Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
21 жовтня, 2017   ▪   The Economist   ▪   Версія для друку

The Economist: Спротив Дуди

Президент Польщі проти свого колишнього керівника
Матеріал друкованого видання
№ 42 (518)
від 19 жовтня
The Economist: Спротив Дуди

Офіційно Польща має президента й прем’єр-міністра. На практиці в країні є ще й третє джерело влади — Ярослав Качинський, голова правлячої партії «Право і справедливість», якого багато хто вважає справжнім лідером держави. Відтоді як ПіС прийшла до влади, вона намагається збільшити контроль над судами, державними ЗМІ та підприємствами. Європейська комісія звинувачує її у спробах послабити верховенство права й погрожує позбавити Польщу права голосу в Раді ЄС. Однак найновішою перепоною для «реформ» судової системи від ПіС є не європейські чиновники чи опозиція, а президент Польщі Анджей Дуда.

У липні, після масових протестів, Дуда несподівано скористався правом вето й не підписав двох суперечливих законів щодо судової системи. Минулого місяця він подав на розгляд парламенту альтернативні версії. У його законопроектах супе­речливі пропозиції ПіС пом’якшено: замість того щоб уповноважувати уряд звільняти будь-якого суддю Верховного суду, новий закон знижує пенсійний вік служителів Феміди до 65 років. Таким чином, близько 40% чинного складу суддів, яким уже за 80, до кінця року доведеться піти на пенсію. Уряд небезпідставно наголошує, що польська судова система роздута, неефективна й переповнена людьми з комуністичної доби. 

Вето Дуди — це боротьба за власну автономність. улітку він завадив призначенню кількох генералів усупереч міністрові оборони — соратнику Качинського

Також відповідно до законопроектів Дуди члени Національної судової ради, яка призначає всіх суддів, мають обиратися більшістю з трьох п’ятих голосів Сейму, а не простою більшістю, як пропонувала ПіС. Таким чином, депутатам від цієї партії, яка має незначну більшість у Сеймі (нижній палаті парламенту), буде складніше просувати лояльних до себе людей. Качинський у спробі напоумити Дуду відклав голосування за законопроекти.

Вето Дуди — це боротьба за власну автономність. У 2015-му маловідомого 43-річного депутата Європейського парламенту обрали президентом як поміркованого консерватора. Формально Дуда вийшов із ПіС, але донедавна зберігав вірність партії. Однак улітку він завадив призначенню кількох генералів усупереч міністрові оборони — соратнику Качинського. Через вето на законопроекти про суди президент нажив собі противників, зокрема в особі міністра юстиції, який програє від змін до законодавства, пропонованих Дудою. На обкладинці свіжого числа тижневика Sieci Prawdy, яке підтримує ПіС, красувалося гасло «Czy prezydent jest z nami?» («Президент із нами?»). В інтерв’ю, опублікованому в цьому числі, Качинський наголосив на «істотних розбіжностях у поглядах» із Дудою.

Читайте також: Не потонути. Чи є місце Україні в ініціативі «Тримор’я»?

ПіС провела в парламенті вже половину своєї каденції, і вона досі задає тон, підкріплюючи свої позиції соціальною політикою, зокрема новими виплатами на другу дитину в родині й на наступних, а також відмовою приймати біженців із Близького Сходу в межах квот ЄС із розподілу мігрантів. ПіС підтримує близько 40% поляків, правоцентристську «Громадянську платформу» — 21%, а лібералів із партії «Новочесна» — 9%. Тим часом Дуда стає ще популярнішим. Після ветування законопроектів «Права і справедливості» його рейтинг підскочив: тепер президента підтримує близько двох третин польських громадян. У конфлікті навколо судової системи насправді йдеться про «майбутнє держави», заявив Дуда в інтерв’ю правому тижневику Do Rzeczy. Якщо президент змусить прихильників жорсткої політики до компромісу, це буде відчутно далеко за межами Польщі. 

© 2011 The Economist Newspaper Limited. All rights reserved

Переклад з оригіналу здійснено «Українським тижнем», оригінал статті опубліковано на www.economist.com

 
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Директор Центру підтримки аеророзвідки, автор ідеї та продюсер документального фільму «Невидимий батальйон» Марія Берлінська розповіла Тижню про своє перше бойове завдання, державний підхід до аеророзвідки, місце жінок у сфері безпеки та важливість міжнародної уваги до подій в Україні.
  20 листопада, Валерія Бурлакова
 • Як автоматизується полювання на відмивачів грошей
  19 листопада, The Economist
 • Експертиза, яка дає змогу вийти за межі лише виробництва культурного проекту й піднятися до рівня стратегування і, що головне, втілення тих стратегій у життя, — це дуже рідкісна річ в українському культурному середовищі. У наших реаліях навіть міністр культури має бути бодай трохи митцем, але чомусь не обов’язково професійним менеджером і політиком, здатним аналізувати статистичні дані, розуміти політичні наслідки слів та дій, а також передбачати ефективність інвестицій.
  18 листопада, Тетяна Філевська
 • На балконі нашого офісу Вася смачно затягується цигаркою, яку підкурює від іншої цигарки, і продовжує свій монолог у мій бік, але вже й не дивиться на мене: — Так, а ще мені треба, щоб ти начитав для радіо українські класні прислів’я, ще картинка, ще... — я вже й не слухаю. Усі його слова далі звучать як «бла-бла-бла», а в моїй голові народжується діалог для опонування.
  18 листопада, Тарас Білка
 • Івона Костина, заступниця керівника громадської організації «Побратими», яка займається психосоціальною адаптацією ветеранів, була координатором команди Іnvictus Games в Україні. У вересні в рамках цих ігор в Канаді вона відвідала дві тематичні конференції й поділилася отриманим досвідом.
  17 листопада, Ганна Чабарай
 • Кажуть, якщо довго й наполегливо про щось мріяти, мрія обов’язково здійсниться. Можливо, українські політики в це не вірять, але після Революції гідності вони справляли враження безнадійних, але наполегливих мрійників, бо використовували чи не кожну можливість, щоб публічно заявити про необхідність «плану Маршалла» для України.
  17 листопада, Любомир Шавалюк
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.