Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
15 березня, 2012   ▪   Жанна Безп’ятчук   ▪   Версія для друку

Суперконкурентний день: Мітт Ромні не завоював серце консервативного електорату США, але ще побореться

«Великий вівторок» 2012 року не розставив усіх крапок над «і» – ніхто з претендентів не досягнув беззаперечної перемоги, але й фаворит перегонів не змінився – екс-губернатор штату Массачусетс Мітт Ромні за голосами делегатів випереджає Ріка Санторума
Матеріал друкованого видання
№ 11 (228)
від 15 березня, 2012
Суперконкурентний день: Мітт Ромні не завоював серце консервативного електорату США, але ще побореться

На початку цього місяця світ спостерігав паралельно за двома політичними дійствами: президентськими виборами в Росії та «супервівторком» (Super Tuesday) 6 березня у США. Перші формалізовували неминучість дальшої монополізації влади в РФ Владіміра Путіна. Другий був ключовим моментом у змаганні республіканських політиків за право боротися від Великої старої партії США (паралельна назва Республіканської) за крісло в Білому домі на виборах восени 2012-го. У першому випадку ми бачимо країну, де самé явище публічної політики де-факто знищено як таке. У другому – ту, де його піднесено мало не до абсолюту.

Читайте також Конкуренти Обами: мормон, мільярдер та інші

МОВОЮ ЦИФР

«Супервівторок» – це день, коли праймериз (проміжні вибори кандидатів у президенти від партії) проводяться в найбільшій кількості штатів, тобто за один день вирішується доля багатьох голосів і стає приблизно зрозуміло, хто представлятиме партію на перегонах. Якщо хтось із кандидатів зриває джек-пот чи принаймні здобуває відчутну перевагу над рештою, конкуренти можуть зняти свої кандидатури (2008-го так учинив Мітт Ромні, коли після «супервівторка» в лідери вийшов Джон Маккейн). Водночас треба дивитися не так на відсоток виборців, що підтримали політика в певному штаті, як на кількість голосів делегатів. Від неї все й залежить. 2012-го республіканському кандидатові, щоб опонувати Бараку Обамі, потрібно заручитися підтримкою 1144 делегатів на партійному з’їзді, який відбудеться у вересні.

«Великий вівторок» 2012 року не розставив усіх крапок над «і» – ніхто з претендентів не досягнув беззаперечної перемоги, але й фаворит перегонів не змінився – екс-губернатор штату Массачусетс Мітт Ромні за голосами делегатів випереджає Ріка Санторума. Ромні переміг у 6 із 10 штатів: Айдахо, Аляска, Вермонт, Вірджинія, Массачусетс, Огайо. Рік Санторум виграв у Оклахомі, Північній Дакоті й Теннессі. У цій когорті ключовим вважають штат Огайо, який хоч і постачає не так багато голосів делегатів – 66, проте уособлює різні прошарки суспільства, консервативне сільське й модерніше міське населення. Той, хто може виграти в ньому, – здатен здобути перемогу й в Америці. Але Ромні ледь-ледь зумів зачепитися за перемогу в Огайо, набравши 38% голосів на противагу 37% Санторума. Взагалі, з кожним новим раундом праймериз і кокусів (партійна конференція, на якій вибирають кандидатів для участі в різних виборах. – Ред.) представник династії Ромні, що вже завоювала своє місце в історії американських бізнесу й політики (батько, Джордж Ромні, був генеральним директором American Motors, губернатором штату Мічиган), просувається вперед дедалі скромніше, коли говорити мовою цифр. Після «великого вівторка» жоден із його опонентів – ані Рік Санторум, ані Ньют Ґінґріч, ані Рон Пол – своїх кандидатур із перегонів не зняли. Ромні обіцяють влаштувати запеклий бій за голоси делегатів.

Крім того, він не зумів стати лідером у жодному з південних штатів, які становлять основу так званого Біблійного пояса – території з найбільш консервативним і релігійним населенням. Це дає підстави аналітикам твердити, що Мітт Ромні «не завоював серце республіканського електорату». Завжди осяйно усміхнений політик, звісно, старається щосили: він і проти одностатевих шлюбів виступає, і підтримує pro-life choice (рух за захист життя. – Ред.), а отже, бореться проти абортів. Але йому не вдається у своїх поглядах на все нетрадиційне бути таким однозначним і категоричним, як Санторум.

Мовою політики

Інтелігентний і харизматичний, але не ідеологічний за способом мислення Ромні вирішив надолужити брак підтримки за допомогою риторики щодо зовнішньополітичних тем. Він оголосив себе продовжувачем справи 40-го президента США Рональда Рейґана. «Загальний лейтмотив моєї зовнішньої політики буде таким самим, як і в нього: головним чином «мир через силу» (peace through strength). Як і він, я пропоную всеохопний план із відбудови американської могутності та забезпечення наших солдатів зброєю, якої вони потребують, щоб мати перевагу в будь-якому конфлікті». Він готовий оголосити XXI століття «століттям Америки». Готовий конфронтувати з Росією і погрожувати Ірану війною, а не лише новими санкціями, як це робить нинішня команда Білого дому.

Читайте також: На виборах 2012 року Бараку Обамі доведеться провести «ребрендинг» свого іміджу

Так, Ромні шпетив Барака Обаму за його некритичну реакцію на результати виборів у РФ: «Те, що ми побачили в Росії, – це насмішка з демократичного процесу. Адміністрація Обами мала б замість того, щоб вітати росіян із завершенням виборчих перегонів, засудити грубі маніпуляції та обмеження свободи медіа, які перешкоджали цим виборам. З огляду на гальмування розвитку тамтешньої демократії, найкращою дефініцією для політики президента Обами щодо Росії буде не перезавантаження (set back), а рух назад (setback)».

У випадку з Іраном він навіть зіграв на межі фолу: «Лише коли вони (іранська влада. – Ред.) усвідомлять, що наприкінці шляху – не ядерна зброя, а руїни, з’явиться реальна можливість мирного вирішення питання». Почувши такий спіч, у Тегерані, не виключено, пришвидшать які-небудь свої стратегічні роботи, щоб на момент приходу до влади такого рішучого президента бути, так би мовити, «у всеозброєнні». Обама без імен і прізвищ відрізав на заяви Ромні: «Ці хлопці (республіканські кандидати) не є головнокомандувачами. І коли я спостерігаю, з якою невимушеністю дехто з них говорить про війну, я хотів би нагадати про ціну, яку треба за неї платити».

В економічних питаннях Ромні стоїть на позиції під назвою «анти-Обама», чого, вочевидь, замало в нинішніх кризових умовах, аби переконати у своїй альтернативності. Так, він пропонує довести скорочення витрат федерального бюджету в 2016-му до $500 млрд за рік. І спосіб це зробити під номером один – скасувати Obamacare, реформу охорони здоров’я, ініціативу нинішнього президента. Це, за підрахунками аналітиків зі штабу Ромні, дасть змогу економити $95 млрд. Інші шляхи заощаджувати – урізати фінансування програм із планування батьківства й материнства, щó є таким собі меседжем найконсервативнішому електорату, адже це планування передбачає і переривання вагітності. Ще Ромні пропонує зменшити федеральне фінансування некомерційного мистецтва, гуманітарних наук. І те, і друге разом – це ще плюс кілька зекономлених мільярдів. Паралельно з цим треба запроваджувати ефективніші моделі управління, формувати «простіший, розумніший і менший уряд», твердить політик. Як зекономити ще кількасот мільярдів? У його програмі на це немає відповіді.

Подейкують, що Мітта Ромні не люблять ані в Русі чаювання, ані в середині власної партії. Але це не заважає йому змагатися за номінацію від республіканців. Щоб опинитися нагорі, як він, потрібно вміти відкрито змагатися й мати до цього талант і ресурси – інтелектуальні, фінансові, організаційні. І взагалі просто бути nice guy (гарним хлопцем. – Ред.). Тож, попри деякі проблеми, сумніви й вагання, все йде до того, що саме Мітт Ромні стоятиме напроти Барака Обами на президентських дебатах 2012-го. Сьогодні різні опитування виводять уперед то одного, то другого. Вони рухаються впритул, що є стандартною ситуацією для полярної двопартійної системи. Суттєво на перебіг кампанії може вплинути якийсь форс-мажор: новий фінансовий обвал, приміром. Тоді шанси республіканського кандидата підстрибують угору миттєво, а то й захмарно. Попереду ще праймериз у 34 штатах, із них у 30 голоси делегатів розподілятимуться пропорційно, тобто Ромні вже й не обов’язково вигравати в кожному окремо – досить послідовно здобувати солідний результат.

Читайте також: Зовнішня політика – наріжний камінь виборів у США


Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • У 46-й раз у Києві відкрився міжнародний кінофестиваль
  25 жовтня, Катерина Барабаш
 • Без сумніву топ-темою світових ЗМІ минулого тижня, яка знову привернула увагу до України, були переговори Нормандської четвірки у Берліні. Утім, не залишилися без уваги і угода про асоціацію і українські політичні в'язні у Росії.
  25 жовтня, Ольга Ворожбит
 • Як показує досвід, стосунки можна мати не тільки з людьми. Стосунки з містами можуть розвинутися в не менш захопливий сюжет, зі своїми емоційними підйомами і спадами, розлуками й повертаннями. Ми непомітно проживаємо ці стосунки як паралельне життя у своїй свідомості, на тлі решти вагомих подій, і тільки зрідка оглядаємося, щоби спробувати збагнути: що ж це було в мене з тим містом: може, любов? Чи тільки нудний шлюб із розрахунку?
  24 жовтня, Ірина Пухта
 • Кремль планує оточити Україну газогонами, що можуть позбавити її частини транзиту й розділити ЄС, якщо той не відреагує на виклики
  24 жовтня, Жанна Безп’ятчук
 • Останні дані стосовно глобальної бідності мають одночасно втішити й присоромити світ
  23 жовтня, The Economist
 • Дивну фразу нещодавно довелося мені почути від того, хто ще вчора захищав терени «республіки».
  23 жовтня, Станіслав Васін
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів RedTram
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2016 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено