Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
25 січня, 2016   ▪   Алла Лазарева   ▪   Париж   ▪   Версія для друку

Французький політолог: "Давоський форум став своєрідним Канським фестивалем для керівнків глобального рівня"

Александр Мельник - один з небагатьох політологів та представників університетського викладацького корпусу Франції, хто системно виступає з критикою режиму Путіна та підтримує перспективу членства України в НАТО. Викладає геополітику в університеті ICN Business School у Нансі-Метці. Автор книги "Розповісти Францію світу. Глобалізація: інструкція до використання". Тиждень розпитав політолога про геополітичні аспекти та доцільність таких самітів, як Міжнародний економічний форум у Давосі.
Французький політолог: "Давоський форум став своєрідним Канським фестивалем для керівнків глобального рівня"

Давоський форум щойно закінчив свою роботу. Наскільки, на Вашу думку, цей саміт вищої ліги політиків та керівників великих міждержавних підприємств відповідає геополітичним викликам сьогодення?

- На мою думку, цей міжнародний захід виправдовує себе тим, що відповідає вітальній потребі ХХІ століття — необхідності комунікації еліт. Щоб зрозуміти його концепцію, варто повернутися до витоків, до 1971 року. Тоді, за ініціативою скромного швейцарського економіста Клауса Шваба, Давос уперше став місцем зустрічі економічних та політичних керівників. Шваб волів запровадити глобальний підхід до рішення тих проблем, з якими стикалася тогочасна Європа, а також - познайомити європейців з механізмами американського менеджменту. Згодом форум збільшив формат з європейського до світового.

Треба зазначити, що, зокрема, французькі еліти від самого початку дуже стримано і навіть скептично ставилися до Давоського форуму. Як і до всього, що так чи інакше пов’язане зі Сполученими Штатами, їхнім впливом, World Trade Center, світовими фінансовими інституціями... Варто відзначити, що цього року сталися зміни. На Давоський форум вперше з’їздив французький прем’єр-міністр, ще й соціаліст, - Манюель Вальс. Жоден з його попередників на посаді не вважав за потрібне навідатися на цей саміт. Це означає, що Франція починає усвідомлювати: неузгодженість між глобалізованою економікою та політикою, яка в Європі стає все більше й більше національною, існує. Багатонаціональні підприємства давно не зважають на кордони. Уряди ж навпаки, рухаються в напрямку до їхнього зміцення. Глобальної політики не існує, натомість глобальних викликів не бракує. Я би сказав, що Давоський форум сьогодні — це ніби такий барометр, що дозволяє, наче під лупою, роздивитися найгостріші проблеми світу.

Читайте також: Французький економіст: "У Давосі бракувало дебатів про майбутнє ЄС"

Власне, наскільки, на Вашу думку, провідні теми форуму визначені адекватно до найбільших проблем планети? Наскільки достатню увагу, скажімо, було надано темі війни, зокрема, в Україні та в Сирії?

- Форум зосередився на проблемах міграції та клімату. Вони дійсно гострі. Можливо, бракувало обговорення такої проблеми, як гальмування європейського розвитку, майбутнього Європи. Євросоюз все більше нагадує “Титанік”, що йде до дна. Ви подивіться, що відбувається? Іспанія ніяк не дасть собі ради, щоб поставити до дії новий уряд, у Франції буяє й квітне популізм, Велика Британія розмірковує над можливим виходом з Європейського Союзу... Сполучення різнорівневих та різнопланових криз, що накопичилися в ЄС, поступово вбивають систему засадничих принципів, заради втілення яких і створювався Євросоюз.

Комунікація, дискусії між очільниками найвпливовіших у світі фінансових структур, політиками вищої ланки та керівниками найбільших підприємств необхідні. Яка їхня глибина та якість? Покаже час. Давоський форум став чимось подібним до Канського фестивалю для керівників глобального рівня.

Читайте також: Stratfor про найближче десятиліття: занепад Росії, криза ЄС та зміцнення Туреччини

Стосовно обох воєн, в Україні та в Сирії. Ми спостерігаємо, як постійно розширюється територія сучасної війни. Про стандартні формати класичних воєн більше не йдеться. Мова нині - про принципово нові механізми домінації та експансії — гібридні технології, що формують новий геополітичний контекст. Обидві війни, в Україні та в Сирії, пов’язані фактором російської збройної присутності. Показово, що у дебатах у Давосі неодноразово виникала тема агонії режиму Путіна.

Ви вважаєте, що ця агонія швидко дійде до свого логічного завершення?

- Особисто я ще 5 років тому висловив переконання, що путінська система правління неминуче зазнає краху. Ерозія архаїчної путінської моделі, котра базується виключно на продажу сировини, стає очевидністю для все більшого кола впливових людей. З Росією склалася така ситуація: цілий світ ніби й відчуває свою причетність, але не знає, що робити далі. Всі спостерігають, як закритий на собі, все більше від”єднаний від світових процесів режим сповзає в прірву. Не беруся прогнозувати точну дату. Проте переконаний, що режим впаде.
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Як автоматизується полювання на відмивачів грошей
  19 листопада, The Economist
 • Експертиза, яка дає змогу вийти за межі лише виробництва культурного проекту й піднятися до рівня стратегування і, що головне, втілення тих стратегій у життя, — це дуже рідкісна річ в українському культурному середовищі. У наших реаліях навіть міністр культури має бути бодай трохи митцем, але чомусь не обов’язково професійним менеджером і політиком, здатним аналізувати статистичні дані, розуміти політичні наслідки слів та дій, а також передбачати ефективність інвестицій.
  18 листопада, Тетяна Філевська
 • На балконі нашого офісу Вася смачно затягується цигаркою, яку підкурює від іншої цигарки, і продовжує свій монолог у мій бік, але вже й не дивиться на мене: — Так, а ще мені треба, щоб ти начитав для радіо українські класні прислів’я, ще картинка, ще... — я вже й не слухаю. Усі його слова далі звучать як «бла-бла-бла», а в моїй голові народжується діалог для опонування.
  18 листопада, Тарас Білка
 • Івона Костина, заступниця керівника громадської організації «Побратими», яка займається психосоціальною адаптацією ветеранів, була координатором команди Іnvictus Games в Україні. У вересні в рамках цих ігор в Канаді вона відвідала дві тематичні конференції й поділилася отриманим досвідом.
  17 листопада, Ганна Чабарай
 • Кажуть, якщо довго й наполегливо про щось мріяти, мрія обов’язково здійсниться. Можливо, українські політики в це не вірять, але після Революції гідності вони справляли враження безнадійних, але наполегливих мрійників, бо використовували чи не кожну можливість, щоб публічно заявити про необхідність «плану Маршалла» для України.
  17 листопада, Любомир Шавалюк
 • Велика чистка в Саудівській Аравії: Мугаммад ібн Салман посуває конкурентів на владу
  17 листопада, The Economist
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.