Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
22 серпня, 2017   ▪   Юрій Лапаєв   ▪   Версія для друку

Politico: Погляд на російську пропаганду зсередини

Що розповів американський журналіст про свою роботу на російському телеканалі
Politico: Погляд на російську пропаганду зсередини

Нещодавно на сайті видання Politico була оприлюднена стаття Ендрю Файнберґа «Моє життя в російській пропагандистській мережі» (My Life at a Russian Propaganda Network). У матеріалі він детально розповів про принципи роботи цих мас-медіа із власного п’ятимісячного досвіду на міжнародному російському телеканалі Sputnik.

Автор зауважує на тому, що під час співбесіди його доволі відверто питали про брехню, а поведінка нових керівників була несхожа на звичайну роботу американських ЗМІ. Так, стандартна практика його редакторів полягала в тому, щою приховувати джерела інформації, імена власних журналістів і витрачати гроші компанії на дорогі напої й делікатеси. А основним завданням цього телеканалу, за словами Файнберґа, було висвітлювати події з російського погляду. Байдуже, мало це щось спільне з реальністю чи ні. До того ж новини зазнають цензурування: в одному з репортажів автора були вирізані твердження про наявність у Криму російських військ під час так званого референдуму.

Читайте також: Інформаційна війна Росії: казахський фронт

Іншим способом впливу на порядок денний і контент телеканалу є розсилка заздалегідь підготовлених запитань кореспондентам. Ті, що складені самим журналістом, переважно відхилялися. Так було, наприклад, зі сюжетом щодо газової атаки в Сирії навесні цього року. Тоді редактор чітко зазначив, із яким експертом і про що саме потрібно розмовляти, аби показати «правильну» думку, навіть якщо за нею немає реального фактажу. Часто запитання розроблялися в такий спосіб, щоб навіть у разі заздалегідь не підготовленої відповіді, вони вже давали нагоду показати владу США в негативному світлі.

Основними темами, які намагалися «розкрутити» редактори Sputnik, були такі: корупція в Україні, підтримка «ІДІЛ» американською владою та створення конспірологічних теорій довкола зламу поштових серверів Демократичної партії. Водночас у сюжетах постійно підкреслювалося, що керівництво США лицемірне, корумповане й не має моральної переваги, аби протистояти диктатурі Путіна в питаннях прав людини чи проблемах на кшталт таких.

Читайте також: Запит на медіаграмотність. Як українці розрізняють фейки

За відмову робити черговий неправдивий сюжет Файнберґа негайно звільнили. Його керівник пояснив, що міг зробити це коли завгодно й за що завгодно. Однак після скандалу довкола звільнення, який піднявся в пресі, з’явилася офіційна позиція каналу. Вона полягала в тому, що автора звільнили через погану виконавчу дисципліну, хоча жодного попередження чи зауваження щодо цього він не діставав. Після звільнення Файнберґ зауважив, що сподівався привнести свій професійний об’єктивний підхід до роботи в Sputnik, але, як виявилося, такі зусилля там не потрібні. Замість журналістських навичок — лише просування чітко зазначених ідей. 
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • На балконі нашого офісу Вася смачно затягується цигаркою, яку підкурює від іншої цигарки, і продовжує свій монолог у мій бік, але вже й не дивиться на мене: — Так, а ще мені треба, щоб ти начитав для радіо українські класні прислів’я, ще картинка, ще... — я вже й не слухаю. Усі його слова далі звучать як «бла-бла-бла», а в моїй голові народжується діалог для опонування.
  18 листопада, Тарас Білка
 • Івона Костина, заступниця керівника громадської організації «Побратими», яка займається психосоціальною адаптацією ветеранів, була координатором команди Іnvictus Games в Україні. У вересні в рамках цих ігор в Канаді вона відвідала дві тематичні конференції й поділилася отриманим досвідом.
  17 листопада, Ганна Чабарай
 • Кажуть, якщо довго й наполегливо про щось мріяти, мрія обов’язково здійсниться. Можливо, українські політики в це не вірять, але після Революції гідності вони справляли враження безнадійних, але наполегливих мрійників, бо використовували чи не кожну можливість, щоб публічно заявити про необхідність «плану Маршалла» для України.
  17 листопада, Любомир Шавалюк
 • Велика чистка в Саудівській Аравії: Мугаммад ібн Салман посуває конкурентів на владу
  17 листопада, The Economist
 • Запекла боротьба точиться навколо Укрзалізниці з моменту перетворення її на ПАТ у жовтні 2015-го. За цей час там п’ять разів міняли керівників, вона виводилася з підпорядкування Мінінфраструктури й повернулася назад. Усе це відбувається на тлі корупційних скандалів, реформаторських невдач і зростання збитковості. Проблеми УЗ виходять далеко за межі владних кабінетів і корпоративної бухгалтерії, оскільки вона забезпечує 50% усіх пасажирських і понад 80% вантажних перевезень країни. І якщо найближчим часом там не почнуться ґрунтовні реформи, вона може стати серйозною перешкодою для розвитку країни.
  17 листопада, Максим Віхров
 • Тривала епопея з призначенням очільника Державного бюро розслідувань добігає свого кінця. Конкурсна комісія, яка понад рік проводила відбір кандидатів на посади голови Держбюро і його заступників, нарешті визначилася із прізвищами.
  17 листопада, Станіслав Козлюк
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.