Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
6 вересня, 2012   ▪   Версія для друку

Кінець мирного співіснування? В Татарстані загострюється протистояння між традиційними мусульманами та салафітами

Багато років Татарстан ставили за приклад стабільності й миру – і це в той час, коли республіки російського Північного Кавказу, де переважає мусульманське на­­селення, охопило полум’я сепаратистських конфліктів, що переросло потім у затяжну громадянську війну на релігійному ґрунті, яка точиться й досі. Понад половину чотиримільйонного населення автономії становлять мусульмани-суніти, котрі довгий час жили в мирі й злагоді з рештою населення Росії. Казань, столиця цього регіону на Волзі за 724 км на схід від Москви, – процвітаюче й гарне місто
Матеріал друкованого видання
№ 36 (253)
від 6 вересня, 2012
Кінець мирного співіснування? В Татарстані загострюється протистояння між традиційними мусульманами та салафітами

Ця атмосфера спокою змінилася в липні, коли застрелили видатного ісламського лідера Валіуллу Якупова і ма­­ло не вбили головного муфтія Татарстану Ільдуса Файзова закладеною під його автомобіль бомбою. Мотив замаху достеменно ще не відомий, але в Казані багато хто схильний вважати, що це пов’язано з боротьбою обох діячів проти наростання впливу салафізму – різновиду ісламського фундаменталізму.

У радянські часи іслам у Татарстані був мало не єдиним засобом етнічної ідентифікації і мав дещо «народний» характер, як твердить Ахмет Ярликапов, член Російської академії наук. Але в останні роки салафізм, який завоював послідовників у всьому мусульмансь­­кому світі, просочився й сюди, особливо у середовище молоді. Мігранти з Північного Кавказу й колишніх середньо­­азійських радянських респуб­­лік також сприяли поширенню консервативнішого розуміння релігії.

Наводять різні оцінки кількості салафітів у Татарстані. Місцевий муфтій Фарід Салман вважає оприлюднену циф­­ру в 3 тис. осіб, вочевидь, дуже заниженою. Старше покоління й офіційні релігійні структури побоюються салафітських угруповань, вбачаючи в них ворота для радикалізації суспільства. Піс­­ля обрання на посаду (муфтія Духовного управління мусульман Татарстану. – Ред.) у квітні 2011 року Файзов почав звільняти консервативних імамів і заборонив релігійні підручники із Саудівської Аравії, тоді як його попередник загалом не звертав на салафітів уваги.

Читайте також: Європейські ісламські фундаменталісти та білі расисти «знаходять» одне одного

Салман попереджає про «талібанізацію на кордонах історичної Європи», але ці стра­­хи, очевидно, перебільшені. Багато в чому Татарстан зовсім не схожий на Північний Кавказ. Це регіон економічного процвітан­­ня. Поклади нафти й сильна промисловість означають, що республіка віддає більше коштів Москві, ніж отримує з федерального бюджету, на відміну від Північного Кавказу, який «сидить» на субсидіях. Ще важливіше те, що сепаратистські настрої, сильні на півдні Росії, майже не характерні для цього регіону. Більшість татар відчувають себе ближчими до росіян, ніж, скажімо, багато чеченців.

Але не може не викликати тривоги те, що влада Татарстану відповіла на липневі теракти прийнятими в серпні новими законами, спрямованими проти салафітської громади. Вони нагадують сумнозвісний закон проти ваххабізму, прийнятий 1999 року в Дагестані. У поєднанні з його агресивним виконанням він чимало посприяв розростанню збройного підпілля.

Зрозуміло, що Кремль не хо­­­­че допустити, щоб іще один регіон із мусульманською більшістю загруз в анархії та насильстві. 28 серпня в Дагестані терорист-смертник підірвав себе разом із шанованим ученим богословом-суфієм. Таке цілком може спровокувати новий виток насильства у цій і без того найбільш постраждалій від конфліктів республіці Росії. Теракт збігся в часі з візитом Владіміра Путіна в Татарстан із метою підтримки регіональних лідерів. Російський президент прямо заявив, що «злочинці ніколи не досягнуть своєї ганебної мети».

Як саме Москва планує це гарантувати? Питання залишається відкритим. «Раніше чи пізніше державі доведеться вступити в діалог із салафітами», – каже Алєксєй Малашенко з Московського центру Карнеґі. Але російська влада не звикла вести перемовини із суспільними силами, яких вона не розуміє і не контролює. Тож липневий подвійний теракт навряд чи виявиться останнім у Татарстані.

© 2011 The Economist Newspaper Limited. All rights reserved

Переклад з оригіналу здійснено «Українським тижнем», оригінал статті опубліковано на www.economist.com


Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Населення Східної Німеччини зменшується. Зі схожими проблемами в майбутньому зіткнеться й решта країни, а також великі регіони Європи
  30 квітня, The Economist
 • Ключі від результатів другого туру президентських виборів у Франції — у крайніх лівих
  30 квітня, Алла Лазарева
 • Не так давно в Донецьку сталася подія, котрої майже не помітили українські ЗМІ. Хоча в моєму особистому тераріумі місцевих збочень вона посіла почесне місце: відразу після «параду полонених» та похорону Мотороли.
  30 квітня, Станіслав Васін
 • Що відомо про співпрацю караїмів з українським визвольним рухом і як виникають спекуляції навколо цієї теми
  30 квітня, Володимир Мороз
 • Зараз я думаю, що хоч якось звикла до змін у своєму житті лише через два роки після того літа. До літа 2016-го моя свідомість відмовлялася переводити в минулий час моє життя, яке було до подій літа 2014-го. Я навіть говорила про своє тогочасне життя в теперішньому часі.
  29 квітня, Вікторія Малишева
 • Юрій Андрухович про національну ідею і Промисел Божий
  29 квітня, Юрій Андрухович
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено