Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
28 листопада, 2012   ▪   Саймон Адамс   ▪   виконавчий директор Глобального центру відповідальності за захист   ▪   Версія для друку

Наступний геноцид у світі

Ще кілька тижнів тому розмови про можливі масові вбивства алавітів, які домінують в уряді Башара Асада в Сирії, здавалися провладною пропагандою. Тепер це - реальна можливість.
Наступний геноцид у світі
Фотогалерея: 20-й місяць громадянської війни у Сирії (зображень: 15)

На останній зустрічі, організованій Меморіальним музеєм Голокосту США в Вашингтоні, Пітер Гелбрейт - колишній посол, котрий став жертвою етнічних чисток в Югославії, зробив лякаючий прогноз. «Наступним геноцидом у світі», - сказав він, - «скоріш за все буде геноцид проти алавітів у Сирії».

Ще кілька тижнів тому розмови про можливі масові вбивства алавітів, які домінують в уряді Башара Асада в Сирії, здавалися провладною пропагандою. Тепер це - реальна можливість. Вже більш як рік уряд Асада коїть злочини проти людяності в Сирії. На фоні боротьби за виживання на вулицях Алеппо та Дамаску ризик нестримних репресій проти секти Асада алавітів та інших релігійних меншин Сирії щодня зростає.

Після приходу в 1970 році до влади батька Асада Хафеза алавіти з переслідуваної меншини перетворились на силу, яка контролює армію й уряд. Використовуючи таку ж систему заохочень як і в інших диктатурах старший Асад ввів інші релігійні та етнічні меншини в свою політичну орбіту в той же час безжально придушуючи повстання членів сунітської більшості, такі, наприклад, як повстання в Хамі в 1982 році.

Коли минулого року Арабська весна досягла Сирії, вона розкрила ворожість, яка таїлася впродовж десятиліть. Тоді протестний рух залучив сирійців з усіх релігійних громад. Але в очах уряду опозиція була лише сунітським фронтом, що прагнув повалити сім`ю Асадів і покласти край правлінню алавітів.

Читайте також: Лідерів сирійських повстанців Ясір Аббуд: Ми хочемо не контролювати Сирію, а звільнити її

Дії сирійського уряду поглибили поділ між різними сектами. Коли насильницьке придушення протестів поступилося руйнуванню контрольованих опозицією сіл, уряд перейшов від розправи над окремими інакомислячими до колективного покарання цілих околиць. Сунітські області обстрілювали артилерією і танками, а контрольовані урядом групи бойовиків шабіха, які складалися переважно з алавітів, чинили люті вбивства чоловіків, жінок та дітей. Більшість жертв були сунітським мирним населенням.

Зі збільшенням інтенсивності громадянської війни Асад все частіше ставить на аутсорсинг брудну роботу. В Дамаску уряд озброює групи бойовиків, до яких входять друзи, християни та шиїти. Тоді як виправданням для цих ополчень є «самозахист» та захист релігійних об’єктів, шабіха саме з такими цілями і з’явились перед тим як стали загонами Асада для вбивств. А втягуючи християн, друзів, шиїтів та алавітів в громадянську війну на очевидно релігійній основі, сирійський уряд практично гарантував, що у разі, якщо Асад паде, розпочнуться репресії проти цих громад.

Дійсно, коли продемократичні протести переросли в громадянську війну, ідеологічний склад опозиції змінився. Гаслом Вільної сирійської армії залишається «Ми всі – один народ однієї країни». Але всередині Сирії люди, які скандують «Християни – в Бейрут, алавіти – в могили!» стали більш, ніж маргінальним елементом. Human Rights Watchта інші групи зафіксували випадки, коли повстанці страчували сирійських солдатів та алавітів за те, що вони співпрацювали з урядом.

Все більша кількість іноземних сунітських бійців-екстремістів борються не лише за те, щоб звільнити Сирію від Асада, але і щоб її релігійно очистити. В результаті цього багато сирійських християн бояться повторити долю іракських християн, яких війна та релігійний тероризм в основному витіснили з Іраку. Місто Хомс колись було домом для 80 тис християн, зараз за повідомленнями там живе менше 400 представників цієї релігії.

Три вето Росії та Китаю заблокували спроби Ради Безпеки ООН змусити сирійський уряд відповідати за свої злочини. Але ті, хто обрали «війну чужими руками» в Сирії і зараз фінансують повстанців, не зможуть уникнути відповідальності за те, що буде далі. Уряди, які публічно взяли на себе зобов’язання допомагати скінчити страждання Сирії, включно зі США, повинні негайно зробити дві речі, щоб допомогти запобігти насильницьким діям проти алавітів та інших меншин.

По-перше, вони повинні переконати по-новому об’єднану сирійську опозицію, що їх підтримка залежить від суворого дотримання міжнародного гуманітарного права. Збройним групам, що виступають за поділ Сирії за релігійними чи регіональними лініями, повинно бути відмовлено в фінансуванні. Жодної допомоги не має надаватися повстанським групам, які нападають на алавітів та інші меншини за репресії або скоюють воєнні злочини.

По-друге, сторонні уряди повинні активізувати свої зусилля, щоб всі винні у масових звірствах постали перед Міжнародним кримінальним судом незалежно від їх належності. Це також значить залучення коштів для додаткових спостерігачів від ООН за правами людини на сирійському кордоні, щоб зібрати докази та свідчення для майбутніх судових справ.

Впродовж своєї історії Сирія бачила невимовні жахи. Але вона є історичним перехрестям культур, вір та цивілізацій. Справжній вибір у сьогоднішній Сирії лежить не між алавітами та сунітами чи між Асадом і аль-Каїдою, а між діями, які уможливлюють подальші злочини проти людства та діями, направленими на припинення безкарності за такі злочини раз і назавжди.

© 2012 The New York Times
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Які політичні амбіції прагнуть утілити Юлія Тимошенко та її партія до 2019 року
  23 жовтня, Роман Малко
 • “Це не просто переписування політичної мапи, це справді свого роду революція”, - пише про результати парламентських виборів у Чехії у своїй статті “Революція Бабіша” у журналі Respekt його редактор Ерік Табери.
  23 жовтня, Ольга Ворожбит
 • Депресивні індустріальні пейзажі, зупинені шахти, масове безробіття — здавалося б, як посеред цієї безнадії може знайтися місце для вируючого світу прогресивного мистецтва?
  23 жовтня, Анна Ставиченко
 • Які процеси відбуваються на Сонці та як вони здатні позначатися на нашій планеті
  22 жовтня, Олег Фея
 • «Ханська Україна» проти «Новоросії»: що закарбовано в історичній пам’яті?
  22 жовтня, Михайло Якубович
 • Колишній аеророзвідник, ветеран АТО Євген Ярило та його брат-шахтар Євген Гущин відкрили в Києві ветеранську тату-майстерню Der Igel (з нім. «їжак»). Обоє кардинально змінили рід занять, дуже цим задоволені й закликають інших займатися тим, чим справді хочеться.
  21 жовтня, Ганна Чабарай
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено