Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
15 травня, 2017   ▪   Юрій Лапаєв   ▪   Версія для друку

Час як зброя. Про вразливі місця GPS в добу кібервійн

Проблеми оновлення системи точного часу для американських військових
Час як зброя. Про вразливі місця GPS в добу кібервійн

Американській інтернет-портал Defense One оприлюднив матеріал, в якому розглядає проблеми  в роботі системи навігації, з якими зіткнулися військові. Так,  за словами авторів, Збройні сили Сполучених Штатів критично залежні від інформації про місцезнаходження сил та засобів, а саме даних щодо позиціонування, навігації та точного часу. Мова йде про систему NAVSTAR Global Positioning System, більш відому як GPS. Все частіше з’являються повідомлення про те, що ця система може бути атакована засобами радіоелектронної боротьби (РЕБ) противника. Зокрема, генерал-лейтенант Бен Ходжес, командувач американськими військами в Європі, нещодавно заявив, що завдяки вивченню обстановки в Україні та подіям в Криму стає зрозуміло, що Росія має потужні засоби РЕБ тактичного рівня, яких просто немає в США. При цьому він згадував випадки перехоплення БПЛА, які використовували спостерігачі СММ ОБСЄ та придушення сигналу GPS в районах бойових дій, що примушувало українських військових повертатися до старих паперових карт замість сучасних супутникових систем.

Читайте також: Як долати кіберепідемію в армії

Втім, коли йде мова про систему GPS, часто йдеться про навігаційні дані, при цьому не береться до уваги те, що насправді  основними є показники точного часу. Принцип функціонування системи GPS полягає у тому, що за наданими від супутника часовими показниками в пристрої розраховуються координатні дані. При чому доволі багато систем залежать виключно від сигналів часу і взагалі не використовують позиціонування. Так, за даними порталу, 11 з 16 підприємств критичної інфраструктури США, що визначені спеціальною Директивою президента №21, залежні від точного часу. Систему GPS для своєї роботи використовують телеком,  мобільний зв'язок, фінансовий сектор, енергетика та ІТ і з часом таких приладів стає все більше. А військовим точний час та координати потрібні для розпізнавання цілей, передачі даних, експлуатації закритих систем комунікації, засобів РЕБ та захищених комп’ютерних мереж . Без цієї системи неможливе управління сучасними військами та технікою.

Американським військовим необхідно розробити концепцію для систем точного часу, аналогічну до існуючої концепції навігаційного озброєння

Сам тому Об’єднаний центр навігаційного озброєння займається розвитком систем, які здатні виконувати завдання в умовах обмеження або відмови систем позиціонування та навігації GPS. Однак при цьому майже не приділяється належної уваги забезпеченню точного часу. На думку авторів статті, американським військовим необхідно розробити концепцію для систем точного часу, аналогічну до існуючої концепції навігаційного озброєння. При цьому доцільно оцінити виклики системам часу США, враховуючи не лише ймовірність використання засобів РЕБ противника, а й інші класичні типи загроз. Це також означає створення захисту для об’єктів інфраструктури та розбудову мереж, які можуть виробляти та, в разі необхідності, надавати сигнали точного часу для потреб військових. Крім того, це вимагає також планування операцій, спрямованих проти аналогічних ворожих систем, що дозволить забезпечити перевагу американським збройним силам на цьому новому фронті.

Читайте також: Чи розуміє Захід справжню загрозу російських кібервійськ

Таке нове ставлення до систем точного часу потребує також зміни у законодавстві та нормативних документах Міністерства оборони США.  В статті зокрема пропонується відокремити час від GPS систем навігації в самостійну галузь. На думку авторів, це сприятиме розвитку незалежних від GPS систем вимірювання та передачі сигналів точного часу. Разом з тим, окрема галузь потребує і окремого керування, отже з’являється потреба у заснуванні відповідних організацій, відповідальних за планування та управління «часовою зброєю». Що у свою чергу потягне за собою зміни в усій існуючій штатній структурі армії США.

Читайте також: Кіберпростір. Нічийна земля

Системи точного часу потребують пріоритету, який буде відповідати їх важливості, адже не дуже багато технологій мають настільки критичне значення як для військових,так і для звичайного цивільного життя. За словами авторів статі, Пентагон, розробляючи новітні системи на заміну вразливій GPS, повинен також замислитися над місцем і значенням часу в новому озброєнні. Без належної уваги існує ризик замінити нормально працюючу, але вразливу систему GPS кількома несумірними та нефункціональними, які, ймовірно, залишаться нестійкими до втручання в  алгоритми вимірювання точного часу.
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • На які тенденції вказують результати парламентських виборів у ФРН
  25 вересня, Юрій Лапаєв
 • Розмовляю з приятелькою. Розмова точиться навколо майбутнього(через рік) вступу її доньки до вишу – треба вже обирати, куди йти. Батьки обмірковують вступ до російських університетів. Я цікавлюся, чому, бо знаю, що зараз багато росіян навпаки їдуть вчитися до нас – у нас дешевше в рази, а підтвердження місцевого диплому потім у Росії обійдеться смішною сумою. Тобто економія очевидна.
  25 вересня, Вікторія Малишева
 • Що спонукає сучасні демократичні країни вдаватися до певного обмеження свобод
  25 вересня, Юрій Лапаєв
 • Китай називає себе світовою державою. Усе завдяки Сі Цзіньпіну
  24 вересня, The Economist
 • Життя в добу розпізнавання обличчя
  24 вересня, The Economist
 • Про етапи подолання колоніальної залежності
  24 вересня, Ігор Лосєв
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено