Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи
22 січня, 2016   ▪   Алла Лазарева   ▪   Париж   ▪   Версія для друку

Французький економіст: "У Давосі бракувало дебатів про майбутнє ЄС"

Cьогодні в Давосі завершує роботу щорічний Всесвітній економічний форум. У ньому взяли участь понад півсотні голів держав та урядів, а також близько тисячі керівників найбільших багатонаціональних підприємств. Про те, наскільки ефективними та актуальними були цьогорічні сесії — наша розмова з викладачем економіки університету Париж-Кретей, членом аналітичної групи СASE Борисом Нажманом.
Французький економіст: "У Давосі бракувало дебатів про майбутнє ЄС"

Чим особливим вирізняється, на вашу думку, нинішній Давоський форум?

- Є сенс казати про позитивні та негативні характеристики цьогорічного Форуму. З позитивних, я б виокремив два тематичні пріоритети, на яких було зосереджено увагу: це теми міграції та клімату. Стосовно клімату, знову, вже на іншому рівні, було наголошено на тому, про що йшлося на Паризькій кліматичній конференції 2015 року про поступову відмову від використання вугілля в економіці. Це важливо для всіх тих керівників підприємств, які зібралися в Давосі. Виступ колишнього віце-президента Сполучених Штатів Альберта Гора в день відкриття не був нейтральним. Це дуже важливі, на мою думку, акценти, які, втім, не обіцяють якихось негайних, конкретних рішень. Йдеться про чітке позиціонування, про декларацію принципів. Стосовно міграції, важливим, думаю, був виступ німецького президента Німеччини Йоахіма Гаука. Він казав про необхідність інтеграції новоприбулих мігрантів, про потребу спільної європейської політики в цьому питанні.

Читайте також: Жером Ваше: «Економічний популізм завжди спокусливий у скрутні часи, але з нього ніколи не виходило нічого путнього ні в Україні, ні в інших країнах»

А що ви зауважили негативного в роботі Форуму?

- Це насамперед дискусія стосовно Росії. Ми побачили, що стратегія комунікації тих, хто сподівається надалі пов’язувати свій економічний розвиток переважно з використанням викопних енергетичних ресурсів, як і риторика нафтовиробників залишилися агресивними. У Давосі паралельно співіснували два дискурси. Один — дуже збалансований, а другий — конфліктний. Але все відносно. Цього року залу, де відбувалася російська сесія, відвідало значно менше народу. Всі ці впливові керівники великих підприємств були присутні на дебатах щодо клімату та міграції, але далеко не всі з них завітали на панель щодо Росії. Чітко окреслилася лінія протистояння між тими, хто бачить індустріальну революцію лише в форматі економічних досягнень, й тими, хто наголошує на людському факторі, особистісних аспектах менеджменту. Це протистояння економічних культур добре було б залишити в минулому столітті, але, на жаль, нинішній контекст цього не дозволяє.

Врешті, протистояння з тими державами, які живуть з нафтового та газового видобутку, неминуче має політичне забарвлення. Так склалося, що крім Норвегії, всі решта держав, які мають великі поклади вуглеводного палива, характеризуються зовсім не демократичними режимами правління. Плюралізм, який собі можуть дозволити європейці, це не більше ніж вибір між авторитарними партерами, такий собі баланс залежностей...

Власне, на Форумі в Давосі не йшлося про зв’язок між системою управління та викопними джерелами енергії, і це, мабуть, є певним упущеннням. Адже цей аспект є дуже важливим елементом до розуміння перспектив світового розвитку.

Читайте також: Даніелс Павлютс: «Ми вважали, що криза — величезний шанс очистити управлінську систему від зайвого жиру та дурості»

До речі, російська пропаганда, як і лобісти Кремля на Заході, вправно користаються з цієї недостатньої уваги до цитованої проблеми. Не раз доводилося чути аргументи, що їх вживають друзі Кремля в Національній Асамблеї Франції: мовляв, чому з Росією, через недостатню демократичність, співпрацювати не гідно, а з Саудівською Аравією, яка практикує смертну кару до політичних опонентів режиму, - працювати доречно?

- Це суперечливий аргумент, бо Саудівська Аравія, на відміну від Росії, не планує зруйнувати Європейський Союз зсередини. Вона має, напевне, регіональні амбіції щодо впливу на події в Сирії та в Ємені, але не намагається вказувати Європі, як їй жити та що робити. Власне, тема, якої дуже бракувало в Давосі, - це майбутнє Європейського Союзу. Думаю, для багатьох не є таємницею, що Кремль не просто сподівається на розпад ЄС, але й працює в цьому напрямку. Чи можемо ми на це погодитися? Тему необхідно обговорювати на всіх рівнях, і Європейський Союз втратив у Давосі нагоду здійснити важливі дебати. Мені шкода також, що Україну цього року було представлено значно скромніше, ніж торік, коли на Форумі виступив президент Порошенко. Нині державу представляла міністр фінансів Наталя Яресько, і дебати стосовно майбутнього України були не настільки значущими, як того вимагає ситуація. Було б цікаво, наприклад, обговорити предметніше все, що відбувається довкола програми боротьби з корупцією. Але про це, як і про інші процеси в Україні, цього року не йшлося.


Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Літо надихає на мандри. Тому книжки, про які я напишу, теж так чи інакше пов’язані з мандрами й подорожами.
  25 липня, Олександр Стукало
 • Тиждень.ua поспілкувався із комісаром Ради Європи з прав людини Нільсом Муйжнієксом про стан прав людини на Донбасі та в Криму і його подальший план дій щодо цих територій
  25 липня, Віталій Рибак
 • Тиждень поспілкувався з легендарною Дітте Марчер, директором Bodynamic International, засновницею реабілітаційної програми для військових, яка допомогла тисячам людей повернутися до нормального життя після війни. Нині вона допомагає українським солдатам.
  25 липня, Роман Малко
 • Якщо люди-музеї — це здебільшого старше покоління, то в цій підбірці етнографічно-туристичних історій здебільшого свіжа кров. Проекти, що надихають, що з’являються зав­­дяки активній молодій енергії. Може, з роками й вони перетворяться на пам’ятки, але поки що це живі страшенно цікаві організми, котрі навіть диктують свої умови в деяких нішах нашого бідного туристичного ринку.
  24 липня, Богдан Логвиненко
 • Що передбачає й кого зачіпає якісна психореабілітація людей, які повертаються з війни
  24 липня, Ганна Трегуб
 • Найбільші бренди світу потерпають від дрібніших конкурентів
  24 липня, The Economist
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів RedTram
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
работа Харьков оптимизатор любовный гороскоп на год Жеральдин Пайя http://avtosale.ua/
©2007-2016 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено