Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Світ у 2018 Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
25 січня, 2013   ▪   Ян Чех   ▪   Чехія   ▪   Версія для друку

Президентські вибори у Чехії. Із князів у...

У другий тур президентських виборів у Чеській Республіці, що відбудеться 25-26 січня, разом із соціал-демократом Мілошем Земаном вийшов князь Карел Шварценберґ, нинішній очільник МЗС країни
Матеріал друкованого видання
№ 4 (272)
від 24 січня, 2013
Президентські вибори у Чехії. Із князів у...

Логічно, що в разі обрання останнього його менеджерські здіб­ності перенесуться з міністерства у резиденцію глави держави. Однак зараз чеська преса нещадно критикує своє зовнішньополітичне відомство. Як-от Lidové noviny за 10 січня в статті «Людські права удалині» адвоката Павела Чижинського: «Службовці Міністерства закордонних справ ставляться до іноземних прохачів візи ще гірше, ніж [ставиться] до іноземців поліція або Міністерство внутрішніх справ… багато говорять про приголомшливі умо­­ви (наприклад, у Ханої та інших місцях), у яких іноземці чекають на отримання чеської візи перед консульствами. Преса надала й докази корупції: із 10 прохань 5 ішло через одного посередника, і всі їх було задоволено, а 5 – стандартним шляхом, і всім відмовлено. Завели інтернет-систему запису Visapoint, але вона не працює – для іноземців немає вільних термінів, щоб подати прохання. Однак для суспільства залишається загадкою, що системою заволоділи хакери, які за хабар здійснять реєстрацію».

Видача віз – тільки один із багатьох напрямів роботи Міністерства закордонних справ, однак це першочергове завдання, бо ж за рівнем його виконання решта світу судить про цивілізованість держави.

Нещодавно мені надіслав e-mail підприємець з України, який відкрив у Чеській Республіці фірму й успішно експортує до своєї країни тутешні вироби. Чехію любить, тож вирішив відправити сюди свою 17-річну дочку, щоб навчилася мови, а потім стала студенткою одного з місцевих університетів. Це рішення стало невід’ємною частиною його плану: колись, як він гадав, дівчина за допомогою чеської мови продовжить справу батьків. Але яким величезним було їхнє розчарування, коли консульство відмовило в студентській візі! Не могли зрозуміти, чому. Адже виконали всі вимоги й заплатили понад €6 тис. авансу Карловому університету. В поясненні службовець відділу імміграційної політики МЗС Чехії пише: «Вищеназвана в межах розмови у консульському відділенні посольства Чеської Республіки в Києві не могла відповісти на запитання, які в Празі є види транспорту, скільки коштує хліб, яку кількість грошей заплатила за навчання і з ким було укладено договір. Із почутого випливає, що вищеназвана насправді не має інтересу навчатись, а просить візу з інших причин, що було б загрозою безпеці Чеської Республіки. Із цієї причини в проханні про видачу візи було відмовлено».

Наївний український підприємець учинив стандартно. Натомість людина, досвідчена у спілкуванні з консульством, звернулася б до Тамари, Наташі чи Насті, які крутяться навколо нього, просячи за візу близько €500–750, і сталося б диво. Донечка отримала б дозвіл на в’їзд і могла б реалізувати підприємницький план тата, тобто експортувати вироби з Чехії в Україну, тим самим сприяючи процвітанню чеських виробників.

Розмова зі співробітником чеського консульства – це взагалі жах. Заборонено супровід неповнолітніх, які просять візу, одним із батьків. Водночас не дозволено мати із собою перекладача, реальність така, що консульський службовець намагається розмовляти російською (хоча апріорі повинен українською, бо в Україні вона єдина державна), яка більше нагадує словацьку. Тому 17-річна студентка, яка в школі навчалася українською, може каліченої російської стовідсотково не розуміти. Понад те, їй до підписання надано нотатки про розмову чеською, якої вона не знає або яку тільки пробує вивчати. Йдеться про запис, на який потім спирається співробітник Міністерства закордонних справ у своєму рішенні відмовити.

У цій грі на долю молодих людей впливають нахабство, непрофесіоналізм і, звичайно ж, корупція. Чому в МЗС Чехії настільки живучими є такі непов­ноцінні явища? Схоже, міністр міністерством не керує, бо керувати означає контролювати. А контролювати – не припускатися повторюваних помилок. Але він у старечій упертості використовує свої авторитет і ореол дисидента тільки для того, щоб проблеми прикрити, а тим часом вони лише погіршуються.

Зрозуміло, що кількість і якість студентів-іноземців, зокрема в громадських вишах, де навчання чеською відбувається безкоштовно, слід регулювати. Для цього є компетентні співробітники МВС та МЗС Чехії? Однак хіба не ліпше було б дозволити іноземним студентам брати участь у конкурсах на здобуття стипендії в чеських університетах, як це роб­лять, зрештою, в інших країнах?

Надання віз держави має бути чистим від підозр щодо корупційних схем. Чи впорається з таким завданням Карел Шварценберґ? Якщо він стане президентом, з’явиться надія: із приходом іншого очільника ситуація в Міністерстві закордонних справ Чеської Республіки поліпшиться.
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Foreign Policy досліджує, за що закрили російське диппредставництво у Сан-Франциско.The Guardian звертає увагу на небезпеку від російських військових кораблів для інтернет-кабелів між США та Європою
  18 грудня, Юрій Лапаєв
 • Як Росія перетворюється з основного ринку збуту українських товарів на головного суперника в агросекторі
  18 грудня, Олександр Крамар
 • Москва активно використовує право вето в Радбезі ООН. Що це говорить про її позиції на міжнародній арені
  18 грудня, Олександр Костриба
 • Як відбувається інтеграція України у сфері культури після Угоди про асоціацію з ЄС, які програми підтримують європейці на рівні грантів і як змінюються підходи нашої держави в управлінні культурою. Ці питання стали предметом дискусії на міжнародній конференції “Культурні відносини України та ЄС: перші досягнення”.
  18 грудня, Наталя Петринська
 • Із змінами літом 2014 року у моєму житті відбулася ще одна зміна, яку можна було б передбачити, але до якої теж треба було звикати. З мого життя зникла культурна складова, яка, як виявилося, була важливою частиною моєї довоєнної реальності. Хоча, чого дивуватися, – змін було безліч: зникла робота, поїхали з міста майже всі друзі, змінився режим мого життя, звички, щезли плани… Але зникнення культурної складової мого життя турбувало мене ще тривалий час, бо, як виявилося, звикнути до порожнечі у цій сфері життя було не так просто.
  18 грудня, Вікторія Малишева
 • Перша фаза переговорів про вихід Великої Британії з ЄС виявилася важкою. Але друга ще й не почалася
  17 грудня, The Economist
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.