Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
11 серпня, 2012   ▪   Майкл Бініон   ▪   Велика Британія   ▪   Версія для друку

Чим не вгодив Кремлю Лондон?

Серед усіх держав Заходу найгірше відносини Росії розвиваються зі Сполученим Королівством
Матеріал друкованого видання
№ 32 (249)
від 9 серпня, 2012
Чим не вгодив Кремлю Лондон?

Владімір Путін уперше за дев’ять років приїхав до Лондона подивитися, як команда російських дзюдоїстів виграє олімпійське золото. Звичайно, ЗМІ цей візит подали як поєдинок на татамі. Чи не хотів новий-старий президент кинути через плече прем’єр-міністра Британії Девіда Кемерона під час короткої розмови з ним?

Британці ретельно підготувалися до нелегкого політичного бою. Путін перед тим уже дав Лондону прикрого щигля по носі, коли відмовився від запрошення відвідати церемонію відкриття Олімпіади і відрядив натомість Дмітрія Мєдвєдєва. Він оголосив, що приїде як приватна особа подивитися змагання з дзюдо – єдиноборства, в якому сам колись здобув чемпіонське звання. І з великим небажанням прийняв запрошення Кемерона провести переговори на Даунінг-стрит, перед тим як обидва політики разом пішли дивитися фінальні виступи дзюдоїстів. Усі в Лондоні знають, що в російського президента немає особливо теплих почуттів до Британії.

Політичний діалог між країнами майже не відбувається. Співпрацю в галузі безпеки заморожено. Російські високопосадовці рідко відвідують Лондон. ­­­

А під час дебатів чи інших багатосторонніх зустрічей у Раді Безпеки ООН Лондон і Москва незмінно перебувають по протилежні боки.

На противагу цьому Путін регулярно відвідує Париж, має теплі особисті стосунки з колишнім прем’єр-міністром Італії Сильвіо Берлусконі й вважає Німеччину головним політичним та економічним партнером РФ у Європі. І попри свої глибокі підозри щодо намірів Вашингтона, він погодився на перезавантаження відносин зі США, про що під час свого президентства домовився Мєдвєдєв.

Невиправдані очікування

Російсько-британські зв’язки – це історія почасти про невиправдані ранні очікування обох сторін. Путін прийшов до влади, ставши наступником Єльцина 2000 року – тоді, коли молодий британський прем’єр-лейборист Тоні Блер перебував на піку популярності та впливу. Останній вважав російського лідера здібним, енергійним і рішучим, який, на його думку, мав навести в країні лад і перетворити її на динамічного закордонного партнера Туманного Альбіону. І точно так само як Тетчер культивувала постать Ґорбачова ще до його приходу до влади, кажучи, що з ним «вела б справи», так і Блер думав, що Путін може стати його політичним протеже й сформувати нові, особливі відносини з Британією, замість того щоб спершу озиратися на Берлін і Париж.

Читайте також: Олександр Мотиль: «Росії не вдасться відновити імперію, оскільки тамтешній режим не має ні «твердої», ні «м’якої» сили»

Зі свого боку, російський очільник гадав, що Блер відкриє шлях до поліпшення відносин РФ зі Сполученими Штатами, позаяк Британія традиційно підтримує стратегічні зв’язки з Вашингтоном. Ще він сподівався, що фінансовий досвід Лондона допоможе йому підняти занепалу економіку РФ.

Однак тут на заваді стали розбіжності в підходах до міжнародної політики. Путін обурено виступив проти війни коаліції держав на чолі з США в Іраку. Багнетами зустрів критику британського прем’єра проблем з дотриманням прав людини у Росії. Сприймаючи Туманний Альбіон як «американського пуделя», Кре­­мль вважав, що, під’южуючи Лондон (це майже нічого йому не коштувало), він зможе послати непрямий недружній меседж у бік Вашингтона.

Та найдужче Путіна роздратував той факт, що дедалі більше російських дисидентів-вигнанців, починаючи з Боріса Бєрєзовского, перебираються до Лондона. Росія вимагала видачі російського олігарха разом із чеченським драматургом Ахмадом Акає­­вим. Британські суди відхилили прохання Кремля, бо ні той, ні той не могли розраховувати на справедливе правосуддя в РФ. А Бєрєзовскій і далі викривав Путіна з безпечного вигнання в Лондоні.

Перелом настав 2006 року, коли в столиці Британії отруїли колишнього російського розвідника Алєксандра Літвінєн­­ка, який утік туди й звідти звинуватив ФСБ в організації вибухів житлових багатоповерхівок у Росії з метою привести ВВП до влади, а також заявив, що це він замовив убивство російської журналіст­­ки Анни Політковской. Туманний Альбіон виявив, що сліди отруєння радіоактивним полонієм тягну­ться до Білокам’яної, висунув вимогу вида­­чі російського аген­­та Андрєя Луґового, якого запідозрили у вбивстві Літвінєнка, й оголосив ФСБ (а отже, певним чином і Путіна) причетною до злочину. Кремлівських дипло­­матів видворили з Лондона, а Москва поквиталася за це, виславши додому британських. Служби безпеки Сполученого Королівства розірвали всі контакти й припинили співпрацю зі своїми російськими колегами. Тоді Білокам’яна ще більше посилила напруження: звинуватила представництво Британської Ра­ди в країні (неурядова організація, яка представляє Сполучене Королівство на міжнародній арені у галузі освіти, науки і культури) в ухилянні від сплати податків, примусивши закрити всі російські офіси, крім московського.

Читайте також: Бої на лондонській арені: російські олігархи шукають справедливості у британських судах

Дипломатичний скандал набув широкого розголосу. Туманний Альбіон відмовив у видачі віз на в’їзд російським чиновникам. Британський посол у Москві зіт­кнувся з цілою кампанією залякування та образ з боку прокремлівських молодіжних груп «На­ши». В обох країнах преса запекло викривала порушення прав людини іншою стороною.

Друга домівка для олігархів

За іронією долі, англійсько-російські відносини розвиваю­ться і процвітають скрізь, окрім політики. Сполучене Королівство є одним із найсерйозніших партнерів Росії у торгівлі та інвестиціях. Британський нафтогазовий концерн British Petroleum – найбільший іноземний інвестор у РФ. Майже всі російські фірми, які мають намір запропонувати участь у своїх капіталах іноземцям, вибирають Лондон для розміщення своїх акцій. А великі банки та фінансові компанії мають на Туманному Альбіоні влас­­ні представництва.

У Британії також проживає величезна російська громада – за деякими оцінками, щонайменше 300 тис. Дехто з них – це дисиденти у вигнанні, але більшість – бізнесмени й олігархи, які зробили її своєю другою домівкою через сприятливий податковий режим для підприємців-нерези­дентів. Вони купують будинки, відправляють дітей на навчання до відомих приватних шкіл на кшталт Ітона і відкривають у Лондоні власні компанії. Звісно, найвідоміший – Роман Абрамовіч, господар футбольного клубу «Челсі», чия присутність на британському небосхилі підкреслює значне місце, що належить російським грошам у спорті та культурному житті. Власником двох лондонських газет є Алєксандр Лєбєдєв, колишній офіцер КДБ.

Проте політична ситуація не може вийти з глухого кута. Ця морозна атмосфера ускладнює навіть ділову співпрацю: Кремль образився на британців за критику російської корупції, і його підозрюють у підбурюванні чотирьох олігархів, які спільно володіють пакетом акцій нафтової компанії TNK-BP, до запеклої протидії British Petroleum. У відчаї BP вирішив продати свою частку й покинути РФ узагалі – сигнал, який погіршить інвестиційний клімат для всіх західних бізнесменів.

Тепер і Москва, і Лондон уже хочуть відійти від справи Літвінєнка. Кемерон вимагає перезавантаження відносин, тож минулої осені він приїхав до Москви на чолі британської делегації. Та це не привело ні до підписання великих контрактів, ні до хоч якого-небудь пом’якшення політичних суперечок із Кремлем через воєнну операцію Заходу в Лівії. Наприкінці липня Мєдвєдєв провів перемовини з британським прем’єром після церемонії відкриття Олімпіади й повідомив пізніше газеті Times, що тепер стосунки нормалізувалися.

Читайте також: Холодний мир: чому не теплішають англо-російські відносини

Утім, було зрозуміло, що немає згоди стосовно основної на сьогодні міжнародної проблеми, яка протиставила Росію решті країн світу, – в питанні війни у Сирії. Мєдвєдєв доводив, що позиція РФ і Заходу не так уже й різниться. Та коли через тиждень приїхав Путін, то дав Кемерону зрозуміти, що Москву не вдасться змусити відступитися від Асада. Путін і далі з глибокою недовірою ставиться до спроб Заходу, а надто Британії, провести в ООН резолюцію, яка передбачала б застосування проти Сирії військової сили.

Навряд чи в недалекому майбутньому щось зміниться. Британія надто близька до Америки, щоб мати свій незалежний курс у відносинах із Кремлем, а Москва вбачає в Лондоні виключно виразника інтересів США. Та поки Путін намагається перемудрувати Кемерона в політичному дзюдо, мільйони його співвітчизників вчать англійську мову, долучаються до британської культури, купують тамтешні товари. Кримська війна відгриміла давно. Але англійсько-російські відносини рідко були безхмарними за півтори сотні років, що минули від тих далеких боїв. 
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Експертиза, яка дає змогу вийти за межі лише виробництва культурного проекту й піднятися до рівня стратегування і, що головне, втілення тих стратегій у життя, — це дуже рідкісна річ в українському культурному середовищі. У наших реаліях навіть міністр культури має бути бодай трохи митцем, але чомусь не обов’язково професійним менеджером і політиком, здатним аналізувати статистичні дані, розуміти політичні наслідки слів та дій, а також передбачати ефективність інвестицій.
  18 листопада, Тетяна Філевська
 • На балконі нашого офісу Вася смачно затягується цигаркою, яку підкурює від іншої цигарки, і продовжує свій монолог у мій бік, але вже й не дивиться на мене: — Так, а ще мені треба, щоб ти начитав для радіо українські класні прислів’я, ще картинка, ще... — я вже й не слухаю. Усі його слова далі звучать як «бла-бла-бла», а в моїй голові народжується діалог для опонування.
  18 листопада, Тарас Білка
 • Івона Костина, заступниця керівника громадської організації «Побратими», яка займається психосоціальною адаптацією ветеранів, була координатором команди Іnvictus Games в Україні. У вересні в рамках цих ігор в Канаді вона відвідала дві тематичні конференції й поділилася отриманим досвідом.
  17 листопада, Ганна Чабарай
 • Кажуть, якщо довго й наполегливо про щось мріяти, мрія обов’язково здійсниться. Можливо, українські політики в це не вірять, але після Революції гідності вони справляли враження безнадійних, але наполегливих мрійників, бо використовували чи не кожну можливість, щоб публічно заявити про необхідність «плану Маршалла» для України.
  17 листопада, Любомир Шавалюк
 • Велика чистка в Саудівській Аравії: Мугаммад ібн Салман посуває конкурентів на владу
  17 листопада, The Economist
 • Запекла боротьба точиться навколо Укрзалізниці з моменту перетворення її на ПАТ у жовтні 2015-го. За цей час там п’ять разів міняли керівників, вона виводилася з підпорядкування Мінінфраструктури й повернулася назад. Усе це відбувається на тлі корупційних скандалів, реформаторських невдач і зростання збитковості. Проблеми УЗ виходять далеко за межі владних кабінетів і корпоративної бухгалтерії, оскільки вона забезпечує 50% усіх пасажирських і понад 80% вантажних перевезень країни. І якщо найближчим часом там не почнуться ґрунтовні реформи, вона може стати серйозною перешкодою для розвитку країни.
  17 листопада, Максим Віхров
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.