Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
20 вересня, 2012   ▪   Алла Лазарева   ▪   Версія для друку

«Карикатурний» скандал у Франції: свобода слова чи свобода протистояння?

Французький тижневик “Charlie Hebdo» у цю середу оприлюднив карикатури на мусульманського пророка Магомета. Щойно нове число потрапило до кіосків, здійнявся прогнозований скандал, а наклад у 75 000 примірників розійшовся в роздріб за кілька годин.
«Карикатурний» скандал у Франції: свобода слова чи свобода протистояння?

Мас-медіа не вперше опинилося в епіцентрі гострих суспільних дискусій.Сміливість чи кон”юнктурність, провокація чи несмак, свобода висловлювання чи розпалювання релігійної ворожнечі? У політичних та в журналістських колах однозначної позиції немає.

“Зважаючи на контекст, а саме — брутальні акції протесту проти анти-ісламського фільму “Невинність мусульман”, вбивство американських дипломатів у Лівії та підпал посольства США в Судані, - “Charlie Hebdo» вдався до чистоїпровокації, - вважає директор паризького Інституту Міжнародних та Стратегічних Досліджень Паскаль Боніфас. - Часопис зробив ставку на страх: як не-мусульман, так і мусульман, які не хочуть, аби з них весь час робили винних”.

Правду сказати, “Charlie Hebdo» користується репутацією жовтого і досить поверхового мас-медіа з специфічною, не завжди масовою аудиторією. Колись тижневик вважали близьким до анархічних кіл. Сьогодні громадська думка визначає його радше “антиісламським”. У 2005  тижневик зажив собі світової слави, коли передрукував сатиричні малюнки, - знову ж таки про Магомета, - з данського журналу “Jyllands-Posten».  У 2011, після виходу спеціального випуску під акцентовано зміненою назвою “Charia Hebdo», редакцію спробували підпалити. Невідомі зловмисники досі не знайдені, але лаври “переслідуваного з ідеологічних мотивів” забезпечили виданню статус спеціально запрошеного гостя на Каннському фестивалі.

Відтак, виникає питання не стільки вчинку, скільки аудиторії мас-медіа, - відвертої та прихованої. І тут починається найскладніше.

Не можна сказати, що відносини між мусульманами та рештою мешканців Франції є безхмарними. Тому доказ - успіх крайніх правих на недавніх парламентських та президентських виборах. У країні мешкає найбільша в Європі мусульманська громада — майже шість мільйонів осіб, переважно — з колишніх колоній та протекторатів. “Проблеми виникають з дуже нечисленною меншістю, з радикально налаштованими фанатиками, - вважає Паскаль Боніфас. - Не варто узагальнювати та судити спільноту за поведінкою зовсім невеликої групи осіб.”

І тим не менш. Міністерство внутрішніх справ розпорядилося посилити заходи безпеки, “з огляду на кровопролиття та спалахи насильства в мусульманському світі, а також через публікацію карикатур в “Charlie Hebdo». Міністр закордонних справ Лоран Фабьюс повідомив про “посилений захист” всіх дипломатичних установ Франції за кордоном.У Тунісі та в Єгипті, від гріха подалі, вирішили до кінця тижня закрити всі французькі школи.  Хоча “жодних відвертих погроз висловлено не було”.

Прем’єр-міністр Жан-Марк Айро також відгукнувся на публікацію. Він зазначив, що “свобода карикатури та свобода висловлювань у Франції гарантовані”, але і “права на образу” французьке судочинство не передбачає. Тому прем”єр вважає нормальним, якщо ті, хто відчув себе ображеним, звертаються до суду. Між часом Французька Ісламська рада вже оприлюднила прес-реліз, де висловила “глибоку обуреність свідомою образою почуттів віруючих” та повідомила, що позиватиметься з тижневиком “через публічну образу та заохочення ненависті”.

Директор “Charlie Hebdo»  пан Шарб скандалом очевидно задоволений і зовсім не шкодує про скоєне: “Ми не побоялися звалити табу, розпочати полеміку, яка давно назріла, - каже він у численних інтерв”ю. - Якщо ми заборонимо собі малювати Магомета, далі треба буде відмовлятися від зображень мусульман, а за тим — людської істоти. Тоді ісламські екстремісти виграють, а ми програємо.”

Cайт “Charlie Hebdo» потрапив під хакерську атаку. Журналісти повідомили, що були змушені зупинити ресурс та закрити до нього доступ ззовні. Кілька крайніх лівих організацій висловили тижневику “цілковиту підтримку”.

 “Ні про яке дисидентство не йдеться, це банальний опортунізм, - заперечує Паскаль Боніфас. - Жоден дисидент не б’є по слабких. Він постає проти сильних. У цьому героїзм. Збиткуватися з громади, яка не має доступу до влади, не користується підтримкою преси, якій важко інтегруватися, - що ж тут геройського?”

Соціолог Ерік Гарсіа наголошує на суспільній тенденції, яку виявила скандальна публікація: “Західні суспільства впродовж останніх трьох десятиліть накопичують конфліктний потенціал до зіткнень цивілізаційного характеру, - вважає він. - Це не питання свободи совісті або свободи висловлювання. В історії з “Charlie Hebdo» зіштовхуються дві системи табу: заборони зображати Магомета, поширеного в ісламському світі, та неписаний закон повоєнних західних демократій “не помічати” расових, етнічних, релігійних непорозумінь. Чи є сміливим вчинок “Charlie Hebdo»? Радше він є маркетінговим. Повністю розпроданий тираж означає, що люди не підтримують ні тих, ні інших заборон.”

Досьогодні суди щораз виправдовували“Charlie Hebdo» у справах суперечливих карикатур. Щойно стало відомо, що за новими карикатурами вже зареєстровано перший позов. У мусульманських колах кажуть про можливі акції протесту наприкінці тижня.
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • На балконі нашого офісу Вася смачно затягується цигаркою, яку підкурює від іншої цигарки, і продовжує свій монолог у мій бік, але вже й не дивиться на мене: — Так, а ще мені треба, щоб ти начитав для радіо українські класні прислів’я, ще картинка, ще... — я вже й не слухаю. Усі його слова далі звучать як «бла-бла-бла», а в моїй голові народжується діалог для опонування.
  18 листопада, Тарас Білка
 • Івона Костина, заступниця керівника громадської організації «Побратими», яка займається психосоціальною адаптацією ветеранів, була координатором команди Іnvictus Games в Україні. У вересні в рамках цих ігор в Канаді вона відвідала дві тематичні конференції й поділилася отриманим досвідом.
  17 листопада, Ганна Чабарай
 • Кажуть, якщо довго й наполегливо про щось мріяти, мрія обов’язково здійсниться. Можливо, українські політики в це не вірять, але після Революції гідності вони справляли враження безнадійних, але наполегливих мрійників, бо використовували чи не кожну можливість, щоб публічно заявити про необхідність «плану Маршалла» для України.
  17 листопада, Любомир Шавалюк
 • Велика чистка в Саудівській Аравії: Мугаммад ібн Салман посуває конкурентів на владу
  17 листопада, The Economist
 • Запекла боротьба точиться навколо Укрзалізниці з моменту перетворення її на ПАТ у жовтні 2015-го. За цей час там п’ять разів міняли керівників, вона виводилася з підпорядкування Мінінфраструктури й повернулася назад. Усе це відбувається на тлі корупційних скандалів, реформаторських невдач і зростання збитковості. Проблеми УЗ виходять далеко за межі владних кабінетів і корпоративної бухгалтерії, оскільки вона забезпечує 50% усіх пасажирських і понад 80% вантажних перевезень країни. І якщо найближчим часом там не почнуться ґрунтовні реформи, вона може стати серйозною перешкодою для розвитку країни.
  17 листопада, Максим Віхров
 • Тривала епопея з призначенням очільника Державного бюро розслідувань добігає свого кінця. Конкурсна комісія, яка понад рік проводила відбір кандидатів на посади голови Держбюро і його заступників, нарешті визначилася із прізвищами.
  17 листопада, Станіслав Козлюк
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.