Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
8 вересня, 2011   ▪   Жанна Безп’ятчук   ▪   Версія для друку

Подихати свинцем на Мангеттені

Громадські активісти у США стверджують, що уряд приховав правду про масштаби забруднення довкілля після 9/11. Але навіть в умовах демократії довести це важко
Подихати свинцем на Мангеттені

На сходах перед одним із хмарочосів, що оточують огороджений парканами Ground zero (Нульовий рівень, місце, де стояли вежі-близнюки), Нью-Йорка вечірньої години сидять діти й вигукують услід перехожим: Have a nice day! (англ. – гарного вам дня). Вони сміються та жартують. Ці діти з місцевих, вони з батьками живуть у прилеглих до епіцентру трагедії районах. Американська влада заохочувала родини з дітьми оселятися у кварталах поруч із Нульовим рівнем, щоб вдихнути у змертвіле місце нове життя. Але самим цим людям доводилося, як виявилося, вдихати токсичний пил із частками свинцю та різних канцерогенів, що надовго осів повсюдно на Нижньому Мангеттені.

Вже 14 вересня 2001 року тодішній керівник американської Агенції захисту довкілля Кристина Тодд Вітман заявила, що повітря в районі теракту безпечне для здоров’я, а отже, незабаром можна буде повертатися до нормального життя: офісним працівникам із довколишніх хмарочосів знову ставати до роботи, учням школи Stuyvesant і Мангеттенського комьюніті-коледжу приходити на навчання, а мешканцям сусідніх житлових кварталів, протерши мокрими губками меблі, спокійно собі жити далі в епіцентрі світу – на Мангеттені.

Однак невдовзі на сполох почали бити батьки учнів школи Stuyvesant: відходи та сміття, що залишилося після вибухів та руйнувань, збиралися та поетапно вивозилися ще понад півроку, і місце їхнього тимчасового складування було неподалік школи… А тут то в когось із учнів відновилися після кількарічної перерви напади астми, то свинець знайшли на бутербродах у шкільній їдальні, то вимірювання показали, що вміст токсичних речовин у повітрі перевищував показники, властиві нафтовим родовищам Кувейту.

Це все стало прелюдією до громадського екологічного руху, що звинувачував уряд у свідомій брехні – приховуванні правди про реальний стан довкілля після трагедії 9/11. Дженна Оркін очолює Екологічну організацію Всесвітнього торговельного центру (World Trade Center Environmental Organization). Її син навчався десять років тому у вищезгаданій школі. «Я створила організацію і розпочала свою діяльність, позаяк не могла стерпіти брехні уряду, через яку десятки тисяч людей безглуздо постраждали від токсичних речовин, що потрапили в повітря, – розповідає Тижню Дженна. – Це те саме, що відбулося під час Чорнобильської катастрофи, розливу нафти в Мексиканській затоці та аварії на першій Фукусімській АЕС».

Насправді це все довга історія. За десять років, що минули відтоді, відбувалися й батьківські протести, і судовий процес, на якому Дженна та її однодумці почули від сторони захисту, що потреба повернення до нормального життя й відновлення економіки могли переважити міркування екологічної безпеки, і проводилися наукові дослідження, деякі з яких підтверджували перевищення припустимих норм вмісту токсичних речовин у довкіллі. На суді робітники, які розчищали руїни Всесвітнього торговельного центру, зізнавалися, що їх примушували знімати респіраторні маски, бо останні могли викликати паніку.

«Головний доказ того, що було завдано шкоди здоров’ю людей: робітників, які розчищали руїни, учнів і студентів, мешканців прилеглих районів, офісних працівників, – те, що вони хворіють, дехто – на рак. Але постійно робляться спроби відмовити їм у допомозі, тому що, мовляв, неможливо довести зв’язок між їхньою хворобою та 9/11. Справу ускладнює той факт, що захворюваність на рак зростатиме далі протягом наступних 20 років, – розповідає Оркін. – Тисячі різних забруднювачів потрапили до повітря. Отже, рак буде не єдиною смертельною хворобою, спричиненою ними. Ми можемо очікувати сплеску неврологічних, ендокринологічних, кардіологічних захворювань». За фахом Дженна – не медик чи еколог, а вчитель англійської. Науковці та медики не поспішають спростовувати чи підтверджувати її правоту. До певної міри вони умивають руки – «довести прямий зв'язок між певними хворобами та забрудненням повітря, спричиненим 9/11, неможливо або дуже важко».

Зрештою, у США окреслилися стара як світ драма протистояння влади й суспільства, закритості й відкритості, прагнення навіть демократичних урядів до контролю над ситуацією ціною здоров’я людей та прагнення самих людей цей контроль скинути з пліч і дізнатися правду. Там, де є системна протидія паніці, плодяться різні конспіраторські версії подій. Перша сторона цього протистояння раціональніша, друга – емоційніша. А на кону людські долі. Українці, які пережили Чорнобиль, можуть, як ніхто інший у світі, зрозуміти, що значить приховування владою правди про масштаби екологічного антропогенного лиха. Американська демократія, щоправда, дала змогу всім незгодним свій протест каналізувати, озвучити й поборотися. Це, можливо, єдине, що можна протиставити «необхідному злу» під назвою «держава». Подія 9/11 не применшила ролі демократії, але показала її чіткі кордони та ліміти. 
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • На балконі нашого офісу Вася смачно затягується цигаркою, яку підкурює від іншої цигарки, і продовжує свій монолог у мій бік, але вже й не дивиться на мене: — Так, а ще мені треба, щоб ти начитав для радіо українські класні прислів’я, ще картинка, ще... — я вже й не слухаю. Усі його слова далі звучать як «бла-бла-бла», а в моїй голові народжується діалог для опонування.
  18 листопада, Тарас Білка
 • Івона Костина, заступниця керівника громадської організації «Побратими», яка займається психосоціальною адаптацією ветеранів, була координатором команди Іnvictus Games в Україні. У вересні в рамках цих ігор в Канаді вона відвідала дві тематичні конференції й поділилася отриманим досвідом.
  17 листопада, Ганна Чабарай
 • Кажуть, якщо довго й наполегливо про щось мріяти, мрія обов’язково здійсниться. Можливо, українські політики в це не вірять, але після Революції гідності вони справляли враження безнадійних, але наполегливих мрійників, бо використовували чи не кожну можливість, щоб публічно заявити про необхідність «плану Маршалла» для України.
  17 листопада, Любомир Шавалюк
 • Велика чистка в Саудівській Аравії: Мугаммад ібн Салман посуває конкурентів на владу
  17 листопада, The Economist
 • Запекла боротьба точиться навколо Укрзалізниці з моменту перетворення її на ПАТ у жовтні 2015-го. За цей час там п’ять разів міняли керівників, вона виводилася з підпорядкування Мінінфраструктури й повернулася назад. Усе це відбувається на тлі корупційних скандалів, реформаторських невдач і зростання збитковості. Проблеми УЗ виходять далеко за межі владних кабінетів і корпоративної бухгалтерії, оскільки вона забезпечує 50% усіх пасажирських і понад 80% вантажних перевезень країни. І якщо найближчим часом там не почнуться ґрунтовні реформи, вона може стати серйозною перешкодою для розвитку країни.
  17 листопада, Максим Віхров
 • Тривала епопея з призначенням очільника Державного бюро розслідувань добігає свого кінця. Конкурсна комісія, яка понад рік проводила відбір кандидатів на посади голови Держбюро і його заступників, нарешті визначилася із прізвищами.
  17 листопада, Станіслав Козлюк
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.