Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
23 жовтня, 2015   ▪   Віталій Рибак   ▪   Версія для друку

Дуже помітний мікрорівень

Країни Європейського Союзу орієнтуються передусім на мікробізнес — компанії, у яких працює менш як 10 осіб, і це приносить свої дивіденди
Матеріал друкованого видання
№ 41 (413)
від 15 жовтня, 2015
Дуже помітний мікрорівень

За кілька хвилин ходу від Університету Фрідріха Шиллера в німецькому місті Єна є пункт швидкого харчування (на фото). МАФ собі як МАФ за українськими мірками. Картопля по-бельгійськи, карівюрст, сім видів соусів, три сорти пива — ось і все, чим може поживитися тут потенційний клієнт. Поруч багато інших місць, де можна вигідно пообідати, серед яких та сама університетська їдальня, проте саме сюди стоять довжелезні черги, бізнес процвітає, а все завдяки привітному персоналу, простій, але цікавій концепції та якісній продукції. Коли спілкуєшся з людьми, які там працюють, розумієш, що вони із задоволенням роблять свою справу.
Цей заклад — чудовий приклад того, як не те що малий, крихітний бізнес може бути успішним. Бізнес-відділення Європейської комісії у своїх документах уже кілька років до класичної тріади малий — середній — великий бізнес додає окрему групу під назвою «мікробізнес», зараховуючи до неї підприємства, у яких працює менш як 10 осіб. Таких підприємств у Європейському Союзі більшість.

Причини швидкого розвитку

Велика кількість мікробізнесів — наслідок багатьох років виваженої економічної політики, спрямованої на підтримку та розвиток дрібних підприємців і створення єдиного європейського ринку.

Єдиний європейський ринок створює всі умови для процвітання дрібних підприємців через інтегральні принципи свободи руху всього необхідного для кожного бізнесмена: товарів, капіталу, людей і послуг. Коли підприємець має доступ до цих ресурсів у всіх 28 країнах — членах Євросоюзу, він отримує значно більше опцій під час розробки свого бізнес-плану.

Читайте також: Олександр Сугоняко: «НБУ перетворився на джерело фінансових ризиків»

Скажімо, німець, який хоче відкрити невелике бістро, може знайти собі в помічниці полячку, що працюватиме за вдвічі меншу зарплату, ніж та, на яку погодилася б німкеня. Він також може знайти в Болгарії харчі, дешевші за німецькі, проте не менш якісні, і його прибуток знач­но зросте, якщо така спроба буде вдалою. Організувати поставки з-за кордону йому допоможе вільний рух капіталу та платежів, а також сервісів: можна не тільки без комісії заплатити своєму банку за товари з іншої країни, а й вигідно найняти чеську транспортну компанію для їх доставки. А потім знайти якусь молоду рекламну агенцію в Угорщині, яка за порівняно невеликі гроші допоможе створити сайт компанії та почати залучати клієнтів. Якщо бізнес піде добре, то чому б не відкрити ще одне бістро у Франції?

Щоб вижити на німецькому ринку, потрібно не тільки постійно шукати вигідніший спосіб залучити ресурси, а й знайти свого покупця, зацікавити його чимось

Значний поштовх для розвитку малого бізнесу в країнах ЄС стався, хоч як дивно, під час світової економічної кризи 2007–2009 років. Утім, якщо розібратися, він стався саме завдяки кризі, адже багато середніх і великих за розміром підприємств були змушені скорочувати свій штат та обсяги виробництва, у результаті деякі сегменти ринку відкрилися для дрібних підприємців, які хоч і мали скромніші прибутки, але й ризикували менше.

Для їх підтримки Європейська комісія видала в червні 2008-го Акт про малий бізнес Європи (The Small Business Act for Europe). Цей Акт діє за принципом «думати спершу про дрібніше»: у документі мікро- та малому бізнесу відводиться центральна роль у розвитку європейської економіки, адже саме малі підприємства є лідерами в інноваціях, сприяють соціальному залученню та надають найбільше робочих місць. Документ містить багато положень стосовно адаптації засобів публічної політики країн-членів до потреб саме малого бізнесу. Це і спрощення процедури сплати податків, і вдосконалення платіжних систем, і розвиток співпраці між самими підприємствами.

Боротьба мікробізнесів

З графіка ми бачимо, що частка мікробізнесу в ЄС вища за 90%. На практиці це означає, що ринок малого бізнесу дуже динамічний, конкурентний і виживають там тільки найкращі.

Коли кожна людина має всі інструменти для того, щоб почати власну справу, вона доволі часто ними користується. Проте, щоб вижити на німецькому ринку, потрібно не тільки постійно шукати вигідніший спосіб залучення ресурсів, а й знайти свого покупця, зацікавити його чимось. У цьому часто допомагають традиції та місцева влада.

Читайте також: Між виживанням і розвитком

Німці дуже полюбляють публічні свята. Саме тому майже в кожному місті влітку проводяться винні фестивалі, восени — відомі на весь світ октоберфести та свята урожаю, а взимку — не менш відомі різдвяні ярмарки. Рецепт таких свят доволі простий: на центральній площі міста встановлюють дерев’яні будиночки, у яких продають найрізноманітніші їжу, питво та крам, а також сцену, на якій виступають місцеві музичні гурти.
За лаштунками свята ховається чітка організація. Отримати місце на такому ринку дрібному підприємцю не так просто: проводяться тендери, на яких вони мусять якомога краще представити свої продукти. Найкращим із них дістаються місця на ринку, але й на цьому ще не кінець: починається боротьба за клієнтів. Вибагливі німці швидко знаходять будиночки, у яких найсмачніше пиво або найдухмяніший глінтвейн, і запам’ятовують їх власників. Враховуючи, що такі свята радо відві­дують не тільки німці, а й туристи, дрібні підприємці дістають доступ до великої аудиторії, але тільки тоді, коли будуть найкращими у своїй справі.


Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Молодіжні рухи не раз ставали основою українських протестів, але нечасто діставали прямі вигоди від перемог.
  24 липня, Андрій Голуб
 • За якою траєкторією вже понад 25 років іде студентський рух у країнах колишнього СРСР
  23 липня, Арсеній Сітніков
 • Хіт-парад 12-2, «Червона рута» в Севастополі, касети-фірмачі та інші радощі середини 1990-х
  22 липня, Сергій Харинович
 • Погодьтеся, вести довгі розмови про систему правосуддя в невизнаній «республіці» доволі дивно. Які закони можуть бути на території цілковитого беззаконня та невизнаності? І саме це найбільша перешкода з усіх можливих. Можна запастися ліками, можна подбати про харчі, але як можна будувати життя там, де не дотримують законів?
  22 липня, Вікторія Малишева
 • Сильна кураторська команда готує в Америці нову виставку сучасного мистецтва, яку вже готові «авансом» порівнювати з німецькою Документою. Втім, із останньою цьогоріч не все так райдужно, як прогнозували на початку літа.
  21 липня, Олена Кухар
 • Молоду людину араби називають словом «шаб» або «шаба». Множина «шабаб» (молодь) вживається дуже часто і в літературній, і в розмовній мові, а також у різних діалектах: «шабаб хоче того», «шабаб протестує», «шабаб мігрує».
  21 липня, Михайло Якубович
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено