Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
23 жовтня, 2017   ▪   Ольга Ворожбит   ▪   Версія для друку

Ностальгія та євроскепсис: про що говорять результати чеських виборів?

“Це не просто переписування політичної мапи, це справді свого роду революція”, - пише про результати парламентських виборів у Чехії у своїй статті “Революція Бабіша” у журналі Respekt його редактор Ерік Табери.
Ностальгія та євроскепсис: про що говорять результати чеських виборів?

“Переважна більшість суспільства бачить його розвиток після 1989 року як провал. Не вірить у традиційні форми політики, віддає перевагу уряду сильної руки та не хоче активного членства у Європейському Союзі”, - пише він, аналізуючи вибір, який чехи зробили 20-21 жовтня. Сказати, що цей вибір був зовсім неочікуваним, не можна. Опитування, попри усі скандали та кримінальні справи, пов’язані з іменем Андрея Бабіша, стабільно віддавали його партії ANO (з чеської Ano – “так”, але також це акронім від Akce nespokojených občanů) перемогу і 27-30% (врешті його партія отримала – 29,6%). Однак, жодні опитування не пророкували такого провалу чеським соціал-демократам, які разом із ANO є членами нинішньої урядової коаліції, а нинішній чеський прем’єр Богуслав Соботка до червня цього року був головою партії. Але спершу про переможця.

Безальтернативний олігарх

Вервечка скандалів тягнеться за особистістю Бабіша особливо насичено з весни цього року, коли його партнер по коаліції прем’єр Богуслав Соботка вирішив врешті не пропускати крізь пальці те, як його міністр фінансів, яким на той час був Андрей Бабіш, використовує своє становище. Причиною скандалу стало ухилення Бабішем від сплати податків через купівлю облігацій, що ними не обкладаються. Крім того, його звинуватили у конфлікті інтересів. Тоді Соботка прагнув звільнити Бабіша з цих причин. На захист міністра фінансів виступив президент Мілош Земан, з яким у Бабіша ділові відносини ще з кінця 80-х, а за часів прем’єрства Земана Бабіш купив собі державну хімічну компанію Unipetrol.

Бабіш – друга найбагатша людина Чехії і до того, як цього року він перевів свій фінансовий конгломерат, групу “Агроферт”, у траст, перебував на посаді міністра фінансів, отримуючи при тому прибутки і від бізнесу як приватна особа.

Група “Агроферт” – це конгломерат, який за інформацією Reuters, складається більше ніж 250 компаній, які працюють у найрізноманітніших галузях, від хімічної та сільського господарства до медійної. За оцінками Forbes, ціна активів Бабіша сягає понад $3,4 млрд, і він є найбільшим приватним роботодавцем країни.

Читайте також: У Чехії вибачилися перед Україною через заяву Земана щодо Криму

Напередодні виборів чеський парламент позбавив Бабіша недоторканості, а поліція вручила йому підозру в іншій справі – будівництві дорогого відпочинкового комплексу, на території якого, як стверджують чеські журналісти, знаходиться ще й резиденція мільярдера, - “Лелече гніздо”. Бабіша звинувачують, що він використав для будівництва цього комплексу кошти ЄС (50 млн крон, або 2 млн доларів), які були призначені для дотацій малому бізнесу. Нині цю справу розслідує також і OLAF – Європейське управління із питань запобігання зловживанням та шахрайству. Перемога на виборах повернула Бабішеві імунітет, однак рішення міжнародної організації це не стосується.

Нині найбільшим питанням є те, з ким ANO створить урядову коаліцію. Теоретично, як припускає Табори із Respekt можливий також і нинішній варіант із заміною керівної партії, тобто між ANO, соціал-демократами та Християнсько-демократичним союзом-Чехословацькою народною партією. Однак для соціал-демократів входити до цієї коаліції – фактично дорівнює політичній смерті.

Громадянська демократична партія – другий переможець цих виборів, могла б стати партнером для Бабішової ANO. Євроскептичні підходи ГДП – те, що ANO дуже імпонувало у своїх молодших партнерах. Однак ще до виборів ГДП оголосила, що не піде на коаліцію з ANO  

Феномен Піратів

Мабуть чи не найбільшою сенсацією стало третє місце для Чеської піратської партії. Але в цілому не позитивна тенденція. Бо попри назву «пірати» є швидше антиподом ANO. Якщо за партію Бабіша в основному голосували пенсіонери і безробітні, то за партію Івана Бартоша – молодь та освічена категорія населення середнього віку.

Як пише Барбора Голаньова у своєму матеріалі для Respekt на цих виборах пірати пливуть на човні, де головним символом є зовсім не череп із кістками. “Це програма, що базується на вільному розповсюджені інформації, праві на приватність, прозорій державі та зміцненні прямої демократії”, - пише вона. Інші оглядачі зауважують, що саме за піратів голосували ті, хто не минулих виборах обирав проєвропейську TOP 09 чи зелених.

Читайте також: Вибори у Чехії. Лідером стала партія екс-міністра фінансів Бабіша, якого звинувачують у корупції

Негативною тенденцією можна назвати четверте місце партії “Свобода та пряма демократія” Томіо Окамури, яка поступилася «піратам» всього на кілька десятих. Попри назву його партія є відкрито антиіммігрантською та євроскептичною. Зокрема, Окамура виступає за заборону ісламу. Крім того, його партія співає оди Кремлю за начебто боротьбу з тероризмом.

Щодо самого Бабіша, то немає чіткої інформації про міжнародну політику його партії. Саме тому перемога його партії сприймається в ЄС як небезпечний розвиток подій. Не говорив жодного разу Бабіш і про його бачення політику Кремля, хоча коли Енн Епплбом в одній зі своїх статей назвала його “другом Росії”, він публічно заперечив таку характеристику
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Як автоматизується полювання на відмивачів грошей
  19 листопада, The Economist
 • Експертиза, яка дає змогу вийти за межі лише виробництва культурного проекту й піднятися до рівня стратегування і, що головне, втілення тих стратегій у життя, — це дуже рідкісна річ в українському культурному середовищі. У наших реаліях навіть міністр культури має бути бодай трохи митцем, але чомусь не обов’язково професійним менеджером і політиком, здатним аналізувати статистичні дані, розуміти політичні наслідки слів та дій, а також передбачати ефективність інвестицій.
  18 листопада, Тетяна Філевська
 • На балконі нашого офісу Вася смачно затягується цигаркою, яку підкурює від іншої цигарки, і продовжує свій монолог у мій бік, але вже й не дивиться на мене: — Так, а ще мені треба, щоб ти начитав для радіо українські класні прислів’я, ще картинка, ще... — я вже й не слухаю. Усі його слова далі звучать як «бла-бла-бла», а в моїй голові народжується діалог для опонування.
  18 листопада, Тарас Білка
 • Івона Костина, заступниця керівника громадської організації «Побратими», яка займається психосоціальною адаптацією ветеранів, була координатором команди Іnvictus Games в Україні. У вересні в рамках цих ігор в Канаді вона відвідала дві тематичні конференції й поділилася отриманим досвідом.
  17 листопада, Ганна Чабарай
 • Кажуть, якщо довго й наполегливо про щось мріяти, мрія обов’язково здійсниться. Можливо, українські політики в це не вірять, але після Революції гідності вони справляли враження безнадійних, але наполегливих мрійників, бо використовували чи не кожну можливість, щоб публічно заявити про необхідність «плану Маршалла» для України.
  17 листопада, Любомир Шавалюк
 • Велика чистка в Саудівській Аравії: Мугаммад ібн Салман посуває конкурентів на владу
  17 листопада, The Economist
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.