Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
11 січня, 2013   ▪   Ігор Тимоць   ▪   Версія для друку

Метью Гай: «Демократія згодом завжди дає позитивні результати»

Українець за походженням, міністр планування австралійського штату Вікторія Метью Гай про діаспору, демократію, українську та австралійську політику
Метью Гай: «Демократія згодом завжди дає позитивні результати»

Українці в діаспорі у другому – третьому поколінні стають у Канаді, США й Австралії успішними бізнесменами і політиками. Одним із них є 38-річний міністр планування австралійського штату Вікторія Метью Гай. У парламенті штату він розповідає депутатам про Голодомор і про те, яким страшним був цей час. Бабуся і дідусь Гая з боку матері – з України. Вони пережили Голодомор і розказали про нього онукові. На сесії штату політик показав документальний фільм канадсько-українського режисера Юрія Лугового «Окрадена земля» про Голодомор. «Моя бабуся хотіла, аби її онуки знали про це. Вона розповідала жахливі історії, як люди вбивали один одного, щоби не ділитися їжею», – сказав Гай колегам. Тиждень.ua поспілкувався з паном Гаєм.

Тиждень.ua: Під час ваших візитів до України ви мали нагоду зустрітися з українськими політиками. Які у вас склалися про них враження?

– Я справді зустрічав кількох посадових осіб в Україні. Вони були дуже дружелюбними та ввічливими. Я хотів би та намагаюся зробити так, щоби Австралія мала тісніші відносини з українськими політиками зокрема й Україною загалом.

Тиждень.ua: Чи багато є українських організацій в Австралії?

– Так. Особливо в Мельбурні та Сіднеї. Вони добре організовані та надають широку підтримку українцям в Австралії, у різні способи допомагаючи їм.

Тиждень.ua: Як ви ставитеся до еміграції українців у країни Заходу?

– Українці користуються своєю свободою вільно пересуватися по світу. І, на мою думку, це чудово.

Тиждень.ua: Чи значною є кількість юридичних перешкод для українців, які хочуть емігрувати до Австралії?

– В Австралії доволі важко отримати візу та право в'їзду в країну. У нас діють низка суворих законів та обмежень. Але люди з хорошою освітою та уміннями завжди можуть розраховувати на в'їзд та навіть роботу у системі австралійської влади.

Україна ще переживає болісний процес політичної та економічної трансформації

Тиждень.ua: Чому, на вашу думку, українці можуть успішно розвивати власну справу в країнах Заходу, але не можуть дати раду, аби реформувати свою країну?

– Дуже важко пройти шлях від совка з його ментальністю та контрольованою економікою до капіталістичної демократичної держави. У цьому немає нічого дивного. Україна ще переживає болісний процес політичної та економічної трансформації.

Тиждень.ua: Колишній голова МЗС Польщі Адам Ротфельд вважає, що українцям варто було би залучати успішних політиків і бізнесменів із діаспори до управління країною. Чи погоджуєтеся з такою думкою?

– Гадаю, найкраще для України буде, коли нею керуватимуть люди, які там виросли і живуть. Вони досконаліше знають цю країну і можуть з усім розібратися. Стабільна демократія, відокремлення законодавчої та виконавчої влади від судової, свобода мас-медіа, віросповідання тощо завжди згодом забезпечують хороший результат. Це закономірність. Просто більшість українців ще не зрозуміли цього.

Тиждень.ua: Але складається враження, що чинна влада в Україні навпаки веде державу до зубожіння й авторитаризму, а людям байдуже...

– Гадаю, цю проблему мали б вирішити самі українці за принципами демократії. Ви самі обираєте тих, хто вами керуватиме. Сталося багато довгострокових позитивних змін в українській політиці й економіці за понад 20 років незалежності. Це теж слід помічати.

Тиждень.ua: Австралію вважають однією з найуспішніших демократій та ринкових економік. Причиною цьому стало те, що її заселяли англійські колоністи?

– Так, звісно. Австралію заселили англійці, які привезли з собою на континент свою парламентську демократію, систему правосуддя та загальні права і принципи побудови суспільства. Це все дуже добре працювало для країни протягом усіх її 220 років існування. Пізнавши плюси повноцінної демократії та ринкової економіки, Україна теж може стати так само успішною.

Тиждень.ua: Яка роль міністра планування штату Вікторія?

– Австралія складається з шести штатів. Кожен має свій уряд. Я є міністром планування у штаті Вікторія, столицею якого є Мельбурн. Штат Вікторія – другий за величиною за економічними показниками після Нового Південного Вельсу в Австралії. ВВП штату в 2011-му сягнуло 293 млрд австралійських доларів (австралійський долар майже дорівнює долару США. – Ред.), а на одну особу – 52 тис. 872 австралійські долари. Економічне зростання становить +2%. Населення штату (5,6 млн осіб) збільшується дуже швидкими темпами. Лише в Мельбурні зараз проживають 4,5 млн людей. У моєму відомстві планують нові передмістя, дороги, залізничні шляхи, школи... Це клопітка та важлива праця.

Тиждень.ua: Які теми нині є найактуальнішими для австралійського суспільства?

– Австралія має чимало проблем. Мабуть, найголовнішим нині для нас є бажання втримати нашу сильну економіку і зростання у важкі для світової господарки часи. Викликом для нас є збільшення населення та відповідно необхідне у такій ситуації будівництво нової інфраструктури.

Тиждень.ua: Коли ви плануєте наступного разу відвідати Україну?

– Сподіваюся приїхати на початку 2014-го. Я дуже люблю вашу чудову країну та впевнений, що люди в ній дадуть собі з усім раду.
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • На запитання, чи змінилося щось у їхньому житті через оголошене перемир’я, мешканці маленького селища Піски, яке входить до складу горлівського Зайцевого, відповідають гіркою посмішкою. І перепитують: про яке саме з колись оголошених ідеться? Бо щодня вони відчувають різні відтінки цього дивного явища, якого насправді немає...
  21 вересня, Єлизавета Гончарова
 • Через несприйняття Трампом домовленостей Барака Обами з Тегераном світ може стати небезпечнішим
  21 вересня, The Economist
 • Жодна спроба навести лад в Україні сильною рукою не завершилася успіхом, однак у суспільстві й далі є запит на це
  21 вересня, Андрій Голуб
 • Тиждень обговорив із французьким дослідником інформаційних інтернет-війн перспективи відокремлення журналістики від пропаганди на правничому й політичному рівнях, механізми протидії дезінформації та можливості вбезпечення держав і громадян від інформаційної агресії.
  21 вересня, Алла Лазарева
 • Четверо «беркутівців» з одного підрозділу. Містком для об’єднання двох епізодів в одну справу, вочевидь, послужив Віталій Гончаренко – він єдиний, на кого є докази участі в обох подіях.
  21 вересня,
 • Про проблеми національної ідеї, олігархію, поразку націоналістів, футурологію та цивілізаційну ідею
  21 вересня, Сергій Дацюк
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено