Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи
16 серпня, 2011   ▪   Віктор Каспрук   ▪   Версія для друку

15 незалежних (Частина 2)

У країнах Балтії та в Грузії події початку 90-х трактують як відновлення державності, тоді як в Азербайджані, Вірменії і Молдові літочислення незалежності ведуть від 1991-го року
15 незалежних (Частина 2)

Вірменія

День незалежності у Вірменії святкується 21 вересня. Уряд цієї країни вирішив витратити на організацію святкування 20-річчя незалежності 1,4 мільярда драмів ($ 3,8 млн.). Також у Вірменії готуються і до проведення військового параду.

Очевидно, що сьогодні Вірменія має чимало проблем, але на думку президента Вірменії Сержа Саргсяна, «талановиті й сумлінні люди є рушійною силою нашого суспільства. Кожен розуміє нам  багато чого належить зробити, але Вірменія не та країна, яка прагне уникати проблем. Ми ніколи не будемо здаватися.  В незалежному статусі Вірменія перебуває лише 20 років. Що є дуже коротким проміжком часу. І наше найбільшим досягненням є збереження стабільності в нашій країні». Щоправда, ця стабільність характеризується масовими злиднями і не менш масовою корупцією.

Азербайджан

18 жовтня 2011 року виповнюється 20 років від дня проголошення незалежності Азербайджанської Республіки. У зв'язку з 20-річчям нової держави в республіці будуть проводитися різні заходи, але головним стане урочисте засідання за участю президента Азербайджану Ільхама Алієва.

Після відновлення своєї незалежності молода держава зіткнулася з рядом проблем. Азербайджан успадкував деякі негативні моменти від вже неіснуючого Радянського Союзу, такі як складна економічна ситуація, різкий спад виробництва, гіперінфляції, безробіття і триваючий конфлікт із Вірменією навколо Нагірного Карабаху, який переріс у війну між новими державами. Однак більшість проблем у тій чи іншій мірі вдалося вирішити. Принаймні, так вважають влада та провладні мас-медіа.

Тому офіційний Азербайджан з оптимізмом вступає у третє десятиліття своєї незалежності і не має наміру бути пасивним спостерігачем за міжнародними подіями, прагне брати активну участь в цих процесах.

Грузія

Грузія відсвяткувала свій День незалежності ще 26 травня, а перед тим 9 квітня відзначила 20-річчя відновлення своєї незалежності. День незалежності – це день проголошення у 1918 році Демократичної Республіки Грузії. На честь цього свята відбувся біля приміщення парламенту військовий парад. Варто пригадати, що це перший військовий парад з часу війни Росії з Грузією в серпні 2008 року (2009 року парад не проводився).

Чинний лідер країни Михайло Саакашвілі – прозахідний президент, який вступив на посаду після Революції троянд, котра відбулася в 2004 році. Президенту Саакашвілі вдалося, не дивлячись на спротив проросійської опозиції та агресію Москви, провести демократичні політичні й економічні реформи.

Очевидно, що Грузія пройшла через 20 важких років, але мрії грузинського народу про європейську інтеграцію наразі все більше і більше підкріплюються результатами реформ.

Грузія буде єдиною і незалежною, не дивлячись ні на що, наголошує Михайло Саакашвілі. Він підкреслює, що коли Грузія святкує 20 років відновлення незалежності, «це, звичайно, мало, і багато. Проте Грузія сильно постраждала за цей час, і я хотів би зазначити, що ми таки спромоглися зробити щось, щоб зміцнити нашу незалежність і свободу протягом цього часу. Грузія сьогодні є не такою, якою була 20 чи навіть 10 років тому. Ми зробили великий крок вперед у побудові держави, але це тільки перші кроки, і ми повинні зробити ще багато чого». Одне з головних завдань для Грузії – це відновлення цілісності держави, частина якої перебуває у фактичній зоні російської окупації.

Молдова

Тимчасово виконуючий обов'язки президента Молдови Маріан Лупу підписав 20 квітня указ про святкування 20-ї річниці з дня проголошення незалежності Республіки Молдова. Згідно з цим указом, 27 серпня 2011 року в Кишиневі на площі Великих національних зборів буде проведено військовий парад за участю військових частин Національної армії, підрозділів Міністерства внутрішніх справ і Служби прикордонних військ зі штатною технікою та озброєнням.

Як наголошується, проведення в Кишиневі першого за останні 20 років військового параду покликане послужити «консолідації суспільства, утвердженню національної самосвідомості, вихованню патріотизму та просуванню іміджу Республіки Молдова як демократичної держави». Як наголосив Маріан Лупу, «20-а річниця проголошення незалежності Республіки Молдова є важливою датою для республіки і її необхідно відсвяткувати повномасштабно, з широкою участю високопоставлених осіб інших держав».

Маріан Лупу також рекомендував органам влади, підприємствам, установам і організаціям (у тому числі неурядовим) «провести заходи наукового, культурного і спортивного характеру з популяризації та відзначення Дня незалежності, по вихованню громадян в дусі поваги державних символів, ознайомлення суспільства з історією, роллю і значенням державних символів і по формуванню громадянського ставлення до них, а також до державності Республіки Молдова». Проблеми для цієї невеликої країні дуже актуальні, зважаючи на існування сепаратистського анклаву у Придністров’ї та впливовість комуністичних сил.

Естонія

2011 рік знаменний для Естонії двома святами, пов’язаними із її незалежністю. Так, Естонія відсвяткувала День незалежності ще 24 лютого. А 20 серпня країна святкуватиме День відновлення незалежності.

Свято відновлення незалежності традиційно відзначається в Таллінні урочистими заходами і народними гуляннями. Святкова церемонія проходитиме біля пам'ятного каменю на Тоомпеа недалеко від будівлі естонського парламенту. В середині дня в парку Таммсааре відкриється дитяча зона «Сад знань». На Ратушній площі проходитиме концерт.

Однак найбільш значними подіями 20 серпня стануть покладання вінків до монументу Дня відновлення незалежності та концерт.

Членство в Європейському Союзі і в НАТО значно зміцнило безпеку Естонії та сприяло помітному зростанню економіки, заявив президент Естонії Тоомас Хендрік Ільвес. «Двадцять років – це, з одного боку, короткий термін, особливо в історії тих держав і товариств, які вимірюють своє існування століттями. Але двадцять років – це і великий термін. Ним зазвичай вимірюється одне покоління. Деякі молоді люди, що народилися тоді, коли Естонія відновила незалежність, стали сьогодні матерями або батьками. Багато хто почав трудове життя.

Коли ми в 2004 році стали членами НАТО, то деяким з нас могло здатися, що проблеми існування держави вирішені назавжди. Сьогодні ми знаємо, що минулий період виявив нові кризи в частині безпеки, про які ми двадцять років тому навіть не могли й подумати. Енергетична безпека і кіберзахист вимагають від нас щоденно грошових внесків, уваги та цілеспрямованої роботи.

Традиційні ризики теж нікуди не зникли, підтвердженням чому стала агресія Росії проти Грузії в 2008 році. Наш обов'язок перед усіма людьми, завдяки хоробрості і самопожертви яких ми взагалі можемо сьогодні жити у вільній державі, відзначати своє Свято Перемоги, сидіти сьогодні з родиною і друзями навколо багать по всій Естонії.

Давайте поважати своїх попередників, особливо тих, хто загинув або постраждав за свободу Естонії. Давайте любити своїх близьких, берегти своїх однодумців і свою державу. Хай живе Естонія!».

Литва

Литва відзначила 21 рік відновлення незалежності 11 березня. 21 рік тому Литва стала першою радянською республікою, яка вийшла з СРСР; 11 березня 1990 року о 22 годині 44 хвилини Верховна Рада Литви проголосила Акт про відновлення державної незалежності.

По всій Литви 11 березня пройшли святкові заходи, присвячені цій даті. У столиці країни – Вільнюсі – заходи розпочалися з урочистого засідання парламенту країни, під час якого виступили ті, хто підписував Акт про незалежність, литовські та зарубіжні політики. Засідання Сейму пройшло у так званому історичному залі, в якому і відбулося це найважливіше в сучасній історії республіки подія. Напередодні президент країни Даля Грібаускайте вручила медалі 20-ї річниці відновлення незалежності Литви особам, що підписали Акт про незалежність і членам ініціативної групи Литовського руху за перебудову за їхній внесок у становлення держави.

Виступивши на засідання Сейму, Даля Грібаускайте сказала: «Відстоявши незалежність, давайте сьогодні не втрачати цілі, які об'єднують нас у вже вільній Литві: духовне добробут, повага один до одного і єдність перед лицем труднощів. Надалі будуть і труднощі, і випробування. Однак всі разом, згуртувавшись, ми подолаємо всі негаразди! Велична історія нашої країни вже не раз це доводила. Давайте разом зміцнювати незалежність».

Латвія

Латвія святкуватиме День відновлення незалежності 21 серпня. Цього дня 20 років тому латвійський парламент прийняв Конституційний закон «Про державність Латвійської Республіки. Урочистості в цей день будуть починатися з екуменічного богослужіння в Домському соборі та покладання квітів біля пам'ятника Свободи.

Як заявив президент Валдіс Затлерс, Латвія стала прикладом боротьби з корупцією і фінансовим впливом олігархів на політичні процеси. Він наголосив,  що за 20 років після відновлення незалежності Латвія пройшла через важкі реформи, які заклали основи демократії і забезпечили економічне зростання країни: «Демократичний розвиток держави – постійний процес, про це свідчать і останні події в Латвії». Латвія вже два роки є прикладом того, як успішно боротися з наслідками кризи, але зараз вона є прикладом того, як боротися з корупцією і фінансовим впливом олігархів на політичні процеси», - сказав президент Латвії.

Державам Балтії удалося за останні 20 років відірватися від радянської спадщини. Маленька Грузія намагається наслідувати шлях Балтійських країн. І навіть Молдова, яка майже увесь час пасла задніх в процесах дерадянізації, в останні роки показала приклад свого шляху в бік демократії і Європи. Країнам Балтії та грузинам, а частково – й іншим народам у подоланні радянщини допоміг романтичний націоналізм, поєднаний із економічним прагматизмом. Розвиток подій у цих країнах наглядно довів, що така історична концепція чудово спрацювала. Що об’єднує нас, українців, сьогодні з народами балтійських країн та грузинами – це спільна сумна історична доля під російською окупацією та російсько-імперська ненависть до української, грузинської литовської, латвійської і естонської незалежності.

І як показує успішний досвід входження в об’єднану Європу держав Балтії, шлях до НАТО і Європейського Союзу лежить через відмову від авторитарної спадщини колишнього СРСР та подолання насадженого насильно радянського менталітету. Серпень 2011 року фактично відкриває для українського народу другий етап боротьби за незалежність своєї Батьківщини і відстоювання свого права більше вже ніколи не бути колонією імперської Росії.


Матеріали за темою:

--> --> -->
Реклама
Останні публікації згорнути
 • Скільки регіональних осередків має кожна парламентська партія? В яких регіонах найбільше партійних представництв, та яка партія має найбільшу мережу? Відповіді на ці питання шукала Громадянська мережа ОПОРА. Аналіз ґрунтується на інформації, яка була надана на запит до Міністерства юстиції України щодо всіх зареєстрованих в Україні структурних осередків шести парламентських політичних партій, які мають свої фракції у Верховній Раді («Блок Петра Порошенка», «Народний фронт», «Опозиційний блок», Об’єднання «Самопоміч», Радикальна партія Олега Ляшка, Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина»).
  30 травня,
 • Протягом тижня західні ЗМІ писали про політичну кар'єру Савченко, повернення викрадених активів, призначення Андерса Фог Расмуссена радником Порошенка та напади на журналістів в Україні
  30 травня,
 • У Франції є прошарок політиків, які демонструють якщо не прихильність до України, то бодай стійкість супроти московських впливів. Із ними можна й треба співпрацювати, принаймні ситуативно
  30 травня, Алла Лазарева
 • Пострадянська автократія намагається перетворити чорне золото на модерність
  29 травня, The Economist
 • За перипетіями Великодня і травневих свят залишилася майже непоміченою одна не менш знакова подія, яку оминули увагою вітчизняні ЗМІ. 6 травня Арсєній Павлов, відомий більшості під позивним Моторола, лідер батальйону «Спарта», що стратив 15 наших бійців в аеропорту, отримав ключі від квартири в самісінькому центрі Донецька у висотній новобудові.
  29 травня, Станіслав Васін
 • Деякі західні оглядачі останнім часом порушують питання про те, чи є Туреччині місце в НАТО і чи надійний вона партнер для Альянсу. Скептики в країні (особливо наближені до влади) також аналізують вигоди від союзництва, яке триває десятки років, та обстоюють більш незалежний підхід до зовнішніх відносин. Утім, останні події показують: сторони потрібні одна одній у контексті масштабних глобальних викликів, щоб успішно пройти період неспокою.
  29 травня, Пінар Севінчлідір
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів RedTram
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
работа Харьков оптимизатор любовный гороскоп на год Жеральдин Пайя http://avtosale.ua/
©2007-2016 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено