Світ

  ▪   Підготувала: Ольга Ворожбит

Експерти: Україна має стати активом для європейського енергетичного сектора, а не тягарем

Ключовим під час обговорення була доповідь старшого наукового співробітника Атлантичної Ради Андерса Аслунда. Основним меседжем його доповіді було те, що Україна протягом останнього року вже багато зробила у плані реформування свого енергетичного сектора, однак звісно ж повинна продовжити розпочате. Експерт виділив основні пункти щодо того, що треба ще зробити:

1) Усі ціни на енергетичні ресурси мають бути уніфіковані;

2)Потрібно розвинути енергетичні ринки;

3) Україні потрібен незалежний енергорегулятор;

4) Потрібна повна прозорість дій в енергетичному секторі;

5) Розділити Нафтогаз, про що дискусії тривають вже давно

6) Відкликати газові контракти з Росією, укладені у 2009-му

На думку Аслунда, одним із найважливіших елементів у реформуванні українського енергосектора є припинення купівлі російського газу. “Це в по суті корупційний метод і спосіб купівлі українських політиків”, - вважає Аслунд. Фірташ, на його думку, був по суті російським агентом у торгівлі України з Росією, адже у нього були “російські гроші, щоб купувати українських політиків”. Європейську спільноту Аслунд закликає до більшої наполегливості у проведенні розслідування щодо Газпрому, адже окрім того, що це свідчитиме про відсутність подвійних стандартів у роботі з клієнтами, це також буде і спосіб підтримати Україну на міжнародному рівні. “Не багато країн є настільки корумпованими і настільки відкритими у тому, щоб говорити про це. Такий підхід має бути добрим ґрунтом для проведення реформ в Україні”. - підсумував Аслунд.

Читайте також: Відкладена революція

З українського боку була присутня депутат Верховної Ради, заступник голови комітету з питань паливно-енергетичного комплексу Ольга Бєлькова. Вона погодилася з Аслундом у тому, що Україні необхідний новий незалежний енергорегулятор.“Якщо прибрати корупцію із енергетичного сектора, це прибере 80% корупції з України в цілому”, - вважає вона.

На відміну від Аслунда, Бєлькова вважає, що Україні потрібна допомога через інвестиції у видобуток енергоресурсів. “Нам потрібно збільшити можливості виробництва власних енергетичних ресурсів”, - вважає вона. На думку депутата, Україна може видобувати достатньо газу, але для розвитку цієї галузі потрібні інвестиції.

На думку Стіва Нікандроса, представника приватного сектора на цій дискусії, чия компанія працює у причорноморському регіоні, Україна  має величезний потенціал у видобутку газу.

“70 мільйонів кубометрів газу Україна виробляла на початку 80-х і разом із новим притоком інвестицій могла б стати ключовим експортером газу до Європи.

Читайте також: У кого вчитися

Більш скептичним щодо розвитку енергетичного сектора в Україні виявився старший науковий співробітник Центру стратегічних та міжнародних студій Едвард Чоу. На його думку серед проблем в Україні на сьогодні є відсутність об'єднаної команди реформаторів в енергетичному секторі. Він погодився із попередніми учасниками дискусії щодо необхідності відкликання газових договорів 2009-го року. Також, на його думку, потрібно реформувати НАК “Нафтогаз”. “Я б підірвав Нафтогаз. Реформувати державну компанію дуже складно”, - зіронізував він. Чоу також підтримав попередніх спікерів щодо великого потенціалу України у секторі газовидобування. Утім, на його думку, основна проблема України у цій галузі не геологія як вважає багато експертів: “Україна має досить можливостей, що стати енергетично незалежною”, - вважає він. Для того щоб це здійснити потрібна політична воля і міжнародна спільнота може допомогти у розвитку цих можливостей. “Україна має стати активом для європейського енергетичного сектора, а не тягарем”, - підсумував Чоу.