Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
7 липня, 2017   ▪   Ольга Ворожбит   ▪   Версія для друку

Теплий прийом перед холодним душем: основні результати візиту Трампа до Варшави

6 липня президент США Дональд Трамп відвідав Варшаву, де зустрівся із польським президентом Анджеєм Дудою та взяв участь у саміті країн Тримор’я.
Теплий прийом перед холодним душем: основні результати візиту Трампа до Варшави

Це другий візит Трампа до Європи і лише після відвідин Варшави, він поїде до Німеччини та Франції, тому для польської сторони цей візит мав дуже важливе та символічне значення. За символічністю консервативні коментратори порівнювали цю промову із знаковими промовами Рейгана і Кеннеді в Західному Берліні. Однак результат вийшов дещо скромнішим, ніж очікування.

Промову американського президента Дональда Трампа на площі Красінських у Варшаві натовп шість разів переривав вигуками “Дональд Трамп”, а оплесками ще більше. В один із таких моментів помітно задоволений Трамп навіть промовив “What a spirit!” (Який дух!), маючи на увазі помітно прихильний до нього натовп.

Найбільш очікувані слова Трамп у своїй промові таки не забув сказати: “Ми не лише на словах, але й діями продемонстрували, що США міцно відстоюють статтю 5 та зобов’язання спільної оброни”. Від Дональда Трампа в Європі довго прагнули почути цю риторику, але натомість він наполягав на перетині 2% порогу у видатках на оборону усіма країнами НАТО. Польща це зобов’язання виконує. Можливо, саме це і стало причиною такої риторики.

Читайте також: Великі сподівання: чого очікують у Польщі від візиту Трампа

Як пише польське консервативне видання Rzeczpospolita, промова Трампа декларувалася як “програмна”, що стосується світової безпеки. Однак насправді вона вийшла більш історично-ідеологічною. Трамп захоплювався польським духом та його історією. Трамп згадував і Диво на Віслі (Варшавська битва 1920 року), і Катинську трагедію, і Варшавське гетто, і Варшавське повстання, перед пам’ятником якому він виголосив свою промову.

Саме історичний аспект промови Трампа відзначали польські консервативні коментатори із захопленням. А от президент Європейської Ради та колишній польський прем’єр Дональд Туск відреагував на неї доволі стримано: “Ця промова була дуже пропольська, але кожен говорить те, що хоче почути господар”.

Важливим для України пасажем у промові Трампа був заклик до Росії припинити дестабілізацію в Україні. Як видно із прес-релізів, Дуда та Трамп говорили про ситуацію в Україні і під час ранкової зустрічі у королівському палаці.

Читайте також: Дуда заявив про посилення позиції Польщі в ЄС після візиту Трампа

Однак, як відзначає польський політолог Марек Мігальський у коментарі Rzeczpospolita, перші дві промови Трампа стосувалися бізнесу. “Він, як комівояжер прагнув продати озброєння чи газ; продукти та багатства свого народу”, - каже експерт. В цьому контексті на площі Красинських він згадав найбільшу збройну інвестицію Польщі – системи протиповітряної оборони “Вісла”. Напередодні цього візиту Польща підписала меморандум про купівлю найновішого ракетного комплексу Patriot, що є елементом системи “Вісла”. Під час прес-конференції, як пише Gazeta Wyborcza, міністр оборони Антоній Мацєревич заявив, що Польща може вибрати будь-яку конфігурацію системи.

Перші батареї Patriot, як пише видання, мають потрапити до Польщі ще до 2022 року. Вартість контракту на поставку восьми комплексів, за оцінками, становитиме близько 30 млрд злотих. Це буде найбільший польський контракт на поставку зброї в історії.

На Patriot як елемент системи "Вісла" першим насправді вказав ще президент Броніслав Коморовський у 2015-му. Однак переговори зайшли в глухий кут. Спершу, як пише Wyborcza, міністр оборони Антоній Мацєревіч розкритикував переговори у цій справі. Пізніше про сумніви щодо способу модернізації системи "Patriot" повідомили самі американці. 

Читайте також: Не потонути. Чи є місце Україні в ініціативі «Тримор’я»?

Під час виступу перед главами держав ініціативи Тримор’я промова Трампа мала також торговельні нотки. Оскільки один із важливих аспектів співпраці в рамках ініціативи Тримор’я – це енергетика і диверсифікація джерел енергії, то тут допомога та інвестиції з боку США дуже потрібні. У червні відбулися перші поставки американського скрапленого газу до Польщі і ця перша поставка у сподіваннях польської сторони мала стати початком співпраці та надією на американські інвестиції. То ж під час промови американський президент багато уваги приділив можливості постачання енергоносіїв з США: “Америка буде вірним і надійним партнером у експорті та продажу наших високоякісних і недорогих енергетичних ресурсів і технологій. Ми виробляємо найкращі технології, і робимо найкращі технології для винищувачів і кораблів, обладнання, військової зброї”, - похвалився Трамп.

В цілому промова американського президента перед початком саміту була надзвичайно прихильною до цієї ініціативи: “Ініціатива Тримор’я трансформує та перебудує весь регіон та забезпечить, аби ваша інфраструктура як і ваша відданість свободі та верховенству права зв’язала вас з усією Європою та Заходом”, - заявив на початку своєї промови Трамп.

Перед початком саміту Тримор’я і з того часу як стало відомо, що на нього збирається американський президент, багато хто говорив, що він спробує використати цю ініціативу для посилення внутрішніх розходжень у ЄС. Однак, проглянувши його промови та виступи під час цього візиту будь-які переживання з цього приводу зникають. Керівник аналітичного центру Carnegie Europe Томаш Валашек в інтерв’ю Gazeta Wyborcza вже після від’їзду Трампа також це відзначає: “Президент США не використовує Польщу, для того щоб розігрувати якусь велику геополітичну змову”. Однак аналітик говорить про політизованість енергетичних питань у промові Трампа. На його думку, залежність від одного постачальника енергії не є сприятливою ситуацією і диверсифікація джерел в інтересах усього континенту, але чим політизованішою буде енергетична співпраця із США, тим гірше, бо це тоді матиме меншу підтримку у Західній Європі. “Це має бути спільна євро-американська ініціатива, а не двостороння ініціатива, тому я дещо не задоволений, що президент висловлюється про неї в такому політичному контексті”, - вважає Валашек.

Американські ЗМІ, зокрема  The New York Times, відзначають, що виступаючи в Польщі Трамп нарершті облишив традицію критикувати американських лідерів та інституції за кордоном. Американські новинарі також відзначили, що під час прес-конференції президент висловився щодо втручання Росії в американські вибори: “Ніхто не знає”. За цими його висловлюванням у США слідкують особливо уважно напередодні сьогоднішньої зустрічі Трампа із Владіміром Путіним на саміті Великої Двадцятки у Гамбурзі. Туди він відлетів одразу по завершенні заходів у Варшаві і одразу відчув контраст прийому: в Гамбурзі, за повідомленням ЗМІ, десятки тисяч протестують проти приїзду американського президента. Такий холодний душ після теплого польського прийому.


 

 
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • На балконі нашого офісу Вася смачно затягується цигаркою, яку підкурює від іншої цигарки, і продовжує свій монолог у мій бік, але вже й не дивиться на мене: — Так, а ще мені треба, щоб ти начитав для радіо українські класні прислів’я, ще картинка, ще... — я вже й не слухаю. Усі його слова далі звучать як «бла-бла-бла», а в моїй голові народжується діалог для опонування.
  18 листопада, Тарас Білка
 • Івона Костина, заступниця керівника громадської організації «Побратими», яка займається психосоціальною адаптацією ветеранів, була координатором команди Іnvictus Games в Україні. У вересні в рамках цих ігор в Канаді вона відвідала дві тематичні конференції й поділилася отриманим досвідом.
  17 листопада, Ганна Чабарай
 • Кажуть, якщо довго й наполегливо про щось мріяти, мрія обов’язково здійсниться. Можливо, українські політики в це не вірять, але після Революції гідності вони справляли враження безнадійних, але наполегливих мрійників, бо використовували чи не кожну можливість, щоб публічно заявити про необхідність «плану Маршалла» для України.
  17 листопада, Любомир Шавалюк
 • Велика чистка в Саудівській Аравії: Мугаммад ібн Салман посуває конкурентів на владу
  17 листопада, The Economist
 • Запекла боротьба точиться навколо Укрзалізниці з моменту перетворення її на ПАТ у жовтні 2015-го. За цей час там п’ять разів міняли керівників, вона виводилася з підпорядкування Мінінфраструктури й повернулася назад. Усе це відбувається на тлі корупційних скандалів, реформаторських невдач і зростання збитковості. Проблеми УЗ виходять далеко за межі владних кабінетів і корпоративної бухгалтерії, оскільки вона забезпечує 50% усіх пасажирських і понад 80% вантажних перевезень країни. І якщо найближчим часом там не почнуться ґрунтовні реформи, вона може стати серйозною перешкодою для розвитку країни.
  17 листопада, Максим Віхров
 • Тривала епопея з призначенням очільника Державного бюро розслідувань добігає свого кінця. Конкурсна комісія, яка понад рік проводила відбір кандидатів на посади голови Держбюро і його заступників, нарешті визначилася із прізвищами.
  17 листопада, Станіслав Козлюк
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.