Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
17 лютого, 2017   ▪   Ольга Ворожбит   ▪   Версія для друку

Останнє американське попередження

15 лютого новий американський міністр оборони Джеймс Меттіс перебував зі своїм першим офіційним візитом у Брюсселі, який закінчився ультиматумом європейським партнерам. І це знову поставило руба питання оборонних видатків у країнах ЄС та майбутнього НАТО.
Останнє американське попередження
Фото: reuters

«Америка виконає свої зобов’язання», — сказав генерал Джеймс Меттіс під час свого першого візиту до Брюсселя на посаді міністра оборони США. І додав: «Але якщо ваші країни не хочуть, щоб Сполучені Штати зменшили свої зобов’язання перед Альянсом, кожна столиця повинна зробити свій внесок у підтримку нашої спільної безпеки». Що мав на увазі Меттіс? Підвищити видатки на оборону. На сьогодні лише чотири європейські країни виділяють необхідні 2%: Велика Британія (2,2%), Греція (2,4%), Естонія (2,1%) та Польща (2%), а в межах Альянсу потрібну частку окрім них виділяє тільки США (3,6%).

Частка видатків європейських країн на оборону становить 1,2–1,3%. Це, як пише у своїй колонці на сайті Politico дослідник Фабріс Потьє, надзвичайно мало, особливо коли взяти до уваги, що рівень ВВП країн ЄС вищий, ніж у США.

Ще у 2014 році, на початку збройної агресії Росії проти України, країни НАТО домовилися підвищувати видатки на оборону. Однак цей процес відбувається повільно. Особливо не поспішають збільшувати оборонні витрати країни з великими економіками, чиї видатки могли б змінити хід гри. «Маючи найвищий ВВП у Європі та найсильнішу економіку, Німеччина є swing state («штат, що вагається» — термін, який пов’язаний з американськими виборами і який характеризує штат, де до кінця підрахунку суперники мають приблизно однакову кількість голосів. — Ред.) європейської оборони. Спрямовуючи на цю сферу рекомендовані 2% ВВП, Берлін додасть $30 млрд оборонних видатків у Європі, а це майже третина всієї суми ($100 млрд), яку буде зібрано, якщо європейські члени та Канада досягнуть поставлених цілей», — зазначає Потьє.

Читайте також: Відставка Майкла Флінна: Чому вона вказує на неприпустимі помилки в системі національної безпеки США

Меттіс, якого в ЄС вважають другом через його ставлення до НАТО, по приїзді назвав Альянс «своїм другим домом». Це дало змогу європейським партнерам зітхнути з полегшенням, особливо коли він додав, що «НАТО є фундаментальною основою для США», і заявив про «сильну підтримку НАТО президентом Трампом». Однак далі американський міністр поставив умову: чіткий план підвищення оборонних видатків уже до кінця року, бо «американські платники податків не можуть більше брати на себе непропорційну частку оборони західних цінностей». А також додав, що американці не можуть турбуватися «за майбутнє ваших дітей більше, аніж ви самі».

Його меседж про підвищення видатків на оборону знайшов підтримку серед інших міністрів. Зокрема, як заявила міністр оборони Німеччини Урсула фон дер Лайєн, нечесно, що європейські члени Альянсу не забезпечують і половини того, що виділяють США (це знову ж таки попри те, що ВВП європейських країн сукупно перевищує американський показник).

Однак сам по собі ультиматум німецькі ЗМІ сприйняли не зовсім схвально. Так, Die Welt назвала цю заяву «вибуховою». «Відвернувшись від Європи, США можуть залишити своїх партнерів по НАТО у стані великої тривоги. Сполучені Штати за часів Барака Обами серйозно збільшили власну заангажованість у Східній Європі. Тоді було надіслано танкову бригаду до Польщі». Як зазначає видання, вихід США також частково надішле меседж Росії, що «Захід робить помилку».

Читайте також: Відроджений фронт холодної війни

Утім, саме вказуючи ще раз на російську загрозу, Меттіс наголошував на потребі збільшити нарешті оборонні видатки до потрібного рівня.

Як пише американська The Washington Post, ультиматум Меттіса матиме найбільший вплив на Німеччину. «Якщо вона досягне позначки 2%, то збільшить свої видатки на оборону до $75 млрд на рік, що перевищить навіть британські видатки на військо. Це буде серйозна зміна для країни з тривалою пацифістською традицією, що стримувала її від збільшення частки своєї присутності у глобальній оборонній сфері відповідно до рівня власної економіки», — зазначає видання. Про повоєнні доктрини як бар’єр для нарощування оборонного бюджету саме для Німеччини пише у своїй колонці і Фабріс Потьє, однак зауважує, що Меркель має приклад борця із цією проблемою (у разі якщо їй вдасться стати канцлером ще на один термін): «Конрад Аденауер свого часу їх поборов, вирішивши переозброїти військо Західної Німеччини, попри поради своєї ж партії у 1950-х».

Тема майбутнього НАТО та співпраці ЄС та США за Адміністрації Дональда Трампа буде однією з центральних на цьогорічній Мюнхенській безпековій конференції, що розпочалася сьогодні. Її учасниками будуть і міністри оборони країн ЄС, і їхній американський колега Джеймс Меттіс. Тому про згадані проблеми не раз ще говоритимуть протягом цих вихідних. Однак ультиматум лишатиметься незмінним, європейським партнерам треба серйозно задуматися над його виконанням.

 

 
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • На балконі нашого офісу Вася смачно затягується цигаркою, яку підкурює від іншої цигарки, і продовжує свій монолог у мій бік, але вже й не дивиться на мене: — Так, а ще мені треба, щоб ти начитав для радіо українські класні прислів’я, ще картинка, ще... — я вже й не слухаю. Усі його слова далі звучать як «бла-бла-бла», а в моїй голові народжується діалог для опонування.
  18 листопада, Тарас Білка
 • Івона Костина, заступниця керівника громадської організації «Побратими», яка займається психосоціальною адаптацією ветеранів, була координатором команди Іnvictus Games в Україні. У вересні в рамках цих ігор в Канаді вона відвідала дві тематичні конференції й поділилася отриманим досвідом.
  17 листопада, Ганна Чабарай
 • Кажуть, якщо довго й наполегливо про щось мріяти, мрія обов’язково здійсниться. Можливо, українські політики в це не вірять, але після Революції гідності вони справляли враження безнадійних, але наполегливих мрійників, бо використовували чи не кожну можливість, щоб публічно заявити про необхідність «плану Маршалла» для України.
  17 листопада, Любомир Шавалюк
 • Велика чистка в Саудівській Аравії: Мугаммад ібн Салман посуває конкурентів на владу
  17 листопада, The Economist
 • Запекла боротьба точиться навколо Укрзалізниці з моменту перетворення її на ПАТ у жовтні 2015-го. За цей час там п’ять разів міняли керівників, вона виводилася з підпорядкування Мінінфраструктури й повернулася назад. Усе це відбувається на тлі корупційних скандалів, реформаторських невдач і зростання збитковості. Проблеми УЗ виходять далеко за межі владних кабінетів і корпоративної бухгалтерії, оскільки вона забезпечує 50% усіх пасажирських і понад 80% вантажних перевезень країни. І якщо найближчим часом там не почнуться ґрунтовні реформи, вона може стати серйозною перешкодою для розвитку країни.
  17 листопада, Максим Віхров
 • Тривала епопея з призначенням очільника Державного бюро розслідувань добігає свого кінця. Конкурсна комісія, яка понад рік проводила відбір кандидатів на посади голови Держбюро і його заступників, нарешті визначилася із прізвищами.
  17 листопада, Станіслав Козлюк
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.