Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
18 січня, 2013   ▪   Франсуа Ейсбур   ▪   Париж   ▪   Версія для друку

Підмога Франції

11 січня французькі збройні сили увійшли на територію Малі. У раптовій та значущій війні обидві сторони вже зазнали втрат.
Підмога Франції
Фотогалерея: Франція розпочала бойові дії в Малі (зображень: 11)

Навіть на початковому етапі цього конфлікту можна зробити висновки, які мають широке застосування. Хоч подальше протистояння передбачає ризики, мудра дипломатія може зробити з цієї війни шанс на успішну боротьбу з міжнародним тероризмом.

Французька інтервенція була спричинена атакою на столицю Малі Бамако трьох джихадських організацій, які торік захопили контроль над північною частиною країни. Цей неочікуваний напад спонукав президента Малі звернутися до Франції по негайну допомогу.

Один із висновків, який сягає початків історії воєн, але часто забувається: не варто очікувати співробітництва з боку ворога. Тимчасом панувала думка, що джихадисти не почнуть діяти, поки вимуштрувана західними військовиками африканська армія не буде готова визволити північний регіон Малі, тобто не раніше осені наступного року.

Читайте також: The Economist: Малі стає новою базою Аль-Каїди

Враховуючи останні події, очевидно, що лише негайний контрнапад міг завадити джихадистам захопити столицю за кілька днів. Якби Бамако капітулювало, Малі могла б стати базою для так званого «Sahelistan» – безпечної гавані для терористів, подібної до Афганістану перед 9 вересня, а відповідно й з не менш загрозливим потенціалом як для самого регіону, так і для Заходу, а особливо для Європи.

Хоча французькі війська, що розташувалися в Західній Африці, не мали найновіших бойових літаків, швидкість розглядалася як важливий фактор. Високі ставки передбачали високі ризики. Лише пізніше до театру військових дій почали надсилати ультрасучасні реактивні літаки «Rafale» і гелікоптери «Tiger».

Французи оточили й завдали удару одному з підрозділів джихадистів, тимчасом за іншу групу джихадської атаки клешень взялися власне в той час, коли писалися ці рядки.

Важливе значення також надавалося ефективним розгорнутим військам і політичним рішенням, що дозволяють провести оперативну висадку військовиків. Франція – одна з небагатьох країн, які можуть похвалитися такою швидкою реакцією.

Це своєю чергою наводить на інший висновок, який зробив Дональд Рамсфелд (певно, найменш жалуваний в Європі американський політик) після 9 вересня: коаліцію створює місія.

Військова підтримка Франції починається від Економічного співтовариства країн Західної Африки (ЕКОВАС) і закінчується Сполученими Штатами, а між ними фігурує чимало інших. Однак НАТО не потрапило до цієї компанії – так само, як і Європейський Союз, принаймні наразі. Зокрема ЄС вкотре довів, що слова «швидкість і терміновість» не входять до його лексикону.

Окрім того, прогалини в розвитку потенціалу, що стали очевидними під час війни в Лівії, знову завдають клопоту французам – дозаправлення пальним під час перельоту і оперативна розвідка (особливо що стосується безпілотних літаків) є великими проблемами і допомога США в цьому плані завжди високо цінується.

Наразі війна особливо не створює політичних проблем. Населення Франції здебільшого виявляє підтримку, а президент Франції насолоджується «весною в Олландії», назвемо це так.

Читайте також: Як французьке суспільство ставиться до війни у Малі

Ззовні невдоволені французи насправді стоять горою за своїх солдатів, клянуть тероризм і примиряються з втратами, якщо місія вважається справедливою і обіцяє бути успішною. Рада безпеки ООН і Африканський Союз, так само як і всі союзники Франції, теж підтримують війну.

Однак така популярність має обмежений термін дії. Якщо операції затягнуться, а втрати збільшуватимуться за браком явних здобутків, настрій зіпсується. У випадку Малі необхідно дотримати одночасно кількох умов, щоб уникнути афганських наслідків.

По-перше, кількість французьких солдатів не повинна перевищувати 2500 осіб – саме стільки військовиків розташувалися нині в Малі, а їхньою головною функцією має бути війна з джихадистами, а не окупація території.

За утримання території має відповідати Малі і підрозділи ЕКОВАС із сусідніх країн, а Захід може підтримати навчаннями та допомогою.

По-друге, військові дії необхідно утримувати на нинішньому рівні. Відокремлені від своїх тилових баз джихадські підрозділи (кожен з них має близько 150 транспортних засобів) дуже ослаблені. Угруповання «Аль-Каїди» та їхні джихадистські союзники намагаються відступити до Сахари, тож не можна дозволити їм відновити сили.

Іншими словами, лишилося кілька тижнів сезону посухи, і суходільні війська та учасники повітряних операцій повинні йти на ризик, аби розбити ворога на півночі.

У зв’язку з цим знадобиться серйозне дипломатичне маневрування, аби операції розглядалися як африканська війна за підтримки Франції та інших союзників, а не як афганське дежавю.

Не менш важливо забезпечити співпрацю з Алжиром. Дозволивши французьким бойовим літакам перетнути свою територію та закривши кордони з Малі, Алжир започаткував нову хвилю у міжнародній боротьбі з транскордонним тероризмом.

Якщо ця тенденція до співробітництва укріпиться, вона може мати важливе значення, коли джихадисти, відступаючи, опиняться між молотом французької і африканської інтервенції і ковадлом алжирських бойових гелікоптерів та пустельних бойовиків. Однак така позиція має свою ціну для французької дипломатії, яка повинна буде зробити вибір між Марокко і Алжиром, які весь час ворогують між собою.

Президент Франсуа Олланд як головнокомандувач довів, що може діяти рішучо. А тепер перед ним серйозне випробування на політичні і дипломатичні здібності.

Про автора: Франсуа Ейсбур – спеціальний консультант паризького Фонд стратегічних досліджень (La Fondation pour la Recherche Strategique)
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Івона Костина, заступниця керівника громадської організації «Побратими», яка займається психосоціальною адаптацією ветеранів, була координатором команди Іnvictus Games в Україні. У вересні в рамках цих ігор в Канаді вона відвідала дві тематичні конференції й поділилася отриманим досвідом.
  17 листопада, Ганна Чабарай
 • Кажуть, якщо довго й наполегливо про щось мріяти, мрія обов’язково здійсниться. Можливо, українські політики в це не вірять, але після Революції гідності вони справляли враження безнадійних, але наполегливих мрійників, бо використовували чи не кожну можливість, щоб публічно заявити про необхідність «плану Маршалла» для України.
  17 листопада, Любомир Шавалюк
 • Велика чистка в Саудівській Аравії: Мугаммад ібн Салман посуває конкурентів на владу
  17 листопада, The Economist
 • Запекла боротьба точиться навколо Укрзалізниці з моменту перетворення її на ПАТ у жовтні 2015-го. За цей час там п’ять разів міняли керівників, вона виводилася з підпорядкування Мінінфраструктури й повернулася назад. Усе це відбувається на тлі корупційних скандалів, реформаторських невдач і зростання збитковості. Проблеми УЗ виходять далеко за межі владних кабінетів і корпоративної бухгалтерії, оскільки вона забезпечує 50% усіх пасажирських і понад 80% вантажних перевезень країни. І якщо найближчим часом там не почнуться ґрунтовні реформи, вона може стати серйозною перешкодою для розвитку країни.
  17 листопада, Максим Віхров
 • Тривала епопея з призначенням очільника Державного бюро розслідувань добігає свого кінця. Конкурсна комісія, яка понад рік проводила відбір кандидатів на посади голови Держбюро і його заступників, нарешті визначилася із прізвищами.
  17 листопада, Станіслав Козлюк
 • Чому реалізація невеликих регіональних проектів із європейськими країнами може бути ефективнішою, ніж стратегічне «тупцювання на місці»
  17 листопада, Юрій Лапаєв
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.