Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи
22 червня, 2012   ▪   Юрій Райхель   ▪   Версія для друку

Придністровські «розборки»: за участю Росії в ПМР порушують нові кримінальні справи проти колишнього президента і його оточення

Боротьба з корупцією неможлива без створення незалежної юридичної системи, громадського контролю над силовими органами й усього того, що становить сенс демократії. А інакше виходить як завжди. Хоч у Києві, хоч у Москві, хоч у Тирасполі.
Матеріал друкованого видання
№ 25 (242)
від 21 червня, 2012
Придністровські «розборки»: за участю Росії в ПМР порушують нові кримінальні справи проти колишнього президента і його оточення

Нові хазяї, нові закони. Це стало практикою на теренах СНД. За зміною першої особи обов’язково йдуть не лише чистки вищих ешелонів, а й порахунки, помста за колишні кривди. Не без банальної економічної та фінансової зацікавленості. У дуже багатьох «нових» виникає непереборне бажання відібрати й поділити. І все це під прапором боротьби з корупцією, оновлення, відродження справедливості плюс решта обов’язкового піарівського набору. В найконцентрованішому вигляді таке дійство відбувається в Україні довкола Юлії Тимошенко, Юрія Луценка та інших в’язнів вибіркового правосуддя. Не оминули такі процеси й Придністров’я. Щоправда, в ПМР є ще й своя особливість: там у них значною мірою бере участь як провідний суб’єкт Слідчий комітет Росії (СКР).

Читайте також: Росія урізає допомогу Тирасполю

УКРАЇНСЬКИЙ СЛІД

Нинішній придністровській владі не позаздриш. Ще торік у грудні новообраний президент Євген Шевчук офіційно заявив, що золотовалютних резервів у державі фактично немає. За виведення активів опинилася під арештом колишня голова Центрального банку Оксана Іонова. Настала черга й інших ув’язнень у СІЗО. Та від цього скарбниця не поповнюється. А допомога з Москви надходить нерегулярно, затримується, дарма що і колишній президент РФ, і нинішній під час візиту Шевчука до Білокам’яної обіцяли дати гроші.

Ще одна проблема – кадрова. Усіх родичів та найближче оточення екс-президента Смирнова було звільнено. Відтак роль авангарду перебрав на себе Слідчий комітет Росії. Проти сина Смирнова Олега та його дружини Марини, Смирнова-старшого, колишнього міністра державної безпеки Володимира Антюфєєва (у минулому відомий під вигаданими іменами Володимир Александров та Вадим Шевцов) порушено кримінальні справи. Зробити це виявилося легше в тому сенсі, що всі вони є громадянами Росії.

Зокрема, проти Олега й Марини Смирнових кримінальну справу завели ще торік. Тоді це було сприйнято як засіб тиску на Смирнова-батька, щоб той відмовився від участі в президентських виборах. Не спрацювало. Тепер уже неважливо, з яких причин. Нині СКР слідство у цій справі продовжив. Сина колишнього лідера ПМР і його дружину звинувачують у тому, що в змові з колишнім заступником керівника Придністровського республіканського банку (ПРБ) Олегом Бризицьким вони викрали 160 млн руб., виділених Росією Придністров’ю у вигляді гуманітарної допомоги для виплат надбавок пенсіонерам та підтримки сільського господарства. Торік у грудні цю справу об’єднали в одне провадження з іншою – також порушеною проти Олега Смирнова, але вже за підозрою в привласненні чужого майна на загальну суму 186 млн руб. Слідству вдалося відстежити й витрати останнього. За даними СКР, на викрадені кошти він придбав кілька квартир у Москві, а 2007 року за 75 млн руб. купив будинок в елітному підмосковному котеджному селищі Павлово.

Нещодавно з’явилась інформація про те, що родичі колишнього екс-президента Придністров’я володіють нерухомістю й активами в Україні. Ідеться, зокрема, про оформлене на Марину Смирнову помешкання в престижному районі Одеси на березі Чорного моря, а також про зареєстрований на її ім’я особняк у селищі Кореїз біля Ялти. Cвоєю чергою, колишньому президенту Ігореві Смирнову належить частка в українському операторі зв’язку стандарту CDMA «Інтертелеком», а ще в одній зі служб таксі Одеси «Стар-таксі», парк якої налічує близько 300 автомобілів Dacia Logan. На думку російських слідчих, інформація про вітчизняні активи та власність Смирнових дала підстави вважати, що розшукуваний ними Олег Смирнов і його дружина нині перебувають не на Кіпрі, як припускали раніше, а в Україні.

Читайте також: Україна активізує свої дії щодо Придністров’я

РАПТОВЕ «ПРОЗРІННЯ»

Нещодавно до Слідчого комітету Росії надійшло звернення екс-військового коменданта Тирасполя Міхаіла Бєрґмана з проханням перевірити причетність Ігоря Смирнова й екс-міністра держбезпеки Володимира Антюфєєва до скоєння тяжких злочинів. Автор листа, нині спеціальний представник президента Придністров’я в Росії, звинувачує їх у торгівлі зброєю, викраденнях людей та фінансових махінаціях. Як заявив Бєрґман, він має в розпорядженні докази розкрадання зброї зі складів дислокованої в Придністров’ї в 1990-ті роки російської 14-ї армії, документи про факти її продажу й постачання як до РФ, так і до інших пострадянських країн.

Не викликає жодного сумніву, що сепаратистський утвір у Молдові був наскрізь корупційним і перетворився на чорну діру, крізь яку не лише відбувалися контрабанда зброї та її незаконне виробництво, а ще й надходив наркотрафік до України, Росії, власне Молдови, Румунії та інших країн. І провина за це насамперед лежить на родині Смирнових та їхніх наближених. Бодай тому, що Ігор Смирнов очолював Придністров’я майже 20 років, а Володимир Антюфєєв керував тривалий час всесильними спецслужбами.

Чому все це стало відомо російським слідчим і кремлівському керівництву аж наприкінці минулого року? А гроші за газ, що його Газпром постачав у Придністров’я, не отримавши натомість ані копійки, – про це його бухгалтери теж дізналися зовсім недавно? Мова ж бо про кілька мільярдів доларів. І про розкрадання гуманітарної допомоги теж було давно відомо. Отже, про жоден закон не йдеться – політика в чистісінькому вигляді.

ПІШАКИ У ВЕЛИКІЙ ГРІ

Смирнова хотіли тихо усунути від влади. Він не лише набрид кремлівським покровителям, а й почав дискредитувати їх в очах Заходу. До того ж треба було імітувати прогрес у придністровському врегулюванні після визнання незалежності Південної Осетії та Абхазії, а також повного застою у вирішенні конфлікту навколо Нагірного Карабаху. Ігор Смирнов був фігурою, на яку дуже зручно повісити всіх собак, зробивши її головним винуватцем у складнощах реінтеграції Молдови.

Новому президентові Євгену Шевчуку також дають зрозуміти, що йому допоможуть розібратися з «колишніми» за його хорошої поведінки, точніше правильної політики. А то він надто завзято почав установлювати зв’язки не лише з Кишиневом, а й з Києвом. А цього в Москві не могли вітати у принципі. Справа Смирнових – Антюфєєва – це як тест для придністровського лідера. Йому доводиться не на жарт боротися з елітою, що залишилася вірною й багато в чому зобов’язаною Смирнову. Ці люди серйозно побоюються за свої становище та свої непосильною працею нажиті чорні капітали. І первинне завзяття Шевчука у справі наведення ладу, м’яко кажучи, не припало їм до вподоби. Не випадково активізуються опозиційні до нього сили: партія «Оновлення» Анатолія Камінського, яка контролює парламент, і нещодавно зареєстрована «Родіна» на чолі з давнім соратником Смирнова Олександром Караманом.

Події у Придністров’ї повинні показати Києву та Бухаресту, що Москва ніколи з цього регіону не піде. У неї достатньо можливостей, щоб будь-якої миті розігріти й підірвати замерзлий сепаратистський конфлікт.

Із подій на Дністрі випливають два висновки. Справжнє реформування на теренах СНД неможливе без серйозного, аж до розриву, послаблення впливу Москви. Одним зі складників успіху Грузії у своєму реформуванні було віддалення від Росії, а потім і розрив із нею. Поки корупціонери у вищих ешелонах влади дістають підтримку в Кремля, нічого не вийде.

Боротьба навіть зі справді винними корупціонерами завжди матиме присмак політичної розправи, якщо вона не відбувається пліч-о-пліч із реальним реформуванням. Вона неможлива принципово без створення незалежної юридичної системи, громадського контролю над силовими органами й усього того, що становить сенс демократії. А інакше виходить як завжди. Хоч у Києві, хоч у Москві, хоч у Тирасполі.

Читайте також: Москва не дістала уроків з провалу у Придністров’ї


Матеріали за темою:

--> --> -->
Реклама
Останні публікації згорнути
 • Саміт лідерів країн-членів ЄС, що проходить 28-29 червня в Брюсселі, майже виключно присвячений потенційному виходу Британії з організації
  29 червня, Віталій Рибак
 • Тиждень звернувся до Асли Айдинташбаш, експерта Європейської ради з міжнародних відносинз проханням прокоментувати останні заяви турецького президента щодо Росії
  29 червня, Віталій Рибак
 • 16 січня 2015-го десантники 25-ої бригади отримали наказ здійснити марш зі свого місця розташування до південно-західної околиці Авдіївки (мікрорайон Хімік). Разом з десантниками в цей сектор висунулися й бригадні артилерійські підрозділи.
  28 червня, Анатолій Шара
 • Хто і як сьогодні змінює Конституцію України? Який зв’язок між цими нововведеннями та ключовими реформами в державі? Про це Тижню розповів експерт із конституційного та адміністративного права, голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко
  28 червня, Анна Корбут
 • Протягом тижня західні ЗМІ писали про візит Володимира Гройсмана до Берліну, значення Brexit для України, стабілізацію української економіки та переклад книги Олега Шинкаренка на англійську
  28 червня, Віталій Рибак
 • Багато блогерів та журналістів вже не раз робили аналіз справ «молодих, але невизнаних» республік. Хтось перевіряв бюджети, дехто слідкував за темпами виробництва на окупованих територіях. Інших цікавив політичний бомонд Донецьку чи Луганську.
  28 червня, Павло Василів
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів RedTram
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
работа Харьков оптимизатор любовный гороскоп на год Жеральдин Пайя http://avtosale.ua/
©2007-2016 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено