Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
8 серпня, 2011   ▪   Євген Цибуленко   ▪   Версія для друку

Грузинська війна: право і правда

Сьогодні, через три роки після того, як маленька демократична країна Грузія стала жертвою жорстокої агресії з боку РФ, уже можна дати правові оцінки. Найвідомішим документом, у якому розглядається це питання, є доповідь спеціальної комісії ЄС по Грузії
Грузинська війна: право і правда
Фотогалерея: Війна в Грузії 08.08.2008 року (зображень: 29)

Важлива вона ще й тому, що її результати було передано ЄС, ОБСЄ, ООН і сторонам конфлікту, які на цій основі озвучували свої висновки.

Автори доповіді намагалися бути об’єктивними, тому в ній міститься безліч фактів і безсторонніх оцінок. У результаті кожна сторона намагалася цитувати вигідні тільки їй частини. Як наслідок – думка багатьох ґрунтується лише на висмикнутих із контексту цитатах російської преси, а в деяких випадках і на прямій дезінформації. Зокрема, чимало людей щиро вважають, що згідно з доповіддю «вина за початок тієї війни цілковито покладається на грузинську сторону» або «агресором визнано Тбілісі». Такі хибні оцінки лунають і в пресі.

Саме тому я вирішив почати статтю з висновків, які зробила комісія ЄС насправді. Про що ж ішлося в доповіді по суті питання? Зрозуміло, ні про яку агресію з боку Грузії там нічого не сказано. Понад те, цього не могло там бути в принципі. Точне визначення цього поняття дано в резолюції Генеральної Асамблеї ООН 3314 (XXIX): агресія може бути здійснена тільки щодо незалежної держави. Південна Осетія такою на момент початку конфлікту не була (втім, і зараз вважати її незалежною можуть тільки дуже заангажовані політики). Агресія проти частини своєї території – це юридичний нонсенс. До такого могли додуматися тільки в «Міністерстві правди» РФ. При цьому вторгнення російських військ до Чечні вони «чомусь» агресією не називають.

У доповіді сказано лише, що Грузія розпочала масштабні бойові дії, але при цьому уточнено, що це було зроблено у відповідь на постійні численні провокації з боку Південної Осетії, включаючи артилерійські обстріли 6–7 серпня грузинських сіл. А також що масова видача російських паспортів на території Грузії без згоди її уряду суперечила принципам добросусідства, була відвертим викликом суверенітету держави і втручанням у її внутрішні справи.

Інакше кажучи, вести мову про те, що вина «цілковито покладається на грузинську сторону», не можна. У доповіді є й багато інших цікавих моментів, про які в російській пресі воліють не згадувати. Наприклад, що дії Збройних сил РФ були непропорційними, що кількість загиблих і постраждалих від південноосетинської сторони виявилася значно меншою, ніж стверджували спочатку. Російські представники говорили про приблизно 2 тис. загиблих мирних жителів Південної Осетії, але в кінцевому підсумку цифра (причому це були переважно озброєні особи) зменшилася до 162. До речі, міф про 2 тис. загиблих досі повторюють навіть такі авторитетні канали, як Euronews. Крім того, акти насильства щодо етнічних грузинів у Південній Осетії і за її межами мали характер етнічних чисток і були порушенням міжнародного гуманітарного права й прав людини.

Комісія також вважає, що аналіз причин конфлікту не можна зводити до подій серпня 2008 року. Додам від себе: ми маємо чітко розуміти, що Південна Осетія, Абхазія і Придністровська Молдовська Республіка були створені Росією для дестабілізації нових незалежних країн на початку 1990-х. Те саме вона намагалася зробити в Криму, але, на щастя, безуспішно. Ці керовані мафіозними структурами самопроголошені держави від самого початку створювали осередки насильства і нестабільності в регіоні. На їхніх територіях процвітає контрабанда зброї і наркотиків. Безумовно, вони можуть існувати тільки за підтримки Росії.

А що світова спільнота? На жаль, історія, як і раніше, нічого нас не вчить. Не так багато років минуло з часу закінчення Другої світової війни, після якої шокованому людству здавалося, що воно більше ніколи не гратиме з гітлерами в «політику умиротворення». Складалося враження, ніби Мюнхенська змова раз і назавжди засвідчила, що їх не можна умиротворити – апетити з кожною новою перемогою лише зростатимуть.

«Ми зазнали повної й нищівної поразки.., ви побачите, що протягом кількох років, а може й місяців, вся Грузія впаде перед путінським режимом. Ми є свідками нещастя першої величини.., ми зазнали поразки без війни, наслідки якої супроводжуватимуть нас на шляху.., ми перебороли жахливу віху в нашій історії, коли вся європейська рівновага була порушена. І не треба думати, що цим усе скінчиться. Це тільки початок. Це тільки перший ковток, перше передчуття гіркої чаші, яку нам пропонуватимуть рік за роком... Ви вибирали між ганьбою й війною, ви обрали ганьбу, але й війну ви теж одержите», - це написав не я. Це уривок із промови Вінстона Черчилля, яку він виголосив у Палаті громад, даючи свою оцінку Мюнхенській змові 1938 року. Я лише поставив у текст Грузію замість Чехословаччини і путінський режим замість нацистського. Навіщо писати заново те, що вже давно сказано й написано? Подальший розвиток подій, своєю чергою, довів, що мав рацію саме Черчилль, цитату якого я вам навів, а не Чемберлен, який обіцяв після Мюнхена «мир нашому поколінню».

Уявіть, що на вашому сходовому майданчику живе дуже агресивний сусід. Він щоразу принагідно гучно заявляє, що навколо самі вороги, а ще одного сусіда, вашого доброго знайомого, навіть поранив ножем. Тепер ви продаєте йому пістолет і кажете: «Ми не бажаємо бути в’язнями минулого», на що той радісно заявляє: «Чудово, якби в мене був цей пістолет раніше, недорізаний сусід точно не вижив би». Театр абсурду чи не так?

Тепер міняємо дійових осіб. У новій Воєнній доктрині РФ, ухваленій у лютому 2010 року, чітко визначені воєнні загрози й небезпеки Росії. На першому місці стоїть «прагнення наділити силовий потенціал Організації Північноатлантичного договору (НАТО) глобальними функціями, реалізованими в порушенні норм міжнародного права, наблизити військову інфраструктуру країн – членів НАТО до кордонів Російської Федерації, зокрема шляхом розширення блоку». Кажучи нормальною людською мовою, РФ офіційно заявила: «НАТО – наш ворог». Навіть зазвичай стриманий генеральний секретар Альянсу Андерс Фог Расмуссен прямо заявив агентству Reuters: «Я маю сказати, що нова Воєнна доктрина РФ не відображає реального світу… НАТО не ворог Росії. Ця доктрина явно суперечить усім нашим спробам поліпшити відносини між НАТО й РФ». Торік стало відомо, що Росія має намір розмістити новітні ракетні комплекси «Іскандер» у Ленінградській області, тобто неподалік Естонії. Цей факт ще раз підтверджує тези статті.

На тлі всього цього член НАТО Франція дала принципову згоду на продаж РФ вертольотоносця класу «Містраль» і навіть будівництво на основі ліцензії на російських верфях ще кількох таких кораблів.

Уперше Росія висловила інтерес до цього корабля саме після війни з Грузією, яка виявила величезні прогалини в оснащенні її армії. Головнокомандувач ВМФ РФ адмірал Владімір Висоцкій прямо заявив, що такий корабель дав би Чорноморському флоту змогу виконати своє завдання в Грузії за 40 хвилин замість 26 годин, які потрібні були, щоб висадити на берег війська. Владімір Путін, своєю чергою, зазначив, що «коли купимо корабель, то використовуватимемо, де захочемо».

Найстрашніше в цій ситуації те, що Росія починає вірити у свою цілковиту безкарність. На всіх тамтешніх телеканалах рефреном проходить думка: а що вони нам можуть зробити? І Європа своїми неадекватними діями дає росіянам підстави вважати, що так воно і є. Де реальні економічні санкції?

Кого нині турбує той факт, що операція грузинських військ була спровокована постійними вилазками осетинських бандформувань, а Росія тільки й чекала моменту – всі військові приготування на її території було здійснено заздалегідь? Чи що кількість жертв в Осетії було в багато разів перебільшено, і це підтверджують звіти авторитетних міжнародних організацій? Деякі навіть намагаються виправдати РФ.

Сміховинні й побоювання Заходу, що остання перекриє трубу. Ніколи вона на таке не піде з тієї причини, що це означатиме цілковитий і безумовний колапс російської економіки. А навіть якщо й так, усім нам треба думати про майбутнє, а не тільки про комфортне життя.  

Про автора: професор права, директор центру з прав людини Інституту права Талліннського технічного університету
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Колишній аеророзвідник, ветеран АТО Євген Ярило та його брат-шахтар Євген Гущин відкрили в Києві ветеранську тату-майстерню Der Igel (з нім. «їжак»). Обоє кардинально змінили рід занять, дуже цим задоволені й закликають інших займатися тим, чим справді хочеться.
  21 жовтня, Ганна Чабарай
 • Президент Польщі проти свого колишнього керівника
  21 жовтня, The Economist
 • В Україні зростає кількість муніципальних структур, які претендують на виконання функцій поліції
  20 жовтня, Андрій Голуб
 • Майор авіації в відставці, який з 2014 року перебуває у СІЗО Бахмута, нещодавно отримав вирок в десять років позбавлення волі за звинуваченням у здирництві. Підсудний наголошує на тому, що давав свідченням під тискам і тортурами, але уповноважені органи не квапляться розслідувати заяви про катування
  20 жовтня, Єлизавета Гончарова
 • 2017-го минає 25 років як відкрився український офіс глобального лідера юридичних консалтингових послуг, міжнародної компанії Baker McKenzie. На святкування цієї річниці до Києва завітав виконавчий директор компанії Пол Ролінсон, із яким Тиждень розмовляв про глобальні економічні тенденції та пов’язані з ними юридичні виклики.
  20 жовтня, Любомир Шавалюк
 • Учасниця 83-го Міжнародного Конгресу PEN, виконавчий директор Південноафриканського PEN-клубу, дисидентка часів апартеїду Мерґі Орфорд розповіла Тижню про досвід насильства та вразливість демократії, російські впливи в ПАР, біженців і природу криміналу.
  20 жовтня, Ганна Трегуб
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено