Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
26 вересня, 2016   ▪   Ольга Ворожбит   ▪   Версія для друку

Світ про Україну: людський капітал як порятунок для демократії та Нідерланди, що "добивають" Майдан

Минулого тижня світові ЗМІ писали про передачу Україні права проводити фінал Ліги чемпіонів, мододих українських політиків та спростовували чутки про польських військових на Донбасі
Світ про Україну: людський капітал як порятунок для демократії та Нідерланди, що "добивають" Майдан

В американському спеціалізованому журналі Foreign Affairs вийшла стаття професора Ратгерського університету, американського історика українського походження Олександра Мотиля присвячена 25-річчю української незалежності.

Мотиль перераховує всі можливі геополітичні виклики, з якими може зіткнутися Україна в наступні роки (зосереджені на внутрішніх проблемах США, слабка Європа, сильна або дезінтегрована Росія). Він пише, що Україні таки доведеться зіткнутися з якимись з цих викликів або їхніми комбінаціями, тож українські політики повинні виробити серйозний набір принципів, аби їм протистояти.

"По-перше, Київ повинен зробити своїм першочерговим, стратегічним пріоритетом власне виживання як незалежної, демократичної держави. Всі інші проблеми повинні бути підпорядковані цьому. Це означає, перш за все, зміщення політичної уваги з Криму і окупованого Донбасу до держави і державного будівництва у вільній Україні. Це не має означати визнання російської анексії, але Київ повинен жити з тимчасовою втратою цих регіонів або їх квазі-реінтеграцією на конфедеративних умовах, для того щоб зосередитися на важкому, але давно назрілому процесі реструктуризації, яка необхідна, щоб зробити вестернізацію України незворотним процесом і мінімалізувати її уразливість до російської агресії", - вважає Мотиль.

Читайте також: Французький політолог Матьє Булег: "Мінські угоди безперспективні, але неминучі"

По-друге, на його думку, Україна повинна розуміти, що вона сама відповідає за своє виживання. Хоча Європа і США повинні визнати, що путінська Росія стала екзистенційною загрозою, жодна західна країна в даний час не готова відмовитися від своїх надій на зближення і воювати з Росією від імені України”, - додає він.

По-третє, зазначає американський професор, виживання України ґрунтується на чотирьох взаємопов'язаних принципах: сильному війську, сильній економіці, сильній демократії, і патріотичному населенні. “Жоден пункт не може існувати без іншого”, - наголошує він.

Крім того, нагадує Мотиль, Україні потрібно зробити економічне зростання своїм негайним пріоритетом і зробити все можливе, щоб знищити корупцію.

“Протягом перших 25-ти років незалежності Україна виживала в основному тому, що ніхто не загрожував її існуванню. Це змінилося назавжди, і Україна повинна навчитися жити з постійною російською загрозою, а також імовірністю дедалі більшої індиферентності Заходу. Перш за все, Україна повинна стати східноєвропейським економічним тигром. Якщо цього не станеться, то країна може не дожити до власного 50-річчя як суверенна держава”, - вважає професор.

"Всупереч поширеним переконанням українці змінюють хід своєї боротьби за демократію”, - пише Ілля Лозовський у своєму блозі на Foreignn Policy.

“Якщо ви, як і я, переконані, що демократія — це найбільша надія людства — то нинішні часи у цьому демотивують”, - каже автор. Утім, на його думку, Україна тут виняток. Лозовський цілком усвідомлює, що його думка може здаватися дещо перебільшеною, адже таке складно сказати про країну, що отримавши незалежність 25 років тому, весь цей час “тонула в стагнації та олігархії”.

“Незважаючи на багато політичних недоліків, країна змінилася. Точніше, змінився український народ. І зрозуміти природу цієї зміни (з чого вона постала і що може зробити) допомагає спрямувати нашу увагу на один фактор, який робить можливою справжню демократію: повільне, кропітке зростання демократичного людського капіталу. Саме цей фактор понад усі інші зумовив зміну в Україні та може зробити те ж саме деінде у наступні роки”, - вважає автор. Він також додає, що виховання (людського — Ред.) капіталу є настільки важливим, оскільки революції на кшталт Євромайдану мають свої межі, і вони очевидні.  

Читайте також: Едвард Лукас про те, що вбиває західну демократію

Роздумуючи про необхідність виховання такого людського капіталу, автор розповідає про молодих українських реформаторів, згадуючи Світлану Заліщук, Сергія Лещенка та Мустафу Найєма, Реанімаційний пакет реформ, адвокатку Олену Сотник. Усі вони мали досвід бодай короткого навчання закордоном на спеціалізованих програмах. Це, на думку автора, було важливим вкладом.

Польське видання Rzeczpospolita опублікувало інтерв'ю із голландським політиком-популістом Тьєррі Боде, з чиєї ініціативи у Нідерландах відбувся референдум щодо асоціації України з ЄС.

Матеріал вийшов під заголовком “Голландія добиває Майдан”. Одним із запитань польського журналіста було таке: українці заплатили таку високу ціну, то чи не мали б вони щонайменше отримати нагороду у вигляді угоди? На це голландський популіст відповів, що народи мають право вказувати своїм лідерам на відповідальність за те, що вони зробили.
Риторика Боде звична для євроскептиків та популістів. На його думку, Брюссель призвів до дестабілізації усього регіону, а українці живуть набагато гірше ніж могли б, якби "Брюссель діяв мудро". Ну, і звісно ж голландським популіст знає краще ніж українці, з ким Україні треба мати договір про вільну торгівлю.

Читайте також: Бачу те, що зручно. У чому помиляються реалісти нашого часу

Американська Washington Post пише про занепокоєння щодо передачі проведення фіналу Ліги Чемпіонів до України

“Політичне суперництво Росії та України розшириться і на світ футболу наступного року, оскільки країни намагатимуться перевершити одна одну, приймаючи дві найбільші події цього виду спорту”, - пише видання.

Видання, зокрема, зазначає, що так само як і в сусідній Росії в Україні є побоювання щодо проявів расизму та насилля, пов'язаних із футболом.
 
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • В останній день роботи Форуму видавців у Львові Тиждень.ua поговорив з відомим британським юристом-міжнародником Філіпом Сендсом – автором нон-фікшну про Львів, у якому, на додачу до магістральної теми історичної пам’яті й забуття, піднімаються й болючі питання щодо українського минулого часів Другої світової війни.
  22 вересня, Олена Кухар
 • Як упорядкувати медійний простір, не зазіхаючи на свободу слова
  22 вересня, Денис Казанський
 • Протягом поточного півріччя, з липня до грудня 2017-го, Естонія головує в Раді Європейського Союзу. З міністром закордонних справ країни під час його візиту до Києва Тиждень обговорив позицію Естонії в питанні розташування миротворців у Східній Україні, очікування від наступного саміту Східного партнерства, а також відносини між Україною та Естонією й Україною та ЄС.
  22 вересня, Анна Корбут
 • Є проблемка. Смішна, якщо розглядати її в контексті міста, у якому вже три роки йде війна. Але якщо подивитися на це питання в масштабах невеликої родини, статок якої нижче середнього, проблема виявляється великою та серйозною.
  22 вересня, Вікторія Малишева
 • На запитання, чи змінилося щось у їхньому житті через оголошене перемир’я, мешканці маленького селища Піски, яке входить до складу горлівського Зайцевого, відповідають гіркою посмішкою. І перепитують: про яке саме з колись оголошених ідеться? Бо щодня вони відчувають різні відтінки цього дивного явища, якого насправді немає...
  21 вересня, Єлизавета Гончарова
 • Через несприйняття Трампом домовленостей Барака Обами з Тегераном світ може стати небезпечнішим
  21 вересня, The Economist
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено