Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
19 грудня, 2011   ▪   Ольга Саломатова   ▪   Версія для друку

Білорусь: за рік репресії лише посилилися

Після 19 грудня 2010 року люди масово реагували на ситуацію жорсткого порушення прав людини та переходу від ліберальних декларацій Лукашенка до дуже різкої зміни ситуації
Білорусь: за рік репресії лише посилилися

Вже напередодні 19 грудня почали бити лідерів опозиції, а громадянських активістів затримували й арештовували з надуманих причин, як то дрібне хуліганство або лайка. У цей час у Мінську й околицях, за свідченнями багатьох людей, звільняли всі СІЗО – готувалися їх завантажувати. Загалом рік тому було затримано близько 700 людей. Дехто відсидів двічі: отримав адміністративне, а відтак ще й кримінальне покарання.

За адміністративними справами суди відбувалися конвеєром, та й тривали 3–5 хвилин кожен. На те, що людина казала, не зважали взагалі. Формулювання були дуже подібними: людина перебувала на Площі о такій-то годині, виголошувала антидержавні гасла, зокрема«Живе Білорусь!» і «Йди» на адресу президента. Те, що вона у такий спосіб протестувала проти фальсифікації виборів, написано не було.

Зазначалося це незалежно від того, у якому місці, коли й за яких обставин затримали людину. Для прикладу, Олега Гулака, голову Білоруського Гельсінського комітету, затримали після півночі за межами Площі далеко від неї. До того ж він мав табличку спостерігача на виборах, хоча це йому не допомогло. Судді не брали до уваги навіть стан здоров'я підсудних. Одна жінка сказала судді, що у неї запланована операція. Це можна було перевірити, проте її не відпустили, дали 15 діб. Пізніше у неї виявили третю стадію раку. Чоловік цієї жінки також був затриманий на Площі, після цього він втратив роботу. Це також різновид репресій, один із найбільш відчутних для білорусів, адже потім вони не можуть працювати за фахом.

Зерна солідарності

Після такого ґвалтовного порушення прав людини у багатьох організацій з'явилося бажання хоч якось діяти, кожен робив це по-своєму. Було проведено чимало як публічних, так і непублічних акцій. Згаданій жінці у Варшаві зібрали 2 тис. злотих (4,5 тис. грн) у рамках акції «Запроси білоруську сім'ю на каву». Ідея полягала в тому, що можна не випити одну чашку кави, натомість віддати гроші на допомогу постраждалій білоруській родині. Організувала цю акцію звичайна журналістка.

У білоруському суспільстві посилилося відчуття солідарності. Після Площі люди, яких там не було – підприємці, бізнесмени, – збирали гроші. Доволі немалу суму зібрали в самій Білорусі. Можна було написати у скайпі або соціальній мережі: необхідна тепла ковдра. Наступного дня хтось її привозив. Коли виникала потреба в ліках, їх так само хтось привозив. Всі говорять про пасивність білорусів, але вона не така вже й суцільна. Дуже великий відсоток населення вже дивиться інакше.

Держава задіяла чимало репресивних механізмів і відокремила ту частину суспільства, яка хотіла щось робити, від решти. Доклала усіх можливих зусиль для того, щоби цю частину суспільства ніхто не чув і не бачив. Придушували будь-яку активність. Наприклад, акції велосипедистів, які були дозволені владою раніше. Коли вони цього року влаштували проїзд містом, їх було затримано – деяких із них оштрафували за порушення громадського спокою. Активісти вже – у якомусь сенсі – звикли до арештів. Деякі мої колеги пишуть листи такого штибу: «Завтра спишемося десь о другій годині, а якщо мене заарештують, то десь о сьомій». Або: «Завтра мене, можливо, арештують, тому не буду на зв'язку».

Обмеження роботи адвокатів

Після 1 січня 2011 року білоруський Мін’юст почав ухвалювати постанови, обмежуючи можливості для роботи адвокатів. Тепер він має право напряму позбавляти їх ліцензії, цілком ігноруючи думку адвокатської колегії. Також Мін’юст заборонив адвокатам виїжджати з Білорусі навіть на освітні заходи або конференції без згоди колегії, яка підпорядкована йому ж. Правозахисна діяльність часто трактується не на користь адвоката як така, що суперечить нормам професії.

Кілька адвокатів після справ 19 грудня були позбавлені ліцензії, найчастіше за «неетичну поведінку». Наприклад, коли адвокат сказав журналісту, що не бачив свого клієнта або що його клієнт перебуває у поганому фізичному стані. Також лунали висловлювання про неприпустимість того, щоби правоохоронці грубо поводилися із затриманими. Це розцінювалося як «неетична критика». Я не знаю, що в такому разі могло би бути «етичною критикою».

Якщо в Білорусі журналісти пишуть про адвокатів, не спілкуючись із ними та без їхнього відома, потім відповідають адвокати. Навіть якщо адвокат не мав до публікації жодного стосунку, нічого не говорив або протестував проти того, щоби журналісти щось написали. Це неважливо. Білоруський Мін’юст говорить, що адвокат має створити навколо себе таку ситуацію і так домовитися із медіа, щоби вони про нього не писали. Факт появи у медіа також може бути не на користь учасників незареєстрованої громадської організації. Адже в Білорусі за участь у такій організації загрожує кримінальна відповідальність.

Посилення репресій

На жаль, за рік після подій 19 грудня ми спостерігаємо лише погіршення ситуації всередині країни. Економічна криза вплинула на зростання протестної активності звичайних громадян. Влада на це відреагувала новими репресіями, схваленням законів, котрі безпосередньо обмежують права та свободи людини. Неприпустимою є наявність політв'язнів і репресій проти правозахисників. Позбавлення волі на 4,5 роки у колонії суворого режиму з конфіскацією майна Алєся Бяляцкаго, голови правозахисного центру «Вясна», стало апофеозом прояву політично-мотивованого переслідування.

Також потрібно пам'ятати про проблему застосування смертної кари в Білорусі: 30 листопада було винесено черговий смертний вирок двом молодим людям, яких звинувачують у проведенні теракту в мінському метро. При цьому суд над ними не відповідав стандартам справедливого, незалежного та безпристрасного судочинства – у доведенні провини сумнівався навіть дехто із потерпілих. У засуджених немає права на касацію, їхнє життя тепер залежить лише від рішення Лукашенки. У зв'язку з цим необхідні безперервні вимоги міжнародної спільноти до влади Білорусі із закликами дотримання прав людини.


Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Хіт-парад 12-2, «Червона рута» в Севастополі, касети-фірмачі та інші радощі середини 1990-х
  22 липня, Сергій Харинович
 • Погодьтеся, вести довгі розмови про систему правосуддя в невизнаній «республіці» доволі дивно. Які закони можуть бути на території цілковитого беззаконня та невизнаності? І саме це найбільша перешкода з усіх можливих. Можна запастися ліками, можна подбати про харчі, але як можна будувати життя там, де не дотримують законів?
  22 липня, Вікторія Малишева
 • Сильна кураторська команда готує в Америці нову виставку сучасного мистецтва, яку вже готові «авансом» порівнювати з німецькою Документою. Втім, із останньою цьогоріч не все так райдужно, як прогнозували на початку літа.
  21 липня, Олена Кухар
 • Молоду людину араби називають словом «шаб» або «шаба». Множина «шабаб» (молодь) вживається дуже часто і в літературній, і в розмовній мові, а також у різних діалектах: «шабаб хоче того», «шабаб протестує», «шабаб мігрує».
  21 липня, Михайло Якубович
 • Ще з часів Середньовіччя університети вважалися особливим середовищем, а ті, хто там навчався, нерідко конфліктували з містом. В Університеті Болоньї перший студентський рух виник ще в XIII столітті, більше ніж за 500 років до того, як схожа солідарність з’явилася в будь-якому іншому університеті. Звісно, у студентів тієї епохи вимоги були значно меркантильнішими, ніж у їхніх наступників у XX столітті, й стосувалися передусім власної безпеки. Тоді вони ще не прагнули впливати на викладачів чи міняти світ.
  21 липня, Ольга Ворожбит
 • Як голосування за недоторканність викрило неформальні зв’язки в Раді, які можуть виявитися міцнішими за будь-яку партійну дисципліну
  21 липня, Денис Казанський
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено