незалежний підхід до зовнішніх відносин. Утім, останні події показують: сторони потрібні одна одній у контексті масштабних глобальних викликів, щоб успішно пройти період неспокою.
  29 травня, Пінар Севінчлідір
 • Тиждень поспілкувався з головою Проектного Офісу Реформ Міністерства оборони про перспективи реформування оборонної сфери в співпраці із західними партнерами.
  28 травня, Богдан Буткевич
 • Позаблокова Фінляндія адаптує свою оборонну стратегію відповідно до вимог часу
  28 травня, Анатолій Шара
 • 14 травня у кварталі Сонячний у Луганську в приміщенні супермаркету «Абсолют», що працював ще кілька днів тому, відкрився великий і сяючий новими кольорами «Спар» із величезною вивіскою «7:00 — 22:00». Якщо брати мірки довоєнні, то хіба це подія? Так, відкриття чергового супермаркету у великому місті — майже буденне явище.
  28 травня, Яна Вікторова
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів RedTram
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
работа Харьков оптимизатор любовный гороскоп на год Жеральдин Пайя http://avtosale.ua/
©2007-2016 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено