Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
22 січня, 2016   ▪   Алла Лазарева   ▪   Париж   ▪   Версія для друку

Французький економіст: "У Давосі бракувало дебатів про майбутнє ЄС"

Cьогодні в Давосі завершує роботу щорічний Всесвітній економічний форум. У ньому взяли участь понад півсотні голів держав та урядів, а також близько тисячі керівників найбільших багатонаціональних підприємств. Про те, наскільки ефективними та актуальними були цьогорічні сесії — наша розмова з викладачем економіки університету Париж-Кретей, членом аналітичної групи СASE Борисом Нажманом.
Французький економіст: "У Давосі бракувало дебатів про майбутнє ЄС"

Чим особливим вирізняється, на вашу думку, нинішній Давоський форум?

- Є сенс казати про позитивні та негативні характеристики цьогорічного Форуму. З позитивних, я б виокремив два тематичні пріоритети, на яких було зосереджено увагу: це теми міграції та клімату. Стосовно клімату, знову, вже на іншому рівні, було наголошено на тому, про що йшлося на Паризькій кліматичній конференції 2015 року про поступову відмову від використання вугілля в економіці. Це важливо для всіх тих керівників підприємств, які зібралися в Давосі. Виступ колишнього віце-президента Сполучених Штатів Альберта Гора в день відкриття не був нейтральним. Це дуже важливі, на мою думку, акценти, які, втім, не обіцяють якихось негайних, конкретних рішень. Йдеться про чітке позиціонування, про декларацію принципів. Стосовно міграції, важливим, думаю, був виступ німецького президента Німеччини Йоахіма Гаука. Він казав про необхідність інтеграції новоприбулих мігрантів, про потребу спільної європейської політики в цьому питанні.

Читайте також: Жером Ваше: «Економічний популізм завжди спокусливий у скрутні часи, але з нього ніколи не виходило нічого путнього ні в Україні, ні в інших країнах»

А що ви зауважили негативного в роботі Форуму?

- Це насамперед дискусія стосовно Росії. Ми побачили, що стратегія комунікації тих, хто сподівається надалі пов’язувати свій економічний розвиток переважно з використанням викопних енергетичних ресурсів, як і риторика нафтовиробників залишилися агресивними. У Давосі паралельно співіснували два дискурси. Один — дуже збалансований, а другий — конфліктний. Але все відносно. Цього року залу, де відбувалася російська сесія, відвідало значно менше народу. Всі ці впливові керівники великих підприємств були присутні на дебатах щодо клімату та міграції, але далеко не всі з них завітали на панель щодо Росії. Чітко окреслилася лінія протистояння між тими, хто бачить індустріальну революцію лише в форматі економічних досягнень, й тими, хто наголошує на людському факторі, особистісних аспектах менеджменту. Це протистояння економічних культур добре було б залишити в минулому столітті, але, на жаль, нинішній контекст цього не дозволяє.

Врешті, протистояння з тими державами, які живуть з нафтового та газового видобутку, неминуче має політичне забарвлення. Так склалося, що крім Норвегії, всі решта держав, які мають великі поклади вуглеводного палива, характеризуються зовсім не демократичними режимами правління. Плюралізм, який собі можуть дозволити європейці, це не більше ніж вибір між авторитарними партерами, такий собі баланс залежностей...

Власне, на Форумі в Давосі не йшлося про зв’язок між системою управління та викопними джерелами енергії, і це, мабуть, є певним упущеннням. Адже цей аспект є дуже важливим елементом до розуміння перспектив світового розвитку.

Читайте також: Даніелс Павлютс: «Ми вважали, що криза — величезний шанс очистити управлінську систему від зайвого жиру та дурості»

До речі, російська пропаганда, як і лобісти Кремля на Заході, вправно користаються з цієї недостатньої уваги до цитованої проблеми. Не раз доводилося чути аргументи, що їх вживають друзі Кремля в Національній Асамблеї Франції: мовляв, чому з Росією, через недостатню демократичність, співпрацювати не гідно, а з Саудівською Аравією, яка практикує смертну кару до політичних опонентів режиму, - працювати доречно?

- Це суперечливий аргумент, бо Саудівська Аравія, на відміну від Росії, не планує зруйнувати Європейський Союз зсередини. Вона має, напевне, регіональні амбіції щодо впливу на події в Сирії та в Ємені, але не намагається вказувати Європі, як їй жити та що робити. Власне, тема, якої дуже бракувало в Давосі, - це майбутнє Європейського Союзу. Думаю, для багатьох не є таємницею, що Кремль не просто сподівається на розпад ЄС, але й працює в цьому напрямку. Чи можемо ми на це погодитися? Тему необхідно обговорювати на всіх рівнях, і Європейський Союз втратив у Давосі нагоду здійснити важливі дебати. Мені шкода також, що Україну цього року було представлено значно скромніше, ніж торік, коли на Форумі виступив президент Порошенко. Нині державу представляла міністр фінансів Наталя Яресько, і дебати стосовно майбутнього України були не настільки значущими, як того вимагає ситуація. Було б цікаво, наприклад, обговорити предметніше все, що відбувається довкола програми боротьби з корупцією. Але про це, як і про інші процеси в Україні, цього року не йшлося.
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Експертиза, яка дає змогу вийти за межі лише виробництва культурного проекту й піднятися до рівня стратегування і, що головне, втілення тих стратегій у життя, — це дуже рідкісна річ в українському культурному середовищі. У наших реаліях навіть міністр культури має бути бодай трохи митцем, але чомусь не обов’язково професійним менеджером і політиком, здатним аналізувати статистичні дані, розуміти політичні наслідки слів та дій, а також передбачати ефективність інвестицій.
  18 листопада, Тетяна Філевська
 • На балконі нашого офісу Вася смачно затягується цигаркою, яку підкурює від іншої цигарки, і продовжує свій монолог у мій бік, але вже й не дивиться на мене: — Так, а ще мені треба, щоб ти начитав для радіо українські класні прислів’я, ще картинка, ще... — я вже й не слухаю. Усі його слова далі звучать як «бла-бла-бла», а в моїй голові народжується діалог для опонування.
  18 листопада, Тарас Білка
 • Івона Костина, заступниця керівника громадської організації «Побратими», яка займається психосоціальною адаптацією ветеранів, була координатором команди Іnvictus Games в Україні. У вересні в рамках цих ігор в Канаді вона відвідала дві тематичні конференції й поділилася отриманим досвідом.
  17 листопада, Ганна Чабарай
 • Кажуть, якщо довго й наполегливо про щось мріяти, мрія обов’язково здійсниться. Можливо, українські політики в це не вірять, але після Революції гідності вони справляли враження безнадійних, але наполегливих мрійників, бо використовували чи не кожну можливість, щоб публічно заявити про необхідність «плану Маршалла» для України.
  17 листопада, Любомир Шавалюк
 • Велика чистка в Саудівській Аравії: Мугаммад ібн Салман посуває конкурентів на владу
  17 листопада, The Economist
 • Запекла боротьба точиться навколо Укрзалізниці з моменту перетворення її на ПАТ у жовтні 2015-го. За цей час там п’ять разів міняли керівників, вона виводилася з підпорядкування Мінінфраструктури й повернулася назад. Усе це відбувається на тлі корупційних скандалів, реформаторських невдач і зростання збитковості. Проблеми УЗ виходять далеко за межі владних кабінетів і корпоративної бухгалтерії, оскільки вона забезпечує 50% усіх пасажирських і понад 80% вантажних перевезень країни. І якщо найближчим часом там не почнуться ґрунтовні реформи, вона може стати серйозною перешкодою для розвитку країни.
  17 листопада, Максим Віхров
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.