Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи
1 листопада, 2011   ▪   Спілкувалася: Жанна Безп’ятчук   ▪   Версія для друку

Шукали всі – знайшла Фінляндія

Скандинавський антрополог, соціолог Ганс Йорґен Валлін-Вейє про історичні травми, незалежність університетів та екзистенційні виклики
Матеріал друкованого видання
№ 43 (208)
від 20 жовтня, 2011
Шукали всі – знайшла Фінляндія
Україна є частиною історії Норвегії і навпаки. Ганс Йорґен Валлін-Вейє, відомий норвезький антрополог, соціолог та есеїст, професор кількох університетів, про це говорить без пафосу й зовсім не заради риторичного ефекту. Нашу країну він зіставляє з Фінляндією і високо оцінює потенціал української академічної освіти. Останнє його і спонукало відвідати нещодавно Центр гуманітарних досліджень Львівського університету ім. І. Франка. Професор також виступив у Книгарні «Є».
 

Де Гельсінкі, а де Київ

У. Т.: Ви проводите паралелі між Фінляндією та Україною, оскільки обидві країни були колонізовані Російською імперією. Але одна з них залікувала культурні та історичні травми. Друга не змогла. І в українському суспільстві сьогодні домінує песимізм. Як ви це бачите?

– Фінляндія справді дуже відрізняється від України. Вона значно менша територіально й за кількістю населення. Але в середині навіть такої невеликої країни живуть різні меншини й можна розгледіти регіональні відмінності. Громадяни шведсь­кого походження спілкуються іншою мовою, ніж фіни, які становлять більшість. На півночі  меншина саамів розділена на кілька груп, кожна з яких говорить інакшою версією саамської.

Фінляндія також боролася з болючою історичною пам’яттю. Громадянська війна 1917–1918 років виявилася дуже жорстокою, чимало людей були страчені. Під час Другої світової війни країна втратила значні території, вони перейшли до СРСР, серед них – Карелія, що була оспівана у фінському фольклорі, зокрема в національній епічній поемі «Калевала». Для багатьох фінів їхня внутрішня цілісність була частково зруйнована громадянською війною, частково – Другою світовою. Я наводжу два приклади, щоб показати, що й ця країна має травми, деякі з них не повністю загоїлися, деякі мають здатність до рецидивів. Історики у Фінляндії останніми роками багато обговорюють усі ці теми, зокрема й питання болісного союзу та співпраці з німцями під час Другої світової війни. Я скажу так: ця нордична країна знайшла спосіб справлятися з цими ранами й болісною історичною пам’яттю, що даєть­­ся взнаки навіть через покоління.

У. Т.: Але успіх у подоланні проблем теж від чогось залежить і чимось зумовлений.

– Так, управлінська й економічна системи Фінляндії мають глибоке історичне коріння. Компактна країна із сильною судовою системою, добре вибудуваною інфраструктурою та розвиненим приватним сектором має переваги над великою, в якої він слабкий, правосуддя зазнає суттєвих змін, а економіку треба переінакшити. Також слід зауважити, що Фінляндія здобула власну історію успіху частково завдяки високим етичним нормам, яких дотримувалися прості люди, та їхній працьовитості. Її громадяни загалом погоджуються добровільно ділитися сво­­їм доходом із державою, щоб мати гарну інфраструктуру, сучасну освіту й сильну, незалежну судову систему. Але ж і багато українців сповідують ті самі цінності. Це обнадіює.

Маніфести і трагедії

У. Т.: Як ви пояснили б феномен Андерса Брейвіка? Чи зможе Норвегія після такої трагедії зберегти свої свободи, почуття безпеки й високу соціальну довіру, якими пишалася донедавна?

– Цей трагічний теракт – атака ізольованого від соціуму одинака, якого надихнули маніфест Унабомбера (Теодора Качинського, американця, що висилав 20 років смертельні бомби поштою – Ред.) і теракт, учинений у місті Оклахомі Тімоті Маквеєм 1995 року.

У сучасному світі, коли легко дістати будь-яку інформацію і спілкуватися з будь-ким, такі одинаки справді можуть брати собі за приклад викличні вчинки інших девіантів. Андерс Брейвік є прикладом саме цього. Хочеться сподіватися, що він не надихне ще когось. Нам треба бути свідомими цих загроз, щоб попередити теракти надалі. Я переконаний: пережита трагедія вплинула на багатьох норвежців. Цей теракт – справжня національна травма й багато індивідуальних трагедій: жертв, їхніх родин, друзів.

У. Т.: На вашу думку, як антрополога, перед яким найбільшим викликом опиняється нині європеєць?

– Сьогоднішні виклики є занадто серйозними, щоб відповіді на них шукали самі лише науковці. Тут ідеться про засадничі екзистенційні питання, які постають перед кожним із нас. І я вірю в те, що сьогодні, як і раніше, ми маємо повертатися до базових цінностей людства. Дехто їх знайде в релігії, дехто – в милосерді, доброму ставленні до інших, дехто – в єднанні з природою. Володіння матеріальними речами та благами може полегшити життя, але ніколи не стане цінністю, що цементує суспільство або ж надає сенс життю індивіда.

Народжені невільними

У. Т.: Ви наголошуєте, що університети дуже важливі для розвитку міської культури. Вони мають довгу історичну пам’ять, міжнародні контакти й дисципліну інтелектуальної комунікації та співпраці. Львівський університет, Острозька та Києво-Могилянська академії справді можуть похвалитися такими традиціями. Але багато інших вишів, заснованих за часів Російської імперії чи СРСР, були завжди підконтрольні державі. Чи можна рухатися вперед із такою спадщиною, що віддаляє країну від Європи?

– Я щиро вірю, що дистанція між Україною та рештою світу буде подолана завдяки міжнародній співпраці та запровадженню й підтримці високих стандартів у дослідженнях і освіті. Чому я приїжджаю до вашої країни? Бо її вчені працюють за високими стандартами, у вас дуже розмаїта культура з глибоким корінням, що сягає основ Європи та світу загалом.

Якщо ж говорити про ідеологічний контроль та дисциплінування, то і в гірші часи вони не зачіпали абсолютно всіх галузей науки й освіти однаковою мірою. Багато вчених спромоглися працювати й тоді на міжнародному рівні, підтримувати високі стандарти незалежно від ідеології. Для України та решти планети взаємовигідно розвивати спільні проекти в науці, студіях, економіці. У цьому сенсі дуже важливо вивчати іноземні мови та культури.

У. Т.: Нинішній сумнозвісний міністр освіти України Дмитро Табачник хоче цілком підпорядкувати університети своєму відомству. Як ви розумієте їхню свободу, для чого вона є,як її гарантовано, приміром, у Норвегії? У нашій країні це треба пояснювати.

– На рівні принципів я вважаю, що університети повинні бути справді суверенними інституціями, які продукують критику. Водночас, як на мене, держава має право визначати певні національні й політичні пріоритети. Навіть у Норвегії, де освітні інституції є незалежними, варто визнати: держфінансування означає, що ми маємо жити з установлюваними урядом принципами. Але тут ідеться про пріоритети саме в освіті як такій: які студії та дослідження влада хоче фінансувати. Я категорично не приймаю того, що вона може намагатися контролювати ідео­логіч­ний зміст освіти, а також висновки й методи досліджень. Етичні, пошукові та навчальні стандарти мають відстежувати лише незалежні органи.

Біографічна нота

Ганс Йорґен Валлін-Вейє

народився 1951 року, професор соціології та соціальної роботи в Університеті Ставангера та в коледжах Бодо й Ліллехаммера. Захистив дисертацію про європейську колонізацію Нікобарських островів, автор восьми книжок на теми історії повсякдення, взаємодії традиційних і модерних культур. Човном не раз перепливав Атлантику. Далекий нащадок Фрідріха Крістофа фон Вейє, шведського лейтенанта, учасника походу Карла ХІІ й літописця Полтавської битви.

Читайте також: Рівність і довіра


Матеріали за темою:

--> --> -->
Реклама
Останні публікації згорнути
 • Пострадянська автократія намагається перетворити чорне золото на модерність
  29 травня, The Economist
 • За перипетіями Великодня і травневих свят залишилася майже непоміченою одна не менш знакова подія, яку оминули увагою вітчизняні ЗМІ. 6 травня Арсєній Павлов, відомий більшості під позивним Моторола, лідер батальйону «Спарта», що стратив 15 наших бійців в аеропорту, отримав ключі від квартири в самісінькому центрі Донецька у висотній новобудові.
  29 травня, Станіслав Васін
 • Деякі західні оглядачі останнім часом порушують питання про те, чи є Туреччині місце в НАТО і чи надійний вона партнер для Альянсу. Скептики в країні (особливо наближені до влади) також аналізують вигоди від союзництва, яке триває десятки років, та обстоюють більш незалежний підхід до зовнішніх відносин. Утім, останні події показують: сторони потрібні одна одній у контексті масштабних глобальних викликів, щоб успішно пройти період неспокою.
  29 травня, Пінар Севінчлідір
 • Тиждень поспілкувався з головою Проектного Офісу Реформ Міністерства оборони про перспективи реформування оборонної сфери в співпраці із західними партнерами.
  28 травня, Богдан Буткевич
 • Позаблокова Фінляндія адаптує свою оборонну стратегію відповідно до вимог часу
  28 травня, Анатолій Шара
 • 14 травня у кварталі Сонячний у Луганську в приміщенні супермаркету «Абсолют», що працював ще кілька днів тому, відкрився великий і сяючий новими кольорами «Спар» із величезною вивіскою «7:00 — 22:00». Якщо брати мірки довоєнні, то хіба це подія? Так, відкриття чергового супермаркету у великому місті — майже буденне явище.
  28 травня, Яна Вікторова
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів RedTram
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
работа Харьков оптимизатор любовный гороскоп на год Жеральдин Пайя http://avtosale.ua/
©2007-2016 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено