Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи
24 грудня, 2012   ▪   Дмитро Губенко   ▪   Версія для друку

Американський політолог Джозеф Най: Євросоюз виживе в нинішній кризі

Американський журнал Foreign Policy 2011 року визнав політолога Джозефа Ная одним зі 100 провідних мислителів світу. Це визнання є цілком заслуженим, зважаючи на послужний список науковця. Напередодні новорічних свят засновник теорії «м’якої сили» у міжнародних відносинах погодився поспілкуватися з Тиждень.ua про наболілі питання світової політики.
Американський політолог Джозеф Най: Євросоюз виживе в нинішній кризі

Тиждень.ua: Ви першим запропонували теорію «м’якої сили». Чи працює ще це поняття в нинішньому враженому кризою світі, з його режимами суворої економії і протекціоністських заходів?

– М’яка сила – це здатність отримати бажаний результат шляхом переконання і схиляння на свій бік, а не примусу і підкупу. Це, з одного боку, частина людської поведінки, але вона сама по собі не вирішує проблем. З іншого, так би мовити, «тверда сила» також на це не здатна. У нинішньому світі важливі обидві.

Тиждень.ua: Європейський Союз – унікальний проект, який у своїй зовнішній політиці орієнтується здебільшого на «м’яку силу». Чи переживе він кризу в такому вигляді?

– Я гадаю, Євросоюз виживе в нинішній кризі. Він дуже змінив взаємовідносини європейських держав.

Тиждень.ua: Чи змінить Барак Обама свій зовнішньополітичний курс після того, як був повторно обраний президентом? Чимало ключових гравців чекають, що в багатьох питаннях він стане на більш проактивну позицію.

– На мою думку, основні напрями зовнішньої політики Обами залишатимуться тими самими, але зараз, після виборів, у нього буде більше свободи, щоб обирати тактику.

Тиждень.ua: Якою в наступні десятиріччя буде роль ООН? Чи потребує організація негайних реформ? Чи займуть нішу, що утворюється внаслідок її ослаблення, нові об’єднання на кшталт «Великої двадцятки»?

– ООН і далі відіграватиме важливу роль як універсальна політична організація, але її діяльність доповнюватимуть і інші. Якби було можливо заручитися згодою на проведення реформ, ООН це тільки зміцнило б. Проте я не сподіваюся на це в найближчому майбутньому.

Тиждень.ua: Якою Ви бачите роль України в сучасному взаємопов’язаному світі?

– Україна – важлива країна з великим потенціалом, але її «м’яку силу» утискає політика уряду стосовно опозиції.

Тиждень.ua: Чи зберігають ще Сполучені Штати свою «м’яку силу» в нинішньому світі, який змінюється і стає дедалі непередбачуванішим? Що загрожує їхньому позитивному образові в очах світової громадськості?

– Опитування громадської думки свідчать, що США мають більше м’якої сили в різних регіонах світу, але це далеко не завжди так на Близькому Сході.

Тиждень.ua: Які моделі «м’якої сили» виробили країни, що розвиваються? Чи є там успішні приклади?

– Сингапур, Ботсвана, Гана – це все приклади держав, що розвиваються, які наростили саме «м’яку силу».

Тиждень.ua: Як модель «русского мира» впливає на пострадянський простір? Чи це справді стратегія «м’якої сили»?

– Російська культура має в собі щось привабливе, що посилює «м’яку силу» цієї країни. Але інколи поведінка російської влади шкодить їй.

Тиждень.ua: Які головні передумови для побудови стратегії «м’якої сили» в окремій країні?

– У книжці «Майбутнє влади» (The Future of Power) я відобразив, як у країні виникає «м’яка сила», коли там є приваблива культура, коли там шанують ті цінності, які подобаються іншим, і проводять державну політику, законну в очах інших.

Біографічна нота

Джозеф Най народився 1937 року у штаті Нью-Джерсі. Навчався у Принстоні й Оксфорді, докторський ступінь здобув у Гарварді, де й викладав з 1964 року. З 1995 по 2004 рік був деканом Школи державного управління імені Кеннеді в цьому університеті. Обіймав також державні посади: у 1977–1979 роках – помічник заступника держсекретаря з питань підтримки безпеки, науки та технології, голова групи Національної ради безпеки з питань нерозповсюдження ядерної зброї; у 1993–1994 роках – голова Національної розвідувальної ради; у 1994–1995 роках – заступник міністра оборони з питань міжнародної безпеки. Член рад численних експертних інституцій, автор численних книжок і статей. Остання праця – «Майбутнє влади» (The Future of Power) – вийшла друком 2011 року.


Матеріали за темою:

--> --> -->
Реклама
Останні публікації згорнути
 • «Це не популізм», — заявив Алессандро ді Баттіста з «Руху 5 зірок» (M5S), коли 5 червня з’явилися результати першого туру місцевих виборів в Італії. «Це не протест. Це хороша політика». Кандидат на посаду мера Рима від M5S Вірджинія Раджі набрала 35% голосів. Це найбільший прорив M5S після загальних виборів 2013-го, коли рух здобув чверть голосів.
  25 червня, The Economist
 • У розмові з Тижнем заступник генерального директора Національного музею мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків з наукової роботи, мистецтвознавець Олена Живкова розповіла про тонку справу музейної атрибуції, яка розкриває секрети експонатів, про музейний аудит та особливості інвентаризації.
  25 червня, Ганна Трегуб
 • Як реформували правоохоронні органи в Польщі
  25 червня, Віталій Рибак
 • На початку війни я не мала жодних чітких уявлень, що буде і як. Колеги активно готували «запасні аеродроми» — місця, де перебудуть час страшних подій.
  25 червня, Яна Вікторова
 • Німецьке суспільство шоковане наслідками британського референдуму. Хтось оцінює збитки, хтось шукає нові можливості у хаосі.
  24 червня, Віталій Рибак
 • Франція спантеличена результатами британського референдуму. Попри недобрі прогнози, Париж відчайдушно сподівався на диво, якого не сталося. Прихильники ЄС закликають до найшвидшого пошуку нової моделі функціонування європейської спільноти, опоненти святкують перемогу.
  24 червня, Алла Лазарева
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів RedTram
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
работа Харьков оптимизатор любовный гороскоп на год Жеральдин Пайя http://avtosale.ua/
©2007-2016 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено