Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
17 травня, 2011   ▪   Спілкувалася: Жанна Безп’ятчук   ▪   Версія для друку

Полювання на вуглець

Міністр з питань енергетики та змін клімату Великої Британії Чарльз Гендрі про незалежних регуляторів ядерної енергетики й способи підвищення енергоефективності
Матеріал друкованого видання
№ 18 (183)
від 5 травня, 2011
Полювання на вуглець

Ні геополітичні калькуляції, ні виробнича інерція давно минулої епохи, ні перспективи шалених відкатів не мають бути факторами, що визначають вибір постачальника ядерних технологій і палива. Безпека – ось чинник номер один. Не власники великих підприємств, а уряд повинен мізкувати, як уможливити запровадження енергозбережних технологій і розвиток альтернативної енергетики в технічно зношеній важкій промисловості. Цього вчить досвід Великої Британії. Про нього Тиждень розмовляв із британським міністром з питань енергетики та змін клімату Чарльзом Гендрі.

У. Т.: ЧорнобильіФукусіматапроблемазміникліматузіштовхуютьсяміжсобою. Відновлювані джерела енергії дорогі, їхні перспективи неоднозначні. Не розвивати ядерну енергетику – значить розвивати ТЕС, що викидають парникові гази! Як ви бачите цю трилему?

– Попит на енергію в усьому світі лише зростає. А це означає, що зберігатиметься значний попит і на вугілля, і на нафту та газ упродовж багатьох років. Тому ми маємо знайти способи зменшення викидів вуглекислого газу в атмосферу. Велика Британія вже лідирує в запровадженні обладнання для уловлювання й зберігання вуглецю. Ми реалізовуємо пілотний проект найбільшого у світі заводу, що використовує згадану технологію, витратили на це мільярди фунтів стерлінгів. Маємо важливі технології, кваліфікованих науковців, спеціалізовані компанії. Одне слово, є реальні можливості гарантувати вугіллю та газу майбутнє. Щодо ядерної енергетики, то маємо програми мирного атома у Великій Британії і готові рухатися вперед. Але події в Японії – це урок, який необхідно засвоїти. Ми розуміємо, що потрібні зміни.

У. Т.: Які саме зміни ви маєте на увазі?

Після Чорнобиля основні уроки поводження з ядерною енергетикою все ж таки було засвоєно: як треба розселяти людей, як запроваджувати нові технології, щоб не виникало збоїв у роботі. Відтоді як було споруджено АЕС Фукусіма-1 1971-го, технології будівництва й безпечної експлуатації ядерних реакторів пішли на 50 років уперед. Історія Фукусіми-1 засвідчила, що особливу увагу треба приділити системі охолодження реакторів, вибору місця для АЕС та створенню незалежного національного регулятора атомної енергетики. Тобто регулювати цю галузь має не міністерство чи департамент енергетики, а незалежний орган. Так відбувається у Великій Британії. Приміром, нам треба вибирати реактори нового типу. Є пропозиції від французької компанії Areva та американської Westinghouse. Уряд не матиме вирішального слова щодо укладення договору про будівництво реакторів. Це робитиме незалежний національний регулятор – Інспекція з атомної енергетики, до якої входять всесвітньо відомі експерти. Якщо вони вважатимуть, що треба чинити так або інакше, то мають право вимагати від уряду відповідних дій.

У. Т.: За вашими прогнозами, наскільки збільшиться вартість електроенергії, якщо запроваджувати технології уловлювання та зберігання вуглецю?

– Ми ще не знаємо. Маємо реалізувати наш пілотний проект, щоб з’ясувати, чи можемо це робити суто технічно. Ціна залежатиме, ймовірно, від того, які саме технології використовуватимуться. Є технології для ТЕС, що працюють на вугіллі, які дають змогу відокремлювати викиди вуглецю одразу після спалення вугілля. Є ще технологія, коли газ пропускають через вугілля, у результаті хімічних реакцій утворюються вуглець і водень, потім ви можете перехопити і те, і друге. Це зовсім інша нова технологія. І це впливатиме на ціну електроенергії. Треба враховувати, що технології розвиватимуться далі. Ми також хотіли б більше співпрацювати з іншими країнами. Є глобальна потреба декарбонізувати процес генерації електроенергії.

У. Т.: Як ви стимулюєте підприємців ощадливіше використовувати енергію, альтернативні джерела?

– Ми запроваджуємо норми зменшення викидів вуглекислого газу. Це вже стимулює їх ефективніше використовувати свої ресурси. А також розробляємо схеми, за якими британці можуть отримувати фінансування для підвищення енергоефективності та розвитку джерел відновлюваної енергії з приватних фондів. Кошти, витрачені на реалізацію таких проектів, повертаються впродовж 20–25 років, а всі пільги й переваги отримуються від самого першого дня. Крім того, ми запровадили тариф для відновлюваної енергетики in-feed tariff. Виробники одержують надбавку до ринкової ціни, що сплачується за таку енергію, а також контракт на гарантовану її закупівлю протягом 20 років.

БІОГРАФІЧНА НОТА

Чарльз Гендрі народився в Сассексі 1959 року. Навчався в Единбурзькому університеті. Став членом парламенту від округу Вілден у 2001-му. Був міністром з питань енергетики в тіньовому уряді. Ще раніше обіймав посаду заступника голови Консервативної партії Великої Британії (2003–2005).


Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Назву селища Курдюмівка якийсь час уже не чутно у зведеній інформації зі штабу АТО. Місцеві забобонно плюють через ліве плече, бо навіть невелике загострення вони відразу відчувають на собі. Тут багато зруйнованих домів, а останній обстріл, що стався 6 лютого 2017-го, забрав життя 15-річного тутешнього хлопчика.
  23 серпня, Єлизавета Гончарова
 • Що насправді відбувається з пам’ятниками конфедератам в Америці, та чому про це важливо знати навіть тим, хто ніколи не цікавився історією Громадянської війни в США.
  22 серпня, Олена Кухар
 • Що розповів американський журналіст про свою роботу на російському телеканалі
  22 серпня, Юрій Лапаєв
 • Чи можливий політичний «камбек» Берлусконі
  22 серпня,
 • Минулого тижня американські ЗМІ далі роздумували про те, чи мають США надати Україні летальну зброю, а німецькі – чи не стануть українці та білоруси новою хвилею міграції до Німеччини завдяки карті поляка
  22 серпня, Ольга Ворожбит
 • Майже три чверті довжини одного зі звивистих конвеєрів на автозаводі Nissan у Сандерленді робітник прикручує баки для пального на шасі незліченних «кашкаїв» — міських позашляховиків, які становлять основну масу продукції підприємства. Але раз по раз по конвеєру проходить електричний автомобіль моделі Leaf.
  21 серпня, The Economist
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено