Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
12 січня, 2016   ▪   Версія для друку

Stratfor про найближче десятиліття: занепад Росії, криза ЄС та зміцнення Туреччини

Тиждень.ua обрав десять найважливіших тез із прогнозу американської розвідувально-аналітичної організація Stratfor на на 2015-2025 роки
Stratfor про найближче десятиліття: занепад Росії, криза ЄС та зміцнення Туреччини

1. Російсько-український конфлікт матиме вирішальний вплив на геополітику протягом десятиліття. Він стане фатальним для Росії, адже вона є дуже залежною від експорту енергоносіїв, до того ж не може надійно прогнозувати їхню ціну. Stratfor також припускає значне послаблення впливу Москви на регіони, що призведе до фрагментації Російської Федерації — можливе повторення радянського сценарію кінця вісімдесятих років ХХ століття. В такій ситуації безпека ядерного арсеналу Росії стане для світу пріоритетом номер один.

2. Послаблення Росії створить геополітичний вакуум, яким спробують скористатись Польща, Угорщина та Румунія — саме ці країни намагатимуться посилити свій вплив на Білорусь та Україну. На Кавказі ж, навпаки, цей вакуум нікому заповнити, тому на Центральну Азію чекає серйозна дестабілізація. Східні ж області Росії потраплять під вплив Китаю та Японії.

3. Перспективи Європейського Союзу теж не найкращі: аналітики Stratfor прогнозують поглиблення суспільно-економічної кризи. Прірва між найбільш та найменш успішними країнами-членами розширюватиметься, і врешті-решт ЄС не зможе повноцінно виконувати свою основну функцію — забезпечувати вільну торгівлю.

4. Криза працюватиме на руку націоналістам та євроскептикам, які заважатимуть стабілізації Європейського Союзу.  Найбільше від цього постраждає Німеччина, яка уже півстоліття орієнтується на європейський простір при формуванні своєї економічної та соціальної політики.

Читайте також: The Economist: Навесні 2016-го міграція знову активізується

5. Послаблення Німеччини дасть Польщі простір для зростання. Польща зможе диверсифікувати торгівельні стосунки у регіоні, і таким чином пришвидшити свої і без того вражаючі темпи економічного розвитку. Це, в свою чергу, надасть нашим східним сусідам більшої політичної ваги: Польща стане лідером антиросійської коаліції.

6. Сполучені Штати Америки залишатимуться провідною державою на планеті протягом всього десятиліття. Тим  не менше, США менше втручатимуться у світову політику. Нижчий рівень експорту, покладання на власні енергетичні запаси та геополітичні проблеми останнього десятиліття призведуть до того, що Штати значно обережніше діятимуть на міжнародній арені — частіше через інші країни. Наприклад, у вирішенні східноєвропейської кризи США зроблять ставку на Польщу.

7. Пришвидшиться руйнування тих національних держав, які Європа створювала у Північній Африці та на Близькому Сході. Через дестабілізацію на своєму південному кордоні багато проблем зазнає Туреччина, проте вона зможе скористатись ситуацією для того, аби зміцнити свій статус регіонального лідера та розширити територію. Це призведе до конфронтації з Іраном. Окрім того, Туреччина скористається підтримкою Сполучених Штатів і, внаслідок послаблення Європейського Союзу, посилить свій вплив на Балканах.

Читайте також: ЄБРР погіршив прогноз падіння ВВП України

8. Китай дещо сповільнить темп економічного зростання — це логічний наслідок завершення етапу «швидкого росту, низького рівня життя». Рівень життя населення поступово зростатиме — початок цього процесу можна спостерігати уже зараз. Водночас Китай перестане бути динамічним двигуном світової економіки, хоч і залишиться першою силою. Натомість роль двигуна переберуть на себе країни, які у Stratforназвали «Посткитай-16» (на зображенні).

9. Між Китаєм та Японією почнеться новий виток протистояння за провідну політичну роль у Південно-Східній Азії. Китай наразі будує більше військових кораблів, проте має обмаль досвідчених адміралів. Японія ж має давню традицію розвитку флоту, а також ресурси для побудови кораблів, проте залежить від поставок сировини із Південно-Східної Азії та країн Перської затоки. Але вона також має козир — підтрмику Сполучених Штатів.

10. У всьому світі послаблюватиметься роль геополітичних союзів — натомість на передній план знову вийдуть національні держави. У кожному регіоні буде свій лідер. Загалом світ повереться до більш реалістської концепції міжнародних відносин.

Із прогнозом Stratfor можна ознайомитись за посиланням.

 
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • На які тенденції вказують результати парламентських виборів у ФРН
  25 вересня, Юрій Лапаєв
 • Розмовляю з приятелькою. Розмова точиться навколо майбутнього(через рік) вступу її доньки до вишу – треба вже обирати, куди йти. Батьки обмірковують вступ до російських університетів. Я цікавлюся, чому, бо знаю, що зараз багато росіян навпаки їдуть вчитися до нас – у нас дешевше в рази, а підтвердження місцевого диплому потім у Росії обійдеться смішною сумою. Тобто економія очевидна.
  25 вересня, Вікторія Малишева
 • Що спонукає сучасні демократичні країни вдаватися до певного обмеження свобод
  25 вересня, Юрій Лапаєв
 • Китай називає себе світовою державою. Усе завдяки Сі Цзіньпіну
  24 вересня, The Economist
 • Життя в добу розпізнавання обличчя
  24 вересня, The Economist
 • Про етапи подолання колоніальної залежності
  24 вересня, Ігор Лосєв
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено