Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
16 серпня, 2011   ▪   Дмитро Губенко   ▪   Версія для друку

Рівність і довіра

Фінляндія вже не перший рік посідає чільне місце з-поміж усіх європейських країн у галузі середньої освіти
Матеріал друкованого видання
№ 32 (197)
від 4 серпня, 2011
Рівність і довіра

Організація економічної співпраці та розвитку – клуб найрозвиненіший країн світу – щотри роки підбиває підсумки тестування в рамках Міжнародної програми з оцінювання освітніх досягнень учнів (ProgrammeforInternationalStudentAssessment– Pisa). Цей тест оцінює школярів у трьох сферах: читання, математика та наука; а фактично – вміння застосувати знання на практиці. Так от, Фінляндія вже не перший рік посідає чільне місце з-поміж усіх європейських країн.

СТОВПИ ФІНСЬКОЇ ОСВІТИ

Але фінські школярі не завжди йшли в авангарді світового учнівства. Ще в середині ХХ століття їхні здобутки нічим особливо не вирізнялися на загальноєвропейському рівні. Підвалини сьогоднішніх успіхів закладено проведеною приблизно 40 років тому реформою, основною новацією було те, що кожен вчитель мусить мати магістерський ступінь. Тоді ж, до речі, такий підхід планували запровадити й сусіди фінів шведи, однак до реалізації цієї ідеї там так і не дійшло.

За словами професора Ярі Лавонена, голови департаменту вчительської освіти Гельсінського університету, нині фінську систему середньої освіти характеризують чотири риси. По-перше, стабільність. З часу проведення реформи галузь не переживала істотних потрясінь, на відміну від української, де практично кожен міністр ламає її під себе. По-друге, рівність. Усім учням забезпечено однакові можливості: обов’язкове навчання у 9-річній середній школі, а також навчальна література, транспорт, харчування безкоштовні. Приватних шкіл у країні практично немає просто через брак попиту.

По-третє, процес прийняття рішень передано на місцевий рівень. За освіту в межах своєї території відповідальні муніципалітети. По-четверте, культура довіри. І батьки, і держава довіряють вчителям – жодних інспекцій від «райвно» у Фінляндії не практикують. Звісно, муніципалітети різняться за рівнем добробуту, тому держава допомагає школам у бідніших районах, вирівнюючи ці матеріальні відмінності. Як свідчать результати тестування PISA, успішність учнів по всій країні практично однакова, показник розбіжності є найменшим серед держав, де проводилося дослідження.

УЧИТЕЛЬ У ПОШАНІ

Ще однією характерною рисою фінської школи, про яку, на жаль, потроху забувають в Україні, є пошана до вчителя. У Фінляндії педагог має високий соціальний статус, на нього ніхто не тисне, його фах розглядають як академічну кар’єру, а зарплата навіть трохи перевищує середню по країні. Ну і додайте до цього ще літні канікули! Популярність професії видно, зокрема, й з того, що пройти конкурс на навчання на вчителсьському департаменті університету важче, ніж до медичної школи (зараховують тільки 5% абітурієнтів).

Освіта вчителів ґрунтується на дослідницькій роботі, результати якої студенти демонструють у бакалаврських та магістерських дисертаціях, і триває від п’яти до семи років. Важливим елементом навчання є педагогічна практика під наглядом менторів. У майбутніх вчителів виховують рефлексійне мислення, здатність планувати діяльність та реалізовувати власні проекти, аналізувати свої помилки. До речі, як розповідає Лавонен, практика користується у студентів більшою популярністю, аніж теоретичні курси.

Звісно, є у фінської системи освіти і свої проблеми. Зокрема, приблизно десяту частину школярів становлять учні зі спеціальними потребами і їх інтеграція у загальні класи іноді є складним процесом. Проте вже саме прагнення створити у школах гетерогенне середовище, а не спроби ізолювати «інших» від «нормальних» заслуговує на повагу. Адже привчати до толерантності та взаємної поваги у суспільстві починати варто ще в дитинстві.
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено