Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
7 травня, 2012   ▪   Алла Лазарева   ▪   Париж   ▪   Версія для друку

Вибори у Франції: Саркозі пішов, як де Голль, а Олланда вітають, як Міттерана

Результатів президентських виборів у Франції довго чекати не довелося. О восьмій вечора закрилися останні виборчі дільниці по великих містах. А вже о 20.15 всі медійні ресурси впевнено проголосили перемогу кандидата від соціалістів Франсуа Олланда з імовірним результатом у 52 відсотки голосів
Вибори у Франції: Саркозі пішов, як де Голль, а Олланда вітають, як Міттерана

Ніколя Саркозі, дізнавшися про свою поразку, опинився на висоті. Найперше він привітав телефоном свого щасливого суперника, а вже о 20.25 звернувся до французів. “Я стану одним з багатьох, - пообіцяв він, очевидно, готуючи свій повний відхід від політичного життя. - Треба визнати свою поразку. Я закликаю вас поважати нового президента — Франсуа Олланда. Закликаю, бо сам я сильно потерпав від недостатньої поваги своїх співгромадян”.

Люди в натовпі, що зібралися під Єлисейським палацом, скандували: “Дякуємо, Саркозі!”. А президент, який ось-ось стане колишнім, переконував своїх прихильників у необхідності мобілізації під час парламентських виборів, які відбудуться через два місяці. “Треба все зробити, що в наших силах, аби відстояти наші цінності,” - наголошував Саркозі. А юрба волала: “Ніколя! Ніколя!”

“Може, він не завжди керував, як генерал де Голль, але йде він з посади, як де Голль: із гідністю”- зазначив Ів Дюпон, викладач історії, порівнюючи ситуацію з подіями 1969 року, коли славетний президент сам пішов з посади, бо програв референдум про реформу парламенту.

Другий тур президентських виборів продемонстрував достатньо високу мобілізацію: близько 80 відсотків тих, хто має право голосу, прийшли на виборчі дільниці. Остаточних підрахунків ще немає, але згідно з екзит-полами, проти обидвох кандидатів проголосували чимало виборців ультра-правої Марін ле Пен та центриста Франсуа Байру. Але, на відміну від української системи, голосування “проти всіх” не обраховується окремим стовпчиком. Тим не менш, близько семи відсотків виборців вирішили за потрібне висловити свою позицію: повідомити політикам про свою недовіру та розчарування.

Читайте також: Основні тенденції першого туру президентських виборів у Франції

У Парижі прихильники нового президента вже святкують перемогу на площі Бастилії. Співи, барабанний бій, мисливські ріжки та тисячі повітряних рожевих кульок над юрбою. Для французьких лівих ця площа — історичне місце. Більшість демонстрацій протесту, що зорганізовані лівими партіями, починаються саме звідси. У 1981, коли Франсуа Міттерана було обрано першим президентом-соціалістом в історії країни, саме тут його прихильники гуляли до самого ранку. Схоже, перемогу Олланда також святкуватимуть з розмахом.

Сам Олланд звернувся до французів з рідного департамента Корез. Він також почав свій виступ з формули ввічливості: висловив пошану Ніколя Саркозі. Шляхетність над усе! За тим новий президент пообіцяв усім “негайні зміни вже сьогодні”, запевнив тих, хто голосував проти нього, що поважає переконання кожного, та присягнувся, що за його перебування при владі “не буде жодної дискримінованої дитини республіки”.

“Франція — лише одна, нація — лише одна! - захриплим голосом виголошував, під оплески, Франсуа Олланд. Він замислився на мить над риторичним запитанням: “Що є французька мрія?” Й запропонував свою відповідь: “Це всього лише прогрес. Це доказ, що політика самообмеження не є фатальністю”.

Напередодні другого туру мало хто сумнівався в перемозі кандидата соціалістів. Не те щоб Франція настільки полівішала… Але наслідки кризи, певні риси характеру Ніколя Саркозі та довічне людське прагнення змін зробили свою справу. “Ти не уявляєш, як весело було спостерігати за колегами, які позиціонували себе як прихильники Саркозі, але між часом вивозили машина за машиною картонні коробки зі спакованими речами, - розповів Тижню працівник одного з провідних французьких міністерств. - “Ми віримо у перемогу!” - казали ці люди на загальних зборах, а самі розсилали, де тільки могли, свої резюме у пошуках нової роботи.”

Читайте також: Чим відрізняється французька ліва міфологія від правої

Отже, перемога Олланда — це поки що більше особиста поразка Саркозі. Попереду — парламентські вибори, які визначать, чи матимуть соціалісти необхідну більшість в Національній Асамблеї, щоб проводити свою політику без перешкод та суттєвих поступок опозиції. Якщо й парламентські вибори принесуть перемогу лівим, вони сконцентрують у своїх руках повну владу: восени Сенат очолив також соціаліст, Жан-Пьєр Бель.

У найближчі дні буде оголошено про призначення нового уряду та про визначення нових державних пріоритетів. Судячи з передвиборчої програми, пан Олланд постарається знайти можливість винайняти додаткових шкільних викладачів та зменшити пенсійний вік для певних категорій робітничих професій. Ті, хто працюють у приватному бізнесі, побоюються нових податків. Економісти правого табору в такому випадку прогнозують відтоки капіталів за кордон та переїзд французьких виробництв у країни з дешевшою робочою силою.

У виборчу ніч ще не зрозуміло, якою стане нова закордонна політика Франції. У першій промові Олланд побіжно згадав Євросоюз, що мав би стати “територією економічного зростання”. Але про Східну Європу, подальше розширення ЄС та перспективи європейської безпеки ще мови не було.

Тим часом ліві святкують перемогу. Весело, безтурботно, із вірою, що завтра прийде кращий день. Новому президентові залишається довести, що він здатний не лише на словах, але й в реальній політиці стати президентом “єдиної держави та одної нації”.
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Експертиза, яка дає змогу вийти за межі лише виробництва культурного проекту й піднятися до рівня стратегування і, що головне, втілення тих стратегій у життя, — це дуже рідкісна річ в українському культурному середовищі. У наших реаліях навіть міністр культури має бути бодай трохи митцем, але чомусь не обов’язково професійним менеджером і політиком, здатним аналізувати статистичні дані, розуміти політичні наслідки слів та дій, а також передбачати ефективність інвестицій.
  18 листопада, Тетяна Філевська
 • На балконі нашого офісу Вася смачно затягується цигаркою, яку підкурює від іншої цигарки, і продовжує свій монолог у мій бік, але вже й не дивиться на мене: — Так, а ще мені треба, щоб ти начитав для радіо українські класні прислів’я, ще картинка, ще... — я вже й не слухаю. Усі його слова далі звучать як «бла-бла-бла», а в моїй голові народжується діалог для опонування.
  18 листопада, Тарас Білка
 • Івона Костина, заступниця керівника громадської організації «Побратими», яка займається психосоціальною адаптацією ветеранів, була координатором команди Іnvictus Games в Україні. У вересні в рамках цих ігор в Канаді вона відвідала дві тематичні конференції й поділилася отриманим досвідом.
  17 листопада, Ганна Чабарай
 • Кажуть, якщо довго й наполегливо про щось мріяти, мрія обов’язково здійсниться. Можливо, українські політики в це не вірять, але після Революції гідності вони справляли враження безнадійних, але наполегливих мрійників, бо використовували чи не кожну можливість, щоб публічно заявити про необхідність «плану Маршалла» для України.
  17 листопада, Любомир Шавалюк
 • Велика чистка в Саудівській Аравії: Мугаммад ібн Салман посуває конкурентів на владу
  17 листопада, The Economist
 • Запекла боротьба точиться навколо Укрзалізниці з моменту перетворення її на ПАТ у жовтні 2015-го. За цей час там п’ять разів міняли керівників, вона виводилася з підпорядкування Мінінфраструктури й повернулася назад. Усе це відбувається на тлі корупційних скандалів, реформаторських невдач і зростання збитковості. Проблеми УЗ виходять далеко за межі владних кабінетів і корпоративної бухгалтерії, оскільки вона забезпечує 50% усіх пасажирських і понад 80% вантажних перевезень країни. І якщо найближчим часом там не почнуться ґрунтовні реформи, вона може стати серйозною перешкодою для розвитку країни.
  17 листопада, Максим Віхров
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.