Світ

  ▪   The Economist

The Economist: Республіканці проти ФБР

ФБР, яке публічно поновило розслідування проти Гілларі Клінтон якраз напередодні виборів, звинувачують у зраді
Матеріал друкованого видання
№ 6 (534)
від 8 лютого

Досить часто розкручування якої-небудь теорії змови — це певною мірою зізнання, віконце, що показує, яким схильна до підозр людина бачить світ. Президент Дональд Трамп заявляє, що розслідування федералами російського втручання в президентські вибори 2016 року — фальшивка, сфабрикована демократами, щоб пояснити поразку Гілларі Клінтон, а зараз це розслідування підтримують ті, кого він називає «департаментом юстиції глибокої держави».

 

Для «свідків теорії змови» настали дуже напружені дні. 29 січня заступник директора ФБР Ендрю Маккейб, який уже давно є мішенню для нападок Трампа, несподівано пішов у відпустку, що триватиме до його офіційної відставки. Дружина Маккейба, як зауважують любителі теорій змови, демократка, котра 2015 року програла вибори до Сенату штату Вірджинія, незважаючи на фінансову допомогу близького союзника Клінтон, що виражалася шестизначним числом. Хоч як дивно (принаймні для Трампа та його прибічників), на початку 2016-го Маккейбу дозволили керувати розслідуванням використання Гілларі Клінтон під час її перебування на посаді держсекретаря приватного поштового сервера для секретного листування.

 

Читайте також: Трамп звинуватив Клінтон у змові з ФБР і Росією

 

Захисники Маккейба кажуть (хоча ніхто їх не слухає), що він повідомив про участь своєї дружини у виборах, тож конфлікту інтересів у цьому немає. Його критикам бальзамом на душу стали повідомлення преси про те, що під час внутрішньої перевірки розслідування справи про електронну пошту Клінтон, яку провів генеральний інспектор Департаменту юстиції США Майкл Горовіц, основна увага зверталася на прийняті Маккейбом рішення, які дехто з колег вважав політизованими. І хоча звіт за результатами перевірки ще не опубліковано, відхід Маккейба від справ не може не тішити Трампа. Президент уже кілька місяців поспіль поливав брудом заступника директора ФБР у Twitter, вимагаючи пояснень, чому генеральний прокурор Джефф Сешнз досі його не звільнив. Трамп нападав на Маккейба і тому, що він був людиною з табору Клінтон, і тому, що був другом директора ФБР Джеймса Комі, звільненого президентом у травні 2017‑го через відмову гарантувати тому свою лояльність.

 

Читайте також: Втручання у вибори США. Нідерланди стежили за хакерами РФ, які зламали штаб Клінтон – ЗМІ

 

За кількістю помиїв, вилитих на них у середовищі республіканців та на програмах каналу Fox News, із Маккейбом можуть позмагатися ще двоє важливих представників ФБР: Пітер Строк і Ліза Пейдж. Строка від розслідування у справі російського втручання усунув спеціальний прокурор Роберт Мюллер після того, як виявилося, що ці двоє обмінювалися текстовими повідомленнями, у яких висловлювали зневагу до тодішнього кандидата на президентську посаду Трампа («повний ідіот») і стверджували, — тоді, коли рейтинги популярності обіцяли Клінтон легку перемогу, — що розслідування гаданої змови між Росією та виборчою командою Трампа є життєво необхідним «перестрахуванням». Трамп назвав це телефонне листування державною зрадою. Сенатор-республіканець від штату Вісконсин Рон Джонсон спершу обурювався іншими повідомленнями Строка й Пейдж про «таємне товариство», а потім визнав, що то міг бути просто жарт. У цьому хаосі взаємних звинувачень сам дідько ногу зламає, а тут іще один прикрий факт. Схоже, Трамп не здатен уявити, що державні службовці можуть поставити країну понад власні переконання та інтереси. Він ніби ділить усіх помічників на дві групи: лояльних до господаря та невдячних. У грудні в інтерв’ю The New York Times Трамп згадав про Еріка Голдера, який був генеральним прокурором протягом більшої частини каденції Барака Обами й «стовідсотково захищав» свого президента від серйозних скандалів. І додав: «Чесно кажучи, я це дуже поважаю».


Краще зрозуміти світогляд Трампа допоможе записка, складена лоялістом Девіном Нуньєсом, який очолює Комітет із розвідки при Палаті представників і є депутатом від штату Каліфорнія. Республіканці проголосували за оприлюднення цієї записки всупереч засторогам ФБР, що висловило «серйозне занепокоєння стосовно важливих пропущених фактів, які ґрунтовно впливають на точність записки». Кажуть, що в ній ідеться про чиновників (зокрема, про заступника генпрокурора Рода Розенстайна), які надали неправдиву інформацію таємному суду з контролю за зовнішньою розвідкою (Foreign Intelligence Surveillance Court), звернувшись по ордер на стеження за колишнім членом виборчої команди Трампа Картером Пейджем. Зокрема, стверджується, ніби уряд не вказав про те, що свідчення проти Пейджа надійшли з досьє, зібраного колишнім британським розвідником Крістофером Стілом і профінансованого демократами та виборчою командою Клінтон. Ведучий Шон Генніті, рупор Трампа на Fox News, назвав записку доказом того, що Мюллера та «його банду мисливців на відьом із Демократичної партії» потрібно розігнати, а Розенстайна, який наглядає за роботою Мюллера, звільнити. Спікер Палати представників республіканець Пол Раян скрупульозніший і не рубає з плеча. Він вимагає розслідування можливих порушень із боку ФБР, але заявляє, що записка Нуньєса ніяк не стосується розслідування Мюллера. Якщо комусь це незрозуміло, то Трампа воно не хвилює. Сіяти недовіру й сум’яття йому лише вигідно.

 

© 2011 The Economist Newspaper Limited. All rights reserved

Переклад з оригіналу здійснено «Українським тижнем», оригінал статті опубліковано на www.economist.com