Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
12 травня, 2012   ▪   Спілкувалася: Алла Лазарева   ▪   Версія для друку

Жан-Домінік Жуліані: “Правової держави в Україні немає”

Фундація Роберта Шумана є одною з небагатьох європейських аналітичних структур, яка системно приділяє увагу українській тематиці. Її керівник — Жан-Домінік Жуліані — не раз особисто відвідував Україну. В інтерв’ю Тижню дослідник проаналізував ситуацією з дотриманням офіційним Києвом стандартів правової держави та виклав свою позицію щодо переслідувань представників попереднього українського уряду
Жан-Домінік Жуліані: “Правової держави в Україні немає”

УТ: Пане Жуліані, “Фундація Шумана” та особисто ви не раз висловлювали критику стосовно політичних процесів в Україні, а нині щойно оприлюднили заклик до бойкоту Євро-2012...

- Наша структура, засаднича мета якої — просування ідеї європейської інтеграції, - дійсно уважно стежить за подіями в Україні. Я був у Києві восени. Юлія Тимошенко, Юрій Луценко, Валерій Іващенко вже перебували за ґратами. Я зустрічався з багатьма дуже різними людьми, і я зрозумів, зокрема, під час розмови з одним із українських урядовців, що він не уявляє зовсім, наскільки нам у Європейському Союзі нестерпне таке нехтування принципами права. Членів останнього помаранчевого уряду звинувачують за статтями старого, ще радянського Кримінального кодексу, які давно потребують нової редакції. Вироки по їхніх справах в Європейському Союзі переважно сприймаються як політичні маневри. Депутати з правлячої партії, з якими мені випало спілкуватися у Києві, не приховували, що в такий спосіб влада зводить рахунки з попередниками. Євросоюз не може закривати очі на такі вчинки. Якщо лідерів української опозиції не буде звільнено, ми ще маємо час зорганізувати матчі з Євро-2012, наприклад, у Німеччині.

УТ: Уявімо, що команда Януковича вирішила врятувати державний імідж та покращити відносини із західним світом та негайно, перед самим чемпіонатом, знайдуть привід звільнити Тимошенко та Луценко. Чи допоміг би цей демарш, на вашу думку, почати з нового листа переговори про угоду про асоціацію та зону вільної торгівлі між Україною та ЄС?

- В Україні сьогодні системно порушуються стандарти правової держави. Поспішні косметичні дії миттєво справі не зарадять. Ідеться не лише про долю Тимошенко та Луценка, а про майбутнє цілої країни. Депутати Європейського парламенту, політики, активісти західного громадянського суспільства вже сформували своє бачення. Я люблю Україну, у цій державі є насправді чудові люди, прекрасні ресурси, цілковито європейська, заповзятлива молодь... Але мушу констатувати, що правової держави в Україні немає, а владу узурповано ще гірше, ніж у Росії.

УТ:  В одній зі своїх недавніх публікацій на українські теми ви закликаєте європейські держави заборонити вїзд українським державним керівникам. Ви вважаєте, такі санкції можуть стати реальністю?

- Так. Ми були одними з перших, хто заговорив про імовірні санкції. Також я дізнався, що й міністр закордонних справ Польщі висловився в тому ж дусі. На рівні Європейського Союзу обговорюється можливість арештів банківських рахунків високих українських чиновників. Українська влада всім чарівно усміхається, чинить європейцям шантаж та сподіваються зіграти на суперечностях між інтересами різних країн ЄС. Це — невірний розрахунок. Європейський Союз є повністю солідарним по двох позиціях: дотримання прав людини та стандартів правової держави. Звичайно, Польща має дещо специфічну позицію, бо це — найближчий сусід. Але по засадничих питаннях Варшава згідна з рештою членів ЄС.

УТ: У жовтні в Україні відбудуться парламентські вибори. Як ви вважаєте, чи багато громадян ЄС приїдуть спостерігачами?

- Впевнений, що так. Нині в світі практично не відбувається серйозних перегонів без присутності європейських спостерігачів, які вважаються фахівцями по питаннях виборчого права.

УТ: Франція щойно обрала нового президента. Чи можна сподіватися на тяглість бачення Парижем української ситуації? Колишній міністр закордонних справ не раз публічно засудив політичні процеси в Україні, французький посол у справах прав людини Франсуа Зімерей двічі навідувався до Харкова, сподіваючись дістати дозвіл на зустріч із Юлією Тимошенко...

- Безперечно. Критичність тону, можливо, ще підсилиться. Свого часу європейці підтримали ініціативу Польщі, яка хотіла організувати Євро-2012 спільно з Україною. Це був дипломатичний жест періоду президента Ющенка. Але з часом ми побачили, що українська влада практикує значно гіршу внутрішню політику, ніж все, що ми лише могли уявити. Тональність спілкування стала жорсткою. На мою думку, майбутній лівий уряд Франції буде ще вимогливішим у питаннях дотримання людських прав.

УТ: Я  чула, під час вашого останнього перебування в Україні ви подали запит на побачення із Тимошенко?

- Так, суто з принципу я робив запит. Але, як майже всі інші, дістав відмову. Ситуація неприпустима. Йдеться не лише про долю пані Тимошенко — лідера української опозиції, але й про всіх решту українських політичних в’язнів. Можу вас запевнити: доки українська внутрішня політика не зміниться, переговори про угоду щодо зони вільної торгівлі не зрушать з місця.


Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Як поводитися з найнебезпечнішим режимом світу
  28 квітня, The Economist
 • Культові музейні бренди розбираються зі своїм іміджем та фінансовими проблемами, зацікавленість арт-спільноти в роботах художників з Африки досягає «точки кипіння», а на австрійському аукціоні спочатку виставляють роботу, вкрадену колись нацистами, - а потім прибирають.
  28 квітня, Олена Кухар
 • Тиждень.ua обговорив особливості боротьби із зловживаннями в сфері оборони та безпеки та нові тенденції в політиці з головою литовського філіалу Transparency International Сергеюсом Муравйовасам.
  28 квітня, Юрій Лапаєв
 • Децентралізація влади залишається однією з найменш зрозумілих для українського обивателя реформ. Модне слово увійшло в побут відносно недавно, і його часто повторюють різні політики та експерти в численних ток-шоу. Та що децентралізація означає на практиці? Навряд чи це пояснить у кількох словах звичайний громадянин.
  28 квітня, Денис Казанський
 • Минулого тижня у Вашингтоні відбувалися Весняні зустрічі МВФ та Світового банку — один із головних щорічних світових економічних форумів, де обговорюють поточні тенденції та перспективи економік світу, регіонів і окремих країн. На запрошення МВФ Тиждень відвідав Весняні зустрічі й, скориставшись нагодою, розпитав першого заступника директора-розпорядника МВФ про деталі та перспективи співпраці фонду з Україною.
  28 квітня, Любомир Шавалюк
 • Дострокові вибори у Великій Британії — несподіванка для всіх. Зокрема, і для кабінету Терези Мей
  27 квітня, The Economist
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено