Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
3 травня, 2017   ▪   Юрій Лапаєв   ▪   Версія для друку

ЗD-друк чи законодавство - що вбиває смарт-зброю?

Нові технології проти старих правил.
ЗD-друк чи законодавство - що вбиває смарт-зброю?

Новітні технології допомагають зробити наше життя простішим. В авто, смартфонах та інших гаджетах, навіть у звичайних побутових приладах на кшталт холодильника. Але залишається одна сфера, яка залишається майже незмінною століттями, куди поки що немає доступу високим технологіям.

Це виробництво індивідуальної стрілецької зброї. І справа не у відсутності винаходів. Навпаки, останні розробки завдяки приладам зчитування відбитків пальців чи радіочастотному скануванню дозволяють налаштувати пістолет чи гвинтівку таким чином, щоб дозволити користування лише конкретній людині або групі. Попри доволі великі переваги, які потенційно відкриває така смарт-зброя, в світі налічується лише невелика кількість концептів, що так і не потрапили у серійне виробництво. З боку громадян попит на такі новинки майже відсутній.

В Сполучених Штатах, які відомі своєю особливою культурою користування зброєю, розробка смарт-зброї зіткнулася з потужним спротивом з боку правозахисних організацій, які відстоюють другу поправку до Конституції США. Тому, гіганти індустрії типу Smith & Wesson та Colt хоча і мали спроби створити розумну короткоствольну вогнепальну зброю, повернулися до класичної старої схеми. Colt  ще у 1997 році запропонував свої перші проекти зброї, що зв’язувалася зі спеціальним браслетом на руці власника, але цей проект було заморожено. У 2001 році Smith & Wesson підписав угоду з адміністрацією тодішнього президента США Білла Клінтона щодо розробки вогнепальної зброї із додатковими системами безпеки. Втім і цю розробку було поховано під тиском громадськості. Прихильники володіння зброєю зазначають, що саме простота експлуатації є основною перевагою звичайного пістолета. На їхню думку, новітні технології лише додають шансів виникнення несправностей, вбиваючі простоту та надійність, притаманну механічним зразкам зброї. Згадуючи кількість раптових зупинок в роботі комп’ютерів чи помилок у смартфонах, власники зброї не хочуть ризикувати опинитися сам на сам із нападником чи грабіжником з непрацюючим засобом захисту. Крім того, існують певні побоювання, що такі технології можуть мати подальший розвиток і стануть єдиним легально доступним варіантом для користування, що продавці та власники вогнепальної зброї розцінюють як певну неприйнятну форму соціалістичного контролю з боку держави.

Фотогалерея: ВМС США випробували найбільший в історії есмінець типу USS Zumwalt

Однак, у часи, коли все частіше відбуваються масові вбивства, настрої громадян змінюються. І у нових технологій з’являються свої фанати. Вони вірять, що такі новинки здатні забезпечити нормальний підхід до запобігання таким трагедіям без порушення прав і свобод громадян. Наприклад, попередній президент США Барак Обама свого часу порівняв зброю зі смартфонами, питаючи «якщо ми можемо зробити такі налаштування, що буде неможливо розблокувати телефон без коректного відбитку пальця, чому ми не можемо зробити це з пістолетом?» А розробники продовжують створювати концепти розумної зброї, яка б могла задовольнити обидві сторони цієї суперечки. Однак, зазвичай, рух в справі створення більш безпечної зброї, які і решта питань пов’язаних з Другою поправкою, в США є питанням не стільки технічним, скільки політичним і залежить переважно від настроїв господаря Білого дому. Своє бачення питань пов’язаних із володінням зброї встиг виказати і новий президент США Дональд Трамп. Під час конвенції Національної стрілецької асоціації (National Rifle Association of America, NRA - некомерційна організація, що об'єднує прихильників права громадян на зберігання та носіння вогнепальної зброї), що відбулася 28 квітня цього року в Атланті він заявив: «Восьмирічна атака на права, що гарантовані Другою поправкою, остаточно провалилася. Тепер у Білому домі у вас з'явився справжній друг і чемпіон». За його словами, федеральні агентства припинять переслідування законослухняних власників зброї. «Уряд більше не буде саботувати ваші права і свободи», підкреслив Трамп.

А поки політики вирішують як обмежити легальну зброю для громадян, прогрес надає можливість майже кожному бажаючому обійти будь-які законодавчі перешкоди та отримати вже нелегальну. Про друк пістолету з допомогою технологій 3D-друку повідомлялося відносно давно, в мережі Інтернет навіть були викладені креслення для самостійного виробництва.  Втім перші надруковані зразки були дуже далекі від ідеалу і не могли похвалитися надійністю у порівнянні з класичними технологіями. Але наука не стоїть на місці, і ось вже у березні 2017 року Центр підтримки замовлень Армії США (United States Army Acquisition Support Center, USAASC) розробив і офіційно випробував гранатомет, виготовлений за допомогою 3D-принтера. Мова йде про копію штатного підствольного гранатомета   M203, всі частини  якого крім з’єднувальних елементів та пружин були надруковані. Випробувальна версія отримала пістолетну рукоятку та приклад, що зробило цей зразок самостійною зброєю. На створення зброї було витрачено близько 80 годин роботи, замість місяців за класичною технологією. Крім самого гранатомету були надруковані й навчальні боєприпаси до нього.  Передбачається, що ця технологія, яка отримала назву Прискореного друку артилерії та боєприпасів (Rapid Additively Manufactured Ballistics Ordnance, RAMBO) дозволить значно полегшити та прискорити ремонт озброєння безпосередньо в районі бойових дій.

Читайте також: Нова ядерна бомба Дональда Трампа

Створення більш безпечної «розумної зброї» чи випробування надрукованих гранатометів  - все це поки що залишається  для України науковою фантастикою. В країні відсутнє законодавство щодо володіння громадянами короткоствольною вогнепальною зброєю, а вітчизняні зброярі поки що не можуть похвалитися істотними успіхами в справі створення стрілецької зброї. Відомі проекти типу «Гопака» чи «Малюка» є лише черговими варіантами переробки автомата Калашнікова і залишаються  виставковими зразками, так і не потрапивши в серійне виробництво. А вдалі розробки – радше екзотика, особливо в зоні АТО, де і далі переважає стара зброя родом з СРСР.
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • На балконі нашого офісу Вася смачно затягується цигаркою, яку підкурює від іншої цигарки, і продовжує свій монолог у мій бік, але вже й не дивиться на мене: — Так, а ще мені треба, щоб ти начитав для радіо українські класні прислів’я, ще картинка, ще... — я вже й не слухаю. Усі його слова далі звучать як «бла-бла-бла», а в моїй голові народжується діалог для опонування.
  18 листопада, Тарас Білка
 • Івона Костина, заступниця керівника громадської організації «Побратими», яка займається психосоціальною адаптацією ветеранів, була координатором команди Іnvictus Games в Україні. У вересні в рамках цих ігор в Канаді вона відвідала дві тематичні конференції й поділилася отриманим досвідом.
  17 листопада, Ганна Чабарай
 • Кажуть, якщо довго й наполегливо про щось мріяти, мрія обов’язково здійсниться. Можливо, українські політики в це не вірять, але після Революції гідності вони справляли враження безнадійних, але наполегливих мрійників, бо використовували чи не кожну можливість, щоб публічно заявити про необхідність «плану Маршалла» для України.
  17 листопада, Любомир Шавалюк
 • Велика чистка в Саудівській Аравії: Мугаммад ібн Салман посуває конкурентів на владу
  17 листопада, The Economist
 • Запекла боротьба точиться навколо Укрзалізниці з моменту перетворення її на ПАТ у жовтні 2015-го. За цей час там п’ять разів міняли керівників, вона виводилася з підпорядкування Мінінфраструктури й повернулася назад. Усе це відбувається на тлі корупційних скандалів, реформаторських невдач і зростання збитковості. Проблеми УЗ виходять далеко за межі владних кабінетів і корпоративної бухгалтерії, оскільки вона забезпечує 50% усіх пасажирських і понад 80% вантажних перевезень країни. І якщо найближчим часом там не почнуться ґрунтовні реформи, вона може стати серйозною перешкодою для розвитку країни.
  17 листопада, Максим Віхров
 • Тривала епопея з призначенням очільника Державного бюро розслідувань добігає свого кінця. Конкурсна комісія, яка понад рік проводила відбір кандидатів на посади голови Держбюро і його заступників, нарешті визначилася із прізвищами.
  17 листопада, Станіслав Козлюк
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.