Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
29 березня, 2012   ▪   Жанна Безп’ятчук   ▪   Версія для друку

Не лише ПРО вибори: розмова з Дмітрієм Мєдвєдєвим може коштувати Обамі президентства

Долю цьогорічної виборчої кампанії в США може швидко й однозначно вирішити якась екстраординарна подія. Чинний президент Барак Обама й головний претендент на виборчу номінацію від республіканців Мітт Ромні йдуть у різноманітних рейтингах практично синхронно
Матеріал друкованого видання
№ 13 (230)
від 29 березня, 2012
Не лише ПРО вибори: розмова з Дмітрієм Мєдвєдєвим може коштувати Обамі президентства

Шальки народної підтримки схиляються на той чи інший бік практично в межах статистичної похибки. Екстраординарний провал адміністрації Обами найближчими місяцями – ось що потрібно для перемоги кандидата-республіканця. Таким провалом цілком може стати випадково, а не виключено, що й не випадково підслухана журналістами розмова американського та російського президентів на саміті з ядерної безпеки в Сеулі.

Читайте також: Мітт Ромні не завоював серце консервативного електорату США, але ще побореться

Американський керманич пообіцяв Мєдвєдєву «більшу гнучкість» у питанні створення європейської системи ПРО за участю НАТО, США й Росії, але вже після виборів 2012-го, зараз він виявити лояльність не може, позаяк ці перегони «будуть останніми в його кар’єрі». Зі свого боку, Дмітрій Мєдвєдєв виказав належну сумлінність: він усе перекаже Владіміру, який до цього лише звинувачував американців у тому, що, мовляв, апетити в них невситимі: вони хочуть контролювати абсолютно все самі, все саботують, не слухають росіян. І тут увесь світ переконався, що Обама таки слухає Росію і таки на якусь співпрацю сподівається.

Республіканці логічно вирішили вичавити максимум із цієї ситуації з «розмовою», яка не призначалася для сторонніх вух. Якраз напередодні сеульських подій Мітт Ромні назвав Росію «геополітичним ворогом США номер один». Суть підслуханої розмови він дефінував «тривожним розвитком подій». Ці заяви парирував спікер виборчого штабу Обами Бен Лаболт: «Губернатор Ромні уславився своїми коментарями щодо ключових зовнішньополітичних викликів, які стоять перед нашою країною, пропонуючи при цьому… багато порожньої риторики без жодних конкретних планів посилити нашу безпеку чи зміцнити наші союзи».

Дехто з консервативного табору готовий приписати Обамі «зраду національних інтересів», адже той веде якісь підкилимні ігри з росіянами, від яких невідомо що можна очікувати. Хоча якраз те, чого очікувати від нової-старої Росії Путіна, цілком зрозуміло: тестостеронного, наполегливого праг­нення довести свою співмірність і рівновеликість Сполученим Штатам. І що менш успішною буде Росія Путіна всередині країни, тим важливішою для неї буде символічна, ритуальна рівновеликість. Обама в цьому сенсі – ідеальний партнер, позаяк припускає можливість поступок.

Утім, американські експерти, опитані Тижнем, поки що не роблять трагедії з «гнучкості» президента США. «Навіть якщо Барака Обаму переоберуть, він не зможе надати росіянам юридичних гарантій того, що американські ПРО не будуть скеровані проти Росії, – пояснив Тижню Стівен Пайфер, старший науковий співробітник Інституту Брукінгс. – Немає жодних шансів, що Сенат США ратифікував би договір, який у будь-який спосіб обмежував би протиракетну оборону, і президент про це знає. Можливо, він запропонує чіткіші політичні гарантії та більшу транспарентність у зазначеному питанні в 2013-му. І, можливо, росіяни тоді будуть гнучкішими».

Читайте також: «Хотят ли русские войны»

А останні можуть наполягати на юридичних гарантіях, яких Барак Обама насправді надати не може, лише з однією метою: це дає їм змогу заморозити питання ПРО доти, доки світ не дізнається ім’я наступного американського президента. Зрештою, восени цього року Сполучені Штати обиратимуть не лише главу держави, а й новий склад Палати представників і 33 сенаторів. Хто знає, як зміниться розстановка сил у Конгресі після цих виборів. Сенатори від Республіканської партії, утім, вже написали протестного листа, у якому заявили, що нізащо не підтримують поступки Росії.  

Так як виборча президентська кампанія в Росії у виконанні Путіна чи Зюґанова не може обійтися без антиамериканістської риторики, так і американській кампанії у виконанні республіканців не уникнути антиросійських інтонацій. Це старий перевірений ідеологічний маркер для консервативного електорату старшого покоління в США. Однак таке маркування на потребу виборчого дня не означає, що втратило свою актуальність дилемне питання: чи можна розбудовувати ПРО й радіолокаційні станції спільно з авторитарним корумпованим режимом, який не поділяє ваших цінностей? А тим часом десь під Калінінградом уже працює радіолокаційна станція попередження про ракетні напади, яку Кремль ввів у дію у відповідь на розмови американців про плани розгортати ПРО в Східній Європі.  

КОМЕНТАР

Стівен Пайфер,посол США в Україні в 1997–2000 роках, старший науковий співробітник Інституту Брукінгс:

– Політичні опоненти Барака Обами використовуватимуть цю розмову, щоб піддати сумніву його відданість питанню ПРО. Головний претендент на президентське крісло від республіканців Мітт Ромні нещодавно назвав Росію «геополітичним ворогом США номер один». Точно так, як могли спостерігати певні вияви антиамериканізму під час російської президентської кампанії, ви бачитимете випади в бік РФ від деяких політичних штабів під час американських перегонів.

УКРАЇНСЬКИЙ КОНТЕКСТ

Радянський агітпроп «Сегодня»

Лідер США відмовився від повноцінної зустрічі з Віктором Януковичем на саміті з ядерної безпеки в Сеулі. Проте оточенню українського глави держави вдалося влаштувати йому кількахвилинну розмову з Бараком Обамою в кулуарах. Відтак наші речники за результатами спілкування повідомили, що «президенти двох країн обговорили питання ядерної безпеки, в тому числі ініціативу української сторони про створення науково-дослідного центру на базі Чорнобильської АЕС». Натомість у повідомленні американців вказано, що під час діалогу Обама порушив неприємну для українського колеги тему вибіркового переслідування політичної опозиції, а також говорив про забезпечення вільних, справедливих і прозорих парламентських виборів у жовтні. Утім, лояльні до української влади ЗМІ викрутили зустріч Януковича з Обамою в найкращих традиціях радянського агітпропу. Зокрема, газета «Сегодня», яка належить Рінатові Ахметову, вийшла із заголовками на першій шпальті: «Конец изоляции Януковича», «Разговор с хозяином Белого дома стал сигналом для ЕС: с Украиной теперь можно дружить».

Читайте також: ПРО. Перезавантаження
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Експертиза, яка дає змогу вийти за межі лише виробництва культурного проекту й піднятися до рівня стратегування і, що головне, втілення тих стратегій у життя, — це дуже рідкісна річ в українському культурному середовищі. У наших реаліях навіть міністр культури має бути бодай трохи митцем, але чомусь не обов’язково професійним менеджером і політиком, здатним аналізувати статистичні дані, розуміти політичні наслідки слів та дій, а також передбачати ефективність інвестицій.
  18 листопада, Тетяна Філевська
 • На балконі нашого офісу Вася смачно затягується цигаркою, яку підкурює від іншої цигарки, і продовжує свій монолог у мій бік, але вже й не дивиться на мене: — Так, а ще мені треба, щоб ти начитав для радіо українські класні прислів’я, ще картинка, ще... — я вже й не слухаю. Усі його слова далі звучать як «бла-бла-бла», а в моїй голові народжується діалог для опонування.
  18 листопада, Тарас Білка
 • Івона Костина, заступниця керівника громадської організації «Побратими», яка займається психосоціальною адаптацією ветеранів, була координатором команди Іnvictus Games в Україні. У вересні в рамках цих ігор в Канаді вона відвідала дві тематичні конференції й поділилася отриманим досвідом.
  17 листопада, Ганна Чабарай
 • Кажуть, якщо довго й наполегливо про щось мріяти, мрія обов’язково здійсниться. Можливо, українські політики в це не вірять, але після Революції гідності вони справляли враження безнадійних, але наполегливих мрійників, бо використовували чи не кожну можливість, щоб публічно заявити про необхідність «плану Маршалла» для України.
  17 листопада, Любомир Шавалюк
 • Велика чистка в Саудівській Аравії: Мугаммад ібн Салман посуває конкурентів на владу
  17 листопада, The Economist
 • Запекла боротьба точиться навколо Укрзалізниці з моменту перетворення її на ПАТ у жовтні 2015-го. За цей час там п’ять разів міняли керівників, вона виводилася з підпорядкування Мінінфраструктури й повернулася назад. Усе це відбувається на тлі корупційних скандалів, реформаторських невдач і зростання збитковості. Проблеми УЗ виходять далеко за межі владних кабінетів і корпоративної бухгалтерії, оскільки вона забезпечує 50% усіх пасажирських і понад 80% вантажних перевезень країни. І якщо найближчим часом там не почнуться ґрунтовні реформи, вона може стати серйозною перешкодою для розвитку країни.
  17 листопада, Максим Віхров
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.