Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
18 квітня, 2017   ▪   Ольга Ворожбит   ▪   Версія для друку

Світ про Україну: експертна відповідь Тіллерсону та ковбаса замість реформ

Цього тижня у фокусі світових медіа найбільше були українські реформи та майбутнє уряду Гройсмана.
Світ про Україну: експертна відповідь Тіллерсону та ковбаса замість реформ

Після “риторичної”, за словами прес-служби, американського держсекретаря Рекса Тіллерсона фрази про те, чому американські платники податків мають перейматися ситуацією в Україні, західні журналісти та аналітики не полінувалися йому пояснити чому.

"Риторичне чи ні, питання Рекса Тіллерсона потребує відповіді", - вважає американська публіцистика Енн Епплбом. На її думку відповідь на це питання має бути, так. "Але не обов'язково з причин, які будуть значущими для СЕО нафтової компанії". Про це вона пише у своїй колонці для The Washington Post.

"Американські компанії заробляють мільярди доларів у Європі. Американські лідери вже давно можуть розраховувати на європейську підтримку по всьому світу в економічних, політичних та наукових питаннях. Це неідеальний альянс, але це незвичний альянс, який тримається разом  на спільних цінностях так само як і на спільних інтересах. Якщо Україна, країна із 43-мільйонним населенням буде постійно пов'язана із Європою, вона так само буде зоною миру та торгівлі. 
З часу російського вторгнення до України, агресивна, осміліла Росія все більше загрожує європейській безпеці та добробуту, так само як і європейському альянсу із США", - пояснює Епплбом. Вона ж наголошує у своєму тексті про те, що Росія підтримує антиамериканських, антинатівських та недемократичних кандидатів по всьому континенту. Вже протягом довгого часу ця політика загрожувала американським бізнес інтересам та американським політичним інтересам по всьому континенту та по всьому світу. "Але я маю визнати", - продовжує Епплбом, - "немає розрахунку, який міг би це довести. Немає тут нічого, що могло б апелювати до СЕО чи його акціонерів. Що б ми не інвестували в Україну - "кредити" МВФ чи допомогу, не даватиме негайного прибутку".

Читайте також:  Весняна активність військових

На це ж запитання на сайті аналітичного центру Brookings відповідає колишній посол США в Україні Стівен Пайфер. Він наводить три аргументи того, чому "американські платники податків мають бути зацікавленими Україною". 
По-перше, бо Україна - це надійний міжнародний партнер для США. Як приклад цього Пайфер зазначає: "Наприкінці 90-х Київ погодився узгодити свою політику нерозповсюдження ядерної зброї із Вашингтонською. Одним із негайних результатів цієї угоди було те, що Україна скасувала контракт, за яким українська компанія «Турбоатом» мала поставити турбогенератор на атомну станцію, яку росіяни будували в іранському місті Бушер”.

Другою причиною, на думку Пайфера, є Будапештський меморандум. У 1994 році в рамках угоди, згідно з якою Україна відмовилася від стратегічної ядерної зброї на своїй території, президенти США, Росії та України, а також прем'єр-міністр Великобританії, уклали Будапештський меморандум про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї.
Цей меморандум був "ключовим елементом угоди, завдяки якій позбулися 1900 стратегічних атомних боєголовок. Вони могли бути спрямовані на США". Як пише Пайфер, ця угода багато значила для Вашингтона.

Третя причина, через яку американські платники податків мають бути зацікавлені у мирній ситуації в Україні - це зміцнення європейської безпеки. "В Україні та поза нею російська агресія є фундаментальним викликом безпековому порядку після холодної війни і підіймає питання про те, до чого ще може вдатися Кремль", - вважає Пайфер і додає, що саме підтримуючи Україну та вдаючись до політичних та економічних санкцій, Захід може дати зрозуміти Москві, що така її поведінка може мати відповідні наслідки.

Читайте також: G7 і візит Тіллерсона до Москви: З яким настроєм поїхали?

"Український патріотизм стримав путінське вторгнення", - пише у своєму матеріалі, який з'явився спершу на сайті аналітичного центру "Atlantic Council", потім на сайті американського тижневика "Newsweek" публіцист Пітер Дікінсон.

"Що Москві не вдалося передбачити, то це хвилю патріотизму, який зріс по всій Україні в результаті гібридного нападу Росії. Тисячі українців взяли зброю до рук навесні 2014-го року, сформувавши добровольчі батальйони, які зміцнили тонку наче папір оборону країни і зупинили просування Росії", - пише він у своєму матеріалі.

Журналіст також відзначає, що за військовими добровольцями стояли цивільні, які забезпечували логістику. "Це військове чудо врятувало Україну і залишило Кремль в його нинішньому становищі", - пише він.

Темп реформ в Україні - надто повільний. Зараз Міжнародний Валютний Фонд хотів би бачити в Україні швидкий успіх. Ці тижні є вирішальними, однак спершу уряд має пережити їх. Про це пише у своєму матеріалі, цитуючи власну розмову із представником МВФ в Києві Жеромом Вашером, журналіст Neue Zürcher Zeitung Матіас Бенц. 

"Темп структурних реформ повинен зараз значно зрости", каже в коментарі виданню Жером Вашер. Без МВФ, як найбільшого міжнародного донора, Україна не пережила б кризи останніх років. Журналіст швейцарського видання відзначає, що не все у ситуації із реформами в Україні так погано, однак протягом останнього року, за урядування прем'єра Гройсмана темп дуже сповільнився.

Крім того, у статті відзначається, що корупція та брак верховенства права є одними із найголовніших причин, чому інвестиційний та бізнес-клімат в країні не найкращий. "Багато міжнародних інвесторів знаходяться на лінії кордону і очікують", - відзначає в коментарі виданню Вашер.

Читайте також: Після атаки. Тріумф Трампа та нові загрози

"Згідно з підрахунками, економічне зростання в Україні може збільшитися на 4% щороку, якщо рівень корупції знизиться до рівня Центральної Європи... Попри те, виклики залишаються значними: навіть із проведеними реформами, потрібно буде принаймні одне покоління поки Україна хоча б так-сяк зрівняється із схожими за іншими показниками країнами регіону", - відзначає Бенц.

Утім, як підсумовує у своєму матеріалі журналіст, спершу урядові треба пережити наступні тижні. Після року перебування на посадах, урядові Гройсмана можуть висунути вотум недовіри. "Цей короткий термін, що залишився, уряд має використати для того, щоб проштовхнути потрібні структурні реформи. А це показує, що в наступні тижні у Києві говоритимуть про ковбасу", - підсумовує Бенц.
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Експертиза, яка дає змогу вийти за межі лише виробництва культурного проекту й піднятися до рівня стратегування і, що головне, втілення тих стратегій у життя, — це дуже рідкісна річ в українському культурному середовищі. У наших реаліях навіть міністр культури має бути бодай трохи митцем, але чомусь не обов’язково професійним менеджером і політиком, здатним аналізувати статистичні дані, розуміти політичні наслідки слів та дій, а також передбачати ефективність інвестицій.
  18 листопада, Тетяна Філевська
 • На балконі нашого офісу Вася смачно затягується цигаркою, яку підкурює від іншої цигарки, і продовжує свій монолог у мій бік, але вже й не дивиться на мене: — Так, а ще мені треба, щоб ти начитав для радіо українські класні прислів’я, ще картинка, ще... — я вже й не слухаю. Усі його слова далі звучать як «бла-бла-бла», а в моїй голові народжується діалог для опонування.
  18 листопада, Тарас Білка
 • Івона Костина, заступниця керівника громадської організації «Побратими», яка займається психосоціальною адаптацією ветеранів, була координатором команди Іnvictus Games в Україні. У вересні в рамках цих ігор в Канаді вона відвідала дві тематичні конференції й поділилася отриманим досвідом.
  17 листопада, Ганна Чабарай
 • Кажуть, якщо довго й наполегливо про щось мріяти, мрія обов’язково здійсниться. Можливо, українські політики в це не вірять, але після Революції гідності вони справляли враження безнадійних, але наполегливих мрійників, бо використовували чи не кожну можливість, щоб публічно заявити про необхідність «плану Маршалла» для України.
  17 листопада, Любомир Шавалюк
 • Велика чистка в Саудівській Аравії: Мугаммад ібн Салман посуває конкурентів на владу
  17 листопада, The Economist
 • Запекла боротьба точиться навколо Укрзалізниці з моменту перетворення її на ПАТ у жовтні 2015-го. За цей час там п’ять разів міняли керівників, вона виводилася з підпорядкування Мінінфраструктури й повернулася назад. Усе це відбувається на тлі корупційних скандалів, реформаторських невдач і зростання збитковості. Проблеми УЗ виходять далеко за межі владних кабінетів і корпоративної бухгалтерії, оскільки вона забезпечує 50% усіх пасажирських і понад 80% вантажних перевезень країни. І якщо найближчим часом там не почнуться ґрунтовні реформи, вона може стати серйозною перешкодою для розвитку країни.
  17 листопада, Максим Віхров
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.