Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи
27 вересня, 2011   ▪   Юрій Райхель   ▪   Версія для друку

На Росію насувається апартеїд

Гасло «Росія – для росіян», запозичений з арсеналів чорносотенців початку ХХ сторіччя, зусиллями Путіна та Роґозіна має згуртувати народ. Найлегше бідного та безщасного нацькувати на такого самого безщасного, який, однак, спілкується іншою мовою та молиться іншому Богові
На Росію насувається апартеїд

В сучасній Росії поняття «політична боротьба» вже давно доволі умовне. Партія «Единая Россия», фронти та об’єднання, сформовані під Путіна, та ще й такий адміністративний ресурс, якому заздрять у всіх проявах цього почуття деякі наші чиновники, роблять завершення цього дійства таким передбачуваним, що годі і мову вести про нього.

Попри те, що місця у Держдумі фактично розписані та відсотки вже доведені до відома основних політичних партій, а плани з результатами спущені в регіони, певні дискусії у самій країні ще точаться. Але це не від демократії. В коридорах влади нині вирішується глобальне для Росії питання про шлях розвитку: консервативний чи прогресивний, модернізаційний. Однак дискусії щодо модернізації стихли самі собою, оскільки, окрім закликів віднині вже номінального (після «історичного» з’їзду «Единой России») президента Мєдвєдєва, практично ніщо не зрушило з місця. Тепер на порядку денному більш вагоме і близьке громадянам країни питання – російське.

Напередодні з’їзду партії «Единая Россия» основні гравці висловлювалися на різних майданчиках. Насамперед на численних форумах різного рівня представництва. Це стало ознакою доброго тону, тим більш, що на таких зібраннях часто присутні іноземні представники: політологи, бізнесмени, дипломати. Через них доволі легко донести основні тезиси до відповідних людей за межами великої Росії. За всієї важливості зовнішнього аспекту головним адресатом буди громадяни країни. Перш за все ті, хто уважно стежить за подіями.

І байдуже, що таких небагато, проте до них дослухаються. Не став винятком і Світовий політичний форум у Ярославлі.

Порушила спокій на ньому доповідь постійного представника Росії в НАТО Дмітрія Роґозіна. Він давно вже не сходив з язиків насамперед свої коментарі з приводу проблем відносин Росія – НАТО. При цьому він завжди дотримувався позиції, що майже не відрізнялася від радянських часів Сталіна – Брєжнєва. Можна було навіть вважати, що це певний розподіл ролей: Роґозін промовляє різко, відтак міністр закордонних справ Сєрґєй Лавров дещо заокруглює, проте зміст не змінюється.

В Ярославлі Роґозін практично не коментував відносин Росія – НАТО. У нього була зовсім інша тема. На секції «Глобальна безпека та локальні конфлікти» він прочитав свою доповідь «Національне питання у сучасній Росії та Європі». При цьому він зосередився саме на російській ситуації.

«Головним нервом» сучасної російської політики пан Роґозін вважає «російське питання». На його думку, російський народ нині перебуває в стані «більшості, яку дискримінують». При цьому, «головною лінією напруженості» є суперечки між росіянами та вихідцями з республік Північного Кавказу.

Виправити таку ситуацію має відновлення рівноправності всіх етнічних спільнот, котрі проживають в країні. З погляду доповідача, російський народ – це носій модернізації та сучасної політичної культури у широкому сенсі цього слова, тоді як периферійні регіони країни (до яких, на його думку, належить і Північний Кавказ) демонструють прихильність до архаїки та соціальної відсталості. Тому «або периферія підкорить центр і він буде варваром, або центр модернізує периферію» та спрямує її на шлях прогресу у світле майбутнє. Роґозін казав про потребу відновлення не формального, а фактичного політико-правового контролю над Північним Кавказом, та про запобігання порушень «російського культурного стандарту» представниками різних етнічних угруповань цього регіону.

Зовні це виглядає так. Сутички між етнічним росіянами та вихідцями з Північного Кавказу відбуваються не лише в регіоні чи неподалік нього в Краснодарському чи Ставропольському краях, у Волгоградській області з’явилися емісари організації «Донська козацька республіка» (ДКР). Її активісти вимагають створення на основі Волгоградської та Ростовської областей козацької республіки як самостійного суб’єкта Росії.

Взаємна недовіра набирає обертів, ксенофобія розростається з обох боків, зміцнюються стіни, відтак виникне відверта дискримінація, від якої один крок до цілковитого апартеїду. В цьому разі не за расовим, а етнічним принципом. Є проблема і з реальним контролем внутрішньополітичних процесів на Північному Кавказі. Проте національні проблеми є не причиною, а наслідком тих, які російська влада чи то не хоче вирішувати, чи спеціально поглиблює задля вирішення інших важливіших загального характеру.

Звернімо увагу на час і місце запуску в громадську дискусію такої складної завжди, а для нинішньої Росії особливо, теми, як національна. Тим більш, з ухилом крайнього націоналізму, який, як нам відомо з історії, дуже швидко перетворюється на шовінізм.

Напевно, Роґозін, який відновлює свій Конгрес російських спільнот та готовий влити його у фронт Путіна, діяв не від гарячого серця, а з холодного розуму, висловлюючи не так свої, як чужі думки.

Гасло «Росія – для росіян», запозичений з арсеналів чорносотенців початку ХХ сторіччя, зусиллями Путіна та Роґозіна має згуртувати народ. Найлегше бідного та безщасного нацькувати на такого самого безщасного, який, однак, спілкується іншою мовою та молиться іншому Богові.

Дивно, проте ті, хто так нерозважливо ллє бензин у це гаряче вогнище, не замислюється над небезпекою пожежі, в якій можуть згоріти й сам. Як стверджує арабське прислів’я, бігли від дощу – втрапили під зливу. Те, що сталося з Марковим, Пуришкевічем та Миколою ІІ їх нічого не навчила. Долею держави російської вони граються, як кістьми. Як би не вийшло, що своїми…


Матеріали за темою:

--> --> -->
Реклама
Останні публікації згорнути
 • Пострадянська автократія намагається перетворити чорне золото на модерність
  29 травня, The Economist
 • За перипетіями Великодня і травневих свят залишилася майже непоміченою одна не менш знакова подія, яку оминули увагою вітчизняні ЗМІ. 6 травня Арсєній Павлов, відомий більшості під позивним Моторола, лідер батальйону «Спарта», що стратив 15 наших бійців в аеропорту, отримав ключі від квартири в самісінькому центрі Донецька у висотній новобудові.
  29 травня, Станіслав Васін
 • Деякі західні оглядачі останнім часом порушують питання про те, чи є Туреччині місце в НАТО і чи надійний вона партнер для Альянсу. Скептики в країні (особливо наближені до влади) також аналізують вигоди від союзництва, яке триває десятки років, та обстоюють більш незалежний підхід до зовнішніх відносин. Утім, останні події показують: сторони потрібні одна одній у контексті масштабних глобальних викликів, щоб успішно пройти період неспокою.
  29 травня, Пінар Севінчлідір
 • Тиждень поспілкувався з головою Проектного Офісу Реформ Міністерства оборони про перспективи реформування оборонної сфери в співпраці із західними партнерами.
  28 травня, Богдан Буткевич
 • Позаблокова Фінляндія адаптує свою оборонну стратегію відповідно до вимог часу
  28 травня, Анатолій Шара
 • 14 травня у кварталі Сонячний у Луганську в приміщенні супермаркету «Абсолют», що працював ще кілька днів тому, відкрився великий і сяючий новими кольорами «Спар» із величезною вивіскою «7:00 — 22:00». Якщо брати мірки довоєнні, то хіба це подія? Так, відкриття чергового супермаркету у великому місті — майже буденне явище.
  28 травня, Яна Вікторова
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів RedTram
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
работа Харьков оптимизатор любовный гороскоп на год Жеральдин Пайя http://avtosale.ua/
©2007-2016 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено