Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
6 липня, 2017   ▪   Ольга Ворожбит   ▪   Версія для друку

Великі сподівання: чого очікують у Польщі від візиту Трампа

Польські медіа, здебільшого консервативні, покладають великі надії на візит Дональда Трампа до Варшави і чекають від нього історичної промови
Великі сподівання: чого очікують у Польщі від візиту Трампа

Вчора ввечері о 22.00 президент США Дональд Трамп приземлився в аеропорту Варшави. Сьогодні він зустрінеться із президентом Польщі Анджеєм Дудою та главами 11-ти інших країн Центральної та Східної Європи, які приїхали до Варшави на саміт Тримор’я

“Наш Дональд”- із таким заголовком вийшла стаття у консервативному журналі wSieci напередодні візиту. Автор матеріалу Станіслав Янецький вважає, що у своєму майбутньому виступі на площі перед пам’ятником Варшавському постанню (це місце, як стверджують в канцелярії Дуди, обрала американська сторона) у Варшаві Дональд Трамп хоче донести важливий історичний та політичний месидж, хоча “це не буде така промова, яку виголосив 26 червня 1963-го року Джон Кеннеді у Берліні, коли той оголосив “Я є берлінцем”; не буде це також рівнозначний за вагомістю заклик як у зверненні Рональда Рейгана теж у Берліні 12 червня 1987 року “Пане Горбачов, знесіть цю стіну”. Про символізм цього візиту і преса (але в основному консервативна) і представники влади говорять дуже багато. Хоча ніхто не знає напевно, що саме принесе для Польщі та Східної Європи візит американського президента. У той же час опозиція, ліво-ліберальна преса та експерти наполягають на тому, що цей візит Дональда Трампа до Варшави та участь у  саміті Тримор’я може також посилити лінії розколу у ЄС.

Як пише у своєму матеріалі аналітик Європейської Ради міжнародних відносин Пйотр Бурас, після провального візиту до Брюсселю та Таорміни Трампу потрібні позитивні фото із європейськими лідерами, аби дещо покращити свій домашній імідж. “Для Дуди сама зустріч – це вже успіх: Польща переживає важкі часи в Європі, тож уряд не міг придумати кращого випадку, щоб показати своїм громадянам, що широко обговорювана маргіналізація є міфом”, - пише Бурас. Ліберальний тижневик Polityka у цьому ключі також відзначає, що в національних інтересах Польщі добрі відносини зі США.

Читайте також: Дуда заявив про посилення позиції Польщі в ЄС після візиту Трампа

Окрім того, для польського уряду цей візит – це випробування його прагнень як лідера ініціативи Трьох Морів та випробування єдності блоку в цілому. Як пише Бурас із Європейської Ради міжнародних відносин, Польща наразі перебуває у колізії з європейськими інституціями та ключовими країнами-членами, “захищаючи свої неліберальні перетворення від іноземної критики та намагаючись обмежити владу наднаціональних органів ЄС”. Таким чином, вважає Бурас, критика Євросоюзу може позитивно відгукнутися у Варшаві, навіть якщо Польща не зацікавлена загострювати напруженість в Європі.

Усі медіа відзначають важливість візиту у ключі безпекових запевнень, адже Польща одна з небагатьох у ЄС, хто вже витрачає на оборону необхідні 2% бюджету і декларує прагнення витрачати більше. В інтерв’ю журналу wSieci міністр закордонних справ Польщі Вітольд Ващиковський назвав нещодавню заяву уряду про те, що Польща видаватиме на оборону до 2030 року вже 2,5% бюджету “козирем, який вони презентуватимуть” Дональду Трампу. Але крім того, за його словами, Польща тепер очікує на збільшення американської присутності в польській економіці. “Коли співпрацюємо з німцями на рівні 100 млрд злотих (23,6 млрд євро – Ред.), то також можемо зі США”, - заявив Ващиковський. Цікаво що наразі Польща має негативне сальдо торгівлі зі США. Рівень польського експорту до США, за даними wnp.pl, в 2016 році сягнув 4,8 млрд., В той час як імпорт зі США на Польський було 5,6 мільярда доларів. США був в 2016 році наш 12-партнером в експорті та 8-імпорту. В цьому інтерв’ю Ващиковський, зокрема, відзначає про польські очікування від візиту Дональда Трампа: “Наше послання до Трампа, до американців просте: якщо маєте бізнес інтерес, то подивіться на нас, побачте наш потенціал ”.

Читайте також: Трамп назвав дії Росії у Східній Європі дестабілізуючими

Саме економічна співпраця зі США та інвестиції життєвонеобхідні для проекту ініціатив Тримор’я, - вважає Пьотр Бурас. Започаткований минулого року у хорватському Дубровніку проект Ініціатива Тримор’я об’єднує 12 країн Центральної та Східної Європи, розташованих між Балтійським, Адріатичним та Чорним морями. Офіційно президент Дуда називає його проєвропейським та таким, що покликаний зміцнити співпрацю між цими країнами на різних рівнях. Однак у пріоритетах співпраці країн Тримор’я інфраструктурні проекти, зокрема побудова комунікацій на осі Північ-Південь (автомагістраль Віа Карпатія), енергетика та транспорт.

Для Варшави, як відзначає Бурас, центральним у цьому проекті є питання енергетики. “Вона не лише прагне повної газової незалежності від Росії, але й хоче стати енергетичним хабом для Центральної та Східної Європи, забезпечуючи реальну диверсифікацію газу в регіоні”, - пише Бурас. Крім того, для розвитку газопроводів та LNG терміналів, які є необхідними, щоб досягнути польських прагнень, потрібні значні інвестиції і саме тут полякам може допомогти Трамп.

Однак польські амбіції співпадають з позиціями не всіх членів ініціативи Тримор’я, які не проти купувати дешевий російський газ.

Читайте також: У Білому домі повідомили, де Трамп зустрінеться з Путіним

Крім того, за самітом у Варшаві уважно спостерігають у Берліні та Брюсселі. Так разом із самітом Тримор’я у Варшаві проходить також Глобальний Форум – одна із найважливіших щорічних конференцій, які відбуваються у Польщі. Цього року тема конференції також стосується Ініціативи Тримор’я і до участі у ній було запрошено міністра закордонних справ Німеччини Зігмара Габріеля. Однак, коли стало зрозуміло, що він виступатиме лише на конференції і не братиме участь у саміті, то Габріель скасував свою участь, як і три єврокомісари, пише Бурас.

У ці хвилини відбувається зустріч Дональда Трампа із президентом Анджеєм Дудою. О 14.00 годині за Києвом відбудеться його промова перед пам’ятником Варшавському повстанню.
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • На балконі нашого офісу Вася смачно затягується цигаркою, яку підкурює від іншої цигарки, і продовжує свій монолог у мій бік, але вже й не дивиться на мене: — Так, а ще мені треба, щоб ти начитав для радіо українські класні прислів’я, ще картинка, ще... — я вже й не слухаю. Усі його слова далі звучать як «бла-бла-бла», а в моїй голові народжується діалог для опонування.
  18 листопада, Тарас Білка
 • Івона Костина, заступниця керівника громадської організації «Побратими», яка займається психосоціальною адаптацією ветеранів, була координатором команди Іnvictus Games в Україні. У вересні в рамках цих ігор в Канаді вона відвідала дві тематичні конференції й поділилася отриманим досвідом.
  17 листопада, Ганна Чабарай
 • Кажуть, якщо довго й наполегливо про щось мріяти, мрія обов’язково здійсниться. Можливо, українські політики в це не вірять, але після Революції гідності вони справляли враження безнадійних, але наполегливих мрійників, бо використовували чи не кожну можливість, щоб публічно заявити про необхідність «плану Маршалла» для України.
  17 листопада, Любомир Шавалюк
 • Велика чистка в Саудівській Аравії: Мугаммад ібн Салман посуває конкурентів на владу
  17 листопада, The Economist
 • Запекла боротьба точиться навколо Укрзалізниці з моменту перетворення її на ПАТ у жовтні 2015-го. За цей час там п’ять разів міняли керівників, вона виводилася з підпорядкування Мінінфраструктури й повернулася назад. Усе це відбувається на тлі корупційних скандалів, реформаторських невдач і зростання збитковості. Проблеми УЗ виходять далеко за межі владних кабінетів і корпоративної бухгалтерії, оскільки вона забезпечує 50% усіх пасажирських і понад 80% вантажних перевезень країни. І якщо найближчим часом там не почнуться ґрунтовні реформи, вона може стати серйозною перешкодою для розвитку країни.
  17 листопада, Максим Віхров
 • Тривала епопея з призначенням очільника Державного бюро розслідувань добігає свого кінця. Конкурсна комісія, яка понад рік проводила відбір кандидатів на посади голови Держбюро і його заступників, нарешті визначилася із прізвищами.
  17 листопада, Станіслав Козлюк
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.